Kumman ostaisin Lada 110 vai Opel Omega?

Olen kuullut, että Opel Omega on täysi susi jo syntyessään, joten taitaa pitää paikkansa se sananlasku, että "ympyrä ja nuoli siitä alkoi huoli". Taidan ostaa tuon Lada 110:n, jos haluan hyvän perusauton ja luotettavan, mitä taas tuo Omega ei luultavsti tarjoisi. Sedanina ostan Lada 110:ni.
91327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eiköhän tuo Lada ole ainakin luotettavuudessa se ihan kaikkein huonoin. Sen ostolle täytyisi keksiä joku muu peruste ja järkevää sellaista ei löydy vaikka kuinka etsisi.
Syyksi voisi kelvata esim. että olet pahimman luokan stalinistikommunisti joka ei voi ymmärtää että läpimätä yhteiskuntajärjestelmä naapurimaassa on romahtanut.

Äänestä
  • joo...voit jättää nuo juttus kertomatta, kun eiköhän tuota samaa paskaa ole täällä jauhettu aivan tarpeeksi...Jos sulla on jotain ongelmia, niin kerro niistä vaikka lääkärillesi...

    Äänestä

  • Ladailija... kirjoitti:

    joo...voit jättää nuo juttus kertomatta, kun eiköhän tuota samaa paskaa ole täällä jauhettu aivan tarpeeksi...Jos sulla on jotain ongelmia, niin kerro niistä vaikka lääkärillesi...

    oli tuolle aloittajalle tuossa ylinnä

    Äänestä

Tietenkin kannattaa hankkia se Lada. Onhan se nyt jo paljon tyylikkäämpikin kun joku Ooppeli. Noitten autojen luotettavuudesta tuskin voidaan puhua samana päivänä. Lada on luotettavaa perustekniikkaa, kun taas Omega edustaa helposti särkyvää pilipali tilbehööri tekniikkaa. Ei kestä jokapäiväistä käyttöä eikä Suomen olosuhteita. Suomen olosuhteisiin Lada on paras vaihtoehto. Ihmettelen, että miksi muita vielä tuodaan. Toivottavasti 110:stä tulee uusi Suomalaisten suosikkiauto!

Äänestä

Kukin päättää, mutta Omega on kylläkin kohtalaisen luotettava auto. Opelilla oli lähinnä kadett ja astra jotka olivat vikaisia autoja.

P.S. Se ympyrä ja nuoli on kylläkin vanhassa Volvon merkissä. Opelissa on salama

Äänestä

Tässä vähän statistiikkaa Nettiautosta.

Myytävistä 110/111/112-Ladoista noin puolella on ajettu alle 60tkm ja vain kuudella yli 100tkm. Eniten ajettu yksilö on nähnyt maantietä 160 tuhannen kilometrin verran. Vaikka esittelyautot jätettäisiin pois laskuista, noin neljänneksellä on ajettu alle 10 tuhatta vuodessa.

Samanikäisistä Omegoista yhdelläkään ei ole ajettu alle kymmentä tuhatta vuodessa. Yli satatuhatta ajettuja on viisi kuudesosaa tarjokkaista, yli 200tkm ajettuja kolmannes, 300tkm ajettuja kahdeksan kappaletta ja neljäsataa tuhattakin ylittäneitä pari kappaletta.

Miksiköhän niitä kilometrejä kertyy sellaisiin autoihin, jotka eivät kestä ajoa?

Äänestä
  • Tosi on että ooppeliin tulee kilometrit siitä kun on harvassa korjaamot, siis ajosta korjaamolle ja pois. Ladalla ajetaan hyöty-ajot.

    Äänestä

Jos löydät Opelin logosta nuolen, nostan hattua. Minusta se kylläkin on salama... ;)

Äänestä

Täällä kuulet Ladauskovaisten ja Opelpalstalla Opeluskovaisten perustelut ja vakuuttelut. Aja ensin toisella ja sitten toisella. Vasta sitten voit sanoa kumpi on mieleinen ajettava. Asia mikä on varma on se, että autoja nuo vain ovat ja korjaamolle tulee molemmilla merkeillä asiaa jossain vaiheessa. Tarkoitan tällä sitä, että osta auto, jota on mielestäsi kiva katsella ja sillä ajella. Muiden mielipiteet ovat ilmaa; perseesi kertoo totuuden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaas kirjoitti:

Olen kuullut, että Opel Omega on täysi susi jo syntyessään, joten taitaa pitää paikkansa se sananlasku, että "ympyrä ja nuoli siitä alkoi huoli". Taidan ostaa tuon Lada 110:n, jos haluan hyvän perusauton ja luotettavan, mitä taas tuo Omega ei luultavsti tarjoisi. Sedanina ostan Lada 110:ni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu