Kolmet peräkkäiset persiilleen menneet vaalit ovat saaneet KEPU:n paniikkiin. Puoluetoimistossa pidetään ilta illan jälkeen kriisikokouksia ja mietitään mitä pitäisi tehdä.
Hallituksen KEPU-ministereihin ollaan puolueessa tyytymättömiä. Jokin uudistus ministeriporukkaan nähdään välttämättömänä. Eniten pölkyllä ovat Juha Korkeaojan, Liisa Hyssälän ja Hannes Mannisen päät. Myös Pekkarisen ja Kääriäisen sekä alusvaatemalli Karpelan eroa vaaditaan.
Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen asemaa arvioidaan myös. Puolueessa nähdään pahana, että Vanhanen lähti verorahoin lomailemaan Torinoon, vaikka puolue on historiansa pahimmassa kriisissä.
Mielenkiintoinen kevät tulossa. Saattaapa Vanhasen hallitus kaatuakin ja KEPU joutua ikuiseen oppositioon.
KEPU-ministerit saavat kenkää
1
108
Vastaukset 1
Ellei keskusta sorru sisäisiin erimielisyyksiin. Ei sillä ole suurta väliä onko äänestäjiä 19 vaiko 17 prosenttia. Maatalousammatin harjoittajien osuus on pienenemässä jo koneellistumisenkin vaikutuksesta ja muistakin syistä. Niinpä voidaan olettaa, että keskustan äänestäjiä on tulevaisuudessa hieman vähemmän kuin tänään. Ei siinä ole mitään erikoista.
Pekkarinen kuuluu keskustan älyköihin, joten hänelle on kyllä käyttöä ministerinä. Vanhanen on myös omalla tavallaan pystyvä mies. Hän on sellainen sosiaalisesti kokoava voima, joka pystyy yhteistyöhön mm. SDP:n kanssa. Ei niistä kaikista siltarumpukansanedustajosta tule kunnon ministeriä tekemälläkään.
Ei keskustalla ole mitään hätää, ellei se itse sitä tee. Keskusta on tällä hetkellä tärkeässä hallitusvastuussa SDP:n kanssa. Hallitusta johtaa Vanhanen. "Valtakunnassa kaikki hyvin!"
Ei keskustan kannata havitella enempää kuin mihin sen kannatuksen suuruus osoittaa! Yhteistoimintakyky on se salainen ase, jolla menestytään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 63594
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551