Ateistit väkivaltaisina

Ali

UUTISET 6.2.2006
Filippiinit – Pastori ja hänen vaimonsa tapettiin

Philippine Press-sanomalehden mukaan Alliance Church –seurakunnan pastori ja hänen vaimonsa kuolivat väijytyksessä viikonloppuna 28.-29. tammikuuta Patonolingissä.
Timothy Ariao, 46 ja Delia Juebas, 39 olivat menossa seurakunnan kokoukseen, kun väijytyksessä olleet automaattiasein aseistautuneet miehet avasivat tulen. Mikään järjestö ei ole ilmoittanut olleensa vastuussa kyseisestä ampumavälikohtauksesta. Ateistiset kommunistikapinalliset ovat kuitenkin olleet vastuussa viimeaikaisista kristillisten työntekijöiden kidnappaamisista sekä murhista.

7

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ali

      Kiina – Joulujumalanpalveluksia keskeytetty, uskovia hakattu Kiinassa

      Näin toimii Kiinan ateistinen hallinto

      China Aid Association on saanut selville, että joulupäivänä 2005 pidätettiin 12 kotiseurakuntien johtajaa Xinjiangissa. Silminnäkijöiden mukaan 200 poliisia ja uskontoviraston virkailijaa tuli 17 poliisiajoneuvossa ratsaamaan kotiseurakunnan kokousta vuokrattuun kaupalliseen kiinteistöön Ma Na Sin piirikunnassa, Xinjiangin autonomisella alueella. 210 kristittyä johtajineen olivat juhlimassa joulua. 12 johtajaa pidätettiin klo 11.00. Yksityinen omaisuus takavarikoitiin ilman minkäänlaista tositetta. Siinä menivät yksi vuokrattu minibussi, yksi Buick-henkilöauto, yksi piano, yksi videokamera, 80 Raamattua ja 230 uutta pyyhettä. Poliisit veivät myös kaikki jouluruoat. Yhden kokouksessa mukana olleen naispastorin mukaan poliisiupseeri esitti kotietsintäluvan todeten, että kokous oli ”laiton uskonnollinen kokoontuminen”. Seuraavana päivänä puolenyön aikaan seitsemän johtajaa vapautettiin. Viisi on vielä säilössä. He ovat pastori Guo Xianyao (54), rva Lu Jianzhen (47), rva Wu Haifang (28), rva Wang Zimei (54) ja rva Zhou Bin (50). Heitä pidetään Ma Na Sin piirikunnan pidätyskeskuksessa. Kaikkien pidätettyjen piti antaa sormenjälkensä ja maksaa sakkoja.

      • pieni huomio

        uskova Hitler tappoi kymmeniä miljoonia ihmisiä. Saksan kirkot kannattivat hänen politiikkaansa ja Lutherin kirjoitukset toimivat esikuvina. Kirkoissa saarnattiin raamatusta ja Israelin historiasta samalla kun kristityt seurakuntien rivijäsenet jäsenet kaasuttivat juutalaisia leireillä. Tämä lienee uskonnollisen tekopyhyyden ja pahuuden huippu.Ihminen on mikä on olipa uskova tai ateisti.


    • Mites tämäkään liittyy ateismiin? Jos murhaajat olivat ateisteja, niin meillä ja niillä on yhteistä vain se, ettei me uskota uhrien jumalaan.

      • ovat keksineet

        käsitteen "ateistien uskonsodat", joita he käyvät täällä riviensä väleihin kirjoittelemassa? Onneksi tosielämässä törmää harvoin tuon aloittajan kaltaisiin höttöpäihin...


    • Mistä olet tuon uutisen tonkinut? Linkkiä, lähdettä kaivataan.

    • Höpö höpö

      Ateistit eivät elä tietyn koodin mukaan, paitsi yleensä maan lakien mukaan kyllä. He eivät ole mikään yhtenäinen joukko joka sanoisi että heidän kirjasensa on 'totuus' ja heidän uskomuksensa ovat toisin uskovien yläpuolella: että heidän totuus on se ainoa ja muut joutuvat helvettiin. Uskovaiset eivät todellakaan ole keskimääräisesti mukavampaa ja kuuliaisempaa joukkoa (varmaan päinvastoin) ero on se että he luulevat ja väittävät niin.

    • Atte Ateisti

      "Herran vastarinta-armeija" LRA Ugandassa toimii taas seuraavalla tavalla:

      "Neljäkymmentäkahdeksan ihmistä silvottiin kuoliaiksi lähellä Kitgumin kaupunkia Pohjois-Ugandassa 25 heinäkuuta 2002. Paikalliset lehdet kertoivat vanhuksia tapetun machete-veitsillä ja keihäillä ja vauvoja iskettiin kuoliaiksi puita vasten. Ugandalaiset olivat järkyttyneitä "Herran vastarinta-armeijan viimeisen hyökkäyksen brutaalisuudesta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      55
      1553
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1334
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      123
      1228
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1044
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      897
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      337
      831
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      646
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      643
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe