Luulenpa, että moni täälläkin oleva luoppari palaa nopeasti seurakuntaan takas tai ainakin yrittää kun alkaa tapahtumaan näitä... suuren babylonin tuho, ahneen kauppamaailman tuho.. silloin säikähtää moni ex ja kipittää hädissään takas.
PIAN ALKAA
RYTISEEN
121132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
>>PIAN ALKAA
Oletettavasti viittaat nk. "Vartiotorniseuran pian"-ilmaisuun?
>>Luulenpa, että moni täälläkin oleva luoppari palaa nopeasti [jt]seurakuntaan >>
Miksi kukaan haluaisi palata Helvetin esikartanoon kun pelastuskin on tarjolla?
maan tasalle.
Palokuntakaan ei voinut auttaa.
Omaisuusvahinkoja vain.
Ihmiset säästyivät tuholta.
Kunpa se tulisikin pian. Se harmagedon. Olis kivaa. Sais hyviä valokuvia. Ja telkusta tulis ylimääräisiä uutislähetyksiä. Ja Veikko Leinosta haastateltais. Eikä tarttis mennä töihin
TÄÄLLÄ KÄY IHMISIÄ JOTKA EI OLE KUULUNUT JÄRJESTÖÖNNE, MUTTA SILMÄT JA ENNEN KAIKKEA SYDÄN ON AVAUTUNUT TOTUUDELLE. JA NÄKEVÄT TODISTAJISSA NIITÄ JOTKA ON VILPITTÖMÄSTI JOHDETTU HARHAAN JA YSITTÄVÄT AUTTAA HEITÄ JÄTTÄMÄÄN JEHOVAN TODISTAJIEN SEURAKUNNAN. MITÄ NS. LUOPIOIHIN TULEE OLEN ILOINEN ETTÄ YMMÄRRYS ON LISÄÄNTYNYT, JA SUOMESSAHAN ON USKONNONVAPAUS.
Minkä elämisen kiksin saat ajatuksella suuresta katastrofista??
Etkö voi ymmärtää sitä "suurta joukkoa" joka on tajunnut koko elämän kirjon SYNTYMINEN - ELÄMINEN - KUOLEMINEN.
Te JT olette tehneet kuolemisesta pelottelu kohteen. Jos teet niin ja niin, kuolet, mutta jos teet näin ja näin saat elämän. Mikä mahti teillä on jakaa näitä elämän passeja, varsinkin kun en ole kymmenien vuosien aikana yhtään elämän leimattua passia nähnyt.
Emme pelottele vaan tämä varoitus on suoraan raamatussa. Uskonpa, että moni toivoo ikuista elämää eikä halua kuolla. Jehova on ennenkin tuhonnut kokonaisia ihmiskuntia tottelemattomuuden vuoksi.
Raamattu varoittaa myös väärästä profetoinnista., ja kuitenkin te jehovat olette profetoineet väärin, ja väittäneet vieläpä "raamatun opettavan siten".
Kun me tiedmme että väärät profeetat (jehovat) tuohotaan niin miksi te vielä uhkailette toisia? Pitäisitte vaan turpanne kiinni ja katsoisitte itseänne peilistä.
Taidatte olla kaahoja koko porukka.
voitto olis kiva!!
Olet selvästikin lukennut täällä jotain sellaista mikä sai sinut hämilleen. Mielessäsi syntyi ristiriitaisia ajatuksia, mutta osaat suojella jo uskoasi niin tehokkaasti että karkoitit nopeasti nuo ajatukset. Hyökkäys on paras puolustus eli omat pienetkin ajatukset siitä, että eikö tämä olekkaan totta saa parhaiten karkoitettua sillä että alkaa miettimään sitä miten minun käy Harmagedonissa jos nyt aivan lopun läheisyydessä annan periksi. Jt uskonto on aina perustunut pelkoon, ei koskaan vapaaseen tutkimiseen tai todelliseen rakkauteen. Kaikkea Jt vastaista kirjoittelua on kartettu kuin ruttoa etten vain luisuisi pois ja tuhoutuisi harmagedonissa.
Ajatus harmagenodissa tuhoutumisesta tuntuu niin pelottavalta, että et halua ottaa mitään riskiä. Muistan omista Jt ajoiltani sen miten 70-luvulla odotettiin kiihkeästi loppua, 80-luvulla kävin itsekkin paljon saarnaamassa '1914 sukupolvi' oppia ja jos vastaanotto ei oikein ollut mielyttävä niin sen ajatteleminen että "katsotaan kuka sitten nauraa kun alkaa Harmagedon", auttoi nopeasti unohtamaan nuo kielteiset kokemukset. Sama uho jatkuu näköjään yhä, vaikka omatkin ennustukset ovat menneet poskelleen. 'Vahva Usko' on muuten siitä huvittava asia että se kääntää omatkin mokat voitoiksi. Vaikka 1914 sukupolvioppi osoittautui täysin perättömäksi se käännettiin voitoksi, Jumala antoi lisävaloa juuri oikealla hetkellä (eli ymmärrettiin nuo jakeen nyt 'oikein) ja tämä tietysti osoittaa sen että Jt:llä on totuus.
Mitä mailmantilannetta nyt seuraat 'mielenkiinnolla'. Onko tämä Islamilaisen mailman kiehuminen nyt merkki kohta alkavasta uskontojen tuhosta. Mikä muuten oli tätä ennen se mailman tapahtuma joka sai taas toivonkipinän hehkumaan??. Mailmassa tapahtuu koko ajan niin paljon että uskollesi kyllä riittää noita toivon kipinöitä.
>>>silloin säikähtää moni ex ja kipittää hädissään takas.
Babylon tuhoutui jo kauan sitten.
Kommunistit yritti tuhota "kaupallistamaailmaa" mutta itse "tuhoutuivat".
En oikein ymmärrä mitä pitäisi ex vaimoni säikähtää, ei hän ikävä kyllä takaisin kipitä vaikka kuinka toivoisi.