Kasvava talouselämä EU:n päämäärä

talollinen

Eurooppa-tietoa:


TALOUSPOLITIIKAN YLEISET SUUNTAVIIVAT

Perustamissopimuksen mukaan jäsenvaltiot pitävät talouspolitiikkaa "yhteistä etuaan koskevana asiana". Konkreettisimmin tämä näkyy talous- ja valtiovarainministeriön neuvostossa ECOFINissä, jonka kokouksissa keskustellaan avoimesti eri maiden taloudellisesta tilanteesta ja pyritään löytämään näkemys talouspolitiikan perussuunnasta.

Eurooppa-neuvosto keskustelee vuosittain yhteisön ja jäsenvaltioiden talouspolitiikan yleislinjoista. Keskustelu perustuu komission laatimaan luonnokseen, jonka ECOFIN hyväksyy määräenemmistöllä. Valtionpäämiesten ja hallitusten päämiesten keskustelun perusteella ECOFIN vahvistaa lopulliset suositukset. Myös tämä päätös tehdään määräenemmistöllä.

Komissio ja neuvosto seuraavat jäsenvaltioiden talouspolitiikkaa säännöllisesti. Jäsenvaltiot toimittavat komissiolle tiedot tärkeinä pitämistään talouspoliittisista toimenpiteistä. Jatkuvan seurannan tarkoituksena on varmistaan, että valtioiden talouspolitiikka on hyväksyttyjen suuntaviivojen mukaista eikä vaaranna talous- ja rahaliiton toteuttamista.

Erikseen on pannaan julistettu julkisen talouden keskuspankkirahoitus sekä julkisen sektorin etuoikeutettu asema luottolaitoksissa.

Jos jonkin jäsenvaltion taloudellinen kehitys eksyy liian kauas yhteiseltä tieltä, neuvosto voi komission esityksestä antaa jäsenvaltiolle suosituksen tarvittavista muutoksista. Tämäkin päätös tehdään määräenemmistöllä. Samalla tavoin neuvosto voi halutessaan päättää julkistaa suosituksen.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..?

      ilmeisesti, että ja työt pitää siirtää pois euroopasta, sen mukana taitaa mennä talouskin, tulee palveluyhteiskunta, suoritustila, konkurssi.

    • EU:n puhuva pää

      Toisenlaista Eurooppa-tietoa:

      EU sen enempää kuin hallituskaan ei pysty ratkaisemaan mitenkään ihmisten arkeen liittyviä ongelmia. He ovat sokaistuneet valta-asemaansa eivät näe tavallisten ihmisten arkeen. Termeinä "talouskasvu" ja "vakaus" palvelevat samaa kuin neuvostot ja muut toimielimet eli hyvin harvalukuisen eliitin etuja. Jos EU tekisi 'oikeita töitä' olisi sen päämääränä vallitsevan räikeän taloudellisen polarisaation eli ihmisten tasa-arvon lisääminen eikä vähentäminen

      • lause korjattuna

        Jos EU tekisi 'oikeita töitä' olisi sen päämääränä vallitsevan räikeän taloudellisen polarisaation vähentäminen eli ihmisten tasa-arvon lisääminen. Byrokratia kun ei tee töitä vaan lisää vain verotaakkaa.

        Päivän HS:ssa pisti silmään EU tiedotuskeskuksen viesti, jossa kerrottiin ettei EU TV kanavaa tulekaan. EU:ssa ollaan huolissaan siitä etteivät ihmiset sitoutuisi EU:hun, johon ne maansa mukana kuuluvat.

        Aika hurjaa, kun maanosat ja instituutiot menevät tuon tason instanssilta sekaisin. Ei siis ihme että ihmiset ovat varpaillaan.

        Suomi ei juridisesti kuulu EU:iin. Sellaista sitovaa sopimusta ei ole koskaan tehty eikä sellaista valtuutusta ole kansalta koskaan saatu. Perustuslakikin estää jo sellaisen antamisen. Kun vielä hakemuskin toimitettiin ennenkuin Eduskunta sen oli hyväksynyt, johtavat jäljet SDP:n sylttytehtaalle. Eikö historiankirjoituskin ansaitsisi jo totuuden kerrontaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe