Onko kenelläkään kokemusta? Miehelläni on luottotiedoissa merkintä. Tullut keväällä 2003, hoidettu silloin pois ja tieto liitetty Asiakastietoihin, että velka hoidettu. Luottotiedot miehelle siis palautuvat vuoden päästä.Itsellä luottotiedot puhtaat.
Kummallakin on vakituinen työ.
Onko mahdollista hakea esim. VVO:lta vuokra-asuntoa, vai pitääkö minun lasten kanssa kärsiä tuosta mieheni merkinnästä ?
Kummallakin on vakituinen työ.
Onko mahdollista hakea esim. VVO:lta vuokra-asuntoa, vai pitääkö minun lasten kanssa kärsiä tuosta mieheni merkinnästä ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinä hakea sitä asuntoa ilman miestäsi tavallaan ja eihän kukaan sille voi mitään jos ja kun saat asunnon niin otat sinne kirjoille miehesi sen jälkeen ;=)
Nykyinen vuokra-asunto on hankittu juuri täten, eli vuokrasopimus on yksin minun nimissäni. Vuokranantaja ollut tietoinen kyllä miehen olemassaolosta, eli ei ole "huijattu", vaan hänelle riitti, että minä maksan vuokrat, ennen vuokrasopimuksen allekirjoitusta kerroin, että mies löytyy, ja maksan vesimaksut myös hänestä.
Nyt perhe on kasvanut, ja epäilen, että yksin en pääkaupunkiseudulta saa haettua isompaa asuntoa. Olen tällä hetkellä vanhempainvapaalla, joten tulot pienemmät kuin töissä ollessa. Vakituinen työpaikka minulla siis kuitenkin on. En usko, että kovasti vakuutan hakiessani isompaa asuntoa "yksinhuoltajana" nykyisillä tuloillani. Mieheni tulot ovat suuremmat kuin omani.
Tästä syystä olinkin kiinnostunut esim. VVO;n suhtautumisesta, koska taloutemme yhteenlasketut tulot pitäisi hyvin riittää,mutta pelkästään omat tuloni tällä hetkellä eivät välttämättä vakuuta isompaa asuntoa hakiessa, mutta miehen onneton merkintä kummittelee vielä vuoden verran. Ja tuo merkintä kyllä yksityisiä vuokranantajia varmasti häiritsee, sen tiedän melkeinpä kysymättäkin.
Itselläni on kokemusta Asuntosäätiöltä vuokraamisesta. Itselläni oli luottotietomerkintä eikä heitä haitannu. Varmaan on heidän tuonta takuusta, kun vaativat kahden kuukauden vuokran takuuksi
hei!meillä paperit just laitettiin vvo:lle ja siellä ne perii ainakin meiltä 2 kk vuokratakuun kun normaaleilla :O) ihmisillä se on 250 eur.kannattaa soittaa sinne ja kysyä ..he ainakin meitä kohtaan oli ihan ok ,toki saahan ne hyvät takuurahat. Ja satolta saa myös asuntoja.Asuntosäätiö antoi meille kieltävän vastauksen.Meillä molemmilla merkinnät jotka onneksi pian katoavat.
Hei,
Kiitoksia vastauksista. Ehkäpä sitten kuitenkin uskallan hakea isompaa asuntoa, eikä tarvitse kitkutella ahtaissa neliöissä vielä vuotta odotellessa, että miehen merkintä häviää