Nostradamus

onko mielestänne Peter Lemesurierin Nostradamus kirjat uskottavia? en ainakaan oikein pidä Erika Cheethamin kirjoja kummosina ja Peter Lorie on niin silkkaa utopiaa täyttä sontaa ettei voi kukaan ottaa tosissaan, olen tullut siihen tulokseen etttei Nostran "Profetiat" kuulu meidän aikaamme jos yleensä mihinkään, ei siellä ainakaan mitään 9.11.2001 iskua löydy eikä Hitleriä, Mother Shipton vaikuttaa uskottavammalta puhumattakaan Raamatun profetioista.Sitäpaitsi taitaa mennä kabbalismiin nuo Nostradamus näyt?
2614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse seurasin kesällä -99 jotain ulkomaista Nostra -keskustelua, jossa odotettiin "King of terror from the sky". Kirjoittelu kävi kuumana, kunnes tuli elokuu...

Näin jälkiviisaana voi todeta, ettei "sept mois" tarkoittanutkaan seitsemättä kuukautta vaan syyskuuta, samalla vuosilukuun täytyi lisätä samoin kaksi pykälää.

Toinen hämmästyttävä profetia on irlantilaisen pappismiehen tuhatvuotinen paaviluettelo, eli löytyy 112 popes -hakusanalla. Ratzinger pitäisi olla sen mukaan "oliivin kunnia", johon on liitetty benediktiiläiset. Paavi ei kuitenkaan ole heikäläisiä, mutta kas kummaa "Bene" löytyy tittelistä.

Äänestä
  • Ratzingerin jälkeen pitäisi tulla viimeinen paavi ennen Vatikaanin loppua. En tarkemmin ole tutkinut paaviluetteloa, en voi vielä kommentoida mutta tuo 1999 Heinäkuun tapahtumat eivät kovin vakuuta Nostradamuksen säkeissä, ellei sitten tarkoitettu Putinin tuloa valtaan Venäjällä?
    Olen kyllä sitä mieltä että Nostran vuosiluvut voivat olla ihan jotain muuta koodia kun vuosilukuja, aika näyttää.
    huomasin Peter Lemesuerin Illustrated propheties kirjassa todella mielenkiintoisen nelisäkeen X 74:
    "when mighty number 7 shall quit the stage,
    at time of GAMES OLYMPIC,'fore their eyes,
    not long ere dies the great MILLENIUM AGE,
    those who are entered graves shall from them rise". ohhoh!!!
    täytyypä tutkia, jotain kuolleiden ylösnousemuksesta olympialaisten jälkeen, ei kai Torinon? !!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lipson Shipson kirjoitti:

onko mielestänne Peter Lemesurierin Nostradamus kirjat uskottavia? en ainakaan oikein pidä Erika Cheethamin kirjoja kummosina ja Peter Lorie on niin silkkaa utopiaa täyttä sontaa ettei voi kukaan ottaa tosissaan, olen tullut siihen tulokseen etttei Nostran "Profetiat" kuulu meidän aikaamme jos yleensä mihinkään, ei siellä ainakaan mitään 9.11.2001 iskua löydy eikä Hitleriä, Mother Shipton vaikuttaa uskottavammalta puhumattakaan Raamatun profetioista.Sitäpaitsi taitaa mennä kabbalismiin nuo Nostradamus näyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu