Lintuinfluenssa

Jaana Husu-Kallion mukaan ihmiselle vaarallinen lintuinfluenssan muoto saattaa tulla muuttolintujen mukana tänä keväänä Suomeen.
Nythän se on jo levinnyt Sloveniaan ja Italiaan.
Että ei kai ne ihan paskaa jauha, kun vouhkaavat tuon flunssan takia.
6324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nyt kun siitä lintuflunssasta vielä kehittyisi se pelätty ihmiseen herkästi tarttuva muoto niin paskantaisin heti housuuni.

Äänestä
  • Jos ihmisestä ihmiseen ilmateitse tarttuva virus siitä muodostuisi, niin et varmasti kerkiäisi paskantaa housuihisi vaan kerkiäisit kuolla!

    Äänestä

  • kyl se tulee semmonen muunos se tarttee vaan tarpeeksi ihmiskontaktii ja semmosen maaston jos ihmisessä on a virus flunssa niin muuta ei tartteta, se on vaan ajan kysymys.

    Äänestä

Alue jolla nyt esiintyy etelässä lintuinfluenssaa on talvehtimispaikka linnuilla, jotka meille keväällä lentävät! Ja se on täysin varmaa, että meidän ei tarvitse tuudittautua sellaiseen uskoon, että linnut tänne tullessaan ei toisi lintuinfluenssaa. Ei suomi sen suhteen ole suojassa, vaikkakin asumme pohjoisassa.Onneksi asiaan viranomaiset suhtautuvat vakavasti, jotta voidaan yrittää minimoida viruksen leviäminen!

Äänestä
  • Päätä särkee, huimaa niin pirusti ja kurkku on kipeä. Söin siis grillatun kanan eikä maistunut oudolle mitenkään mutta flunssan pukkas. Toivottavasti musta ei nyt tule suomen ensimmäistä lintuinfluenssauhria.

    Äänestä

  • ja nyt on flunssa kirjoitti:

    Päätä särkee, huimaa niin pirusti ja kurkku on kipeä. Söin siis grillatun kanan eikä maistunut oudolle mitenkään mutta flunssan pukkas. Toivottavasti musta ei nyt tule suomen ensimmäistä lintuinfluenssauhria.

    Onneksi sinunlaiset ihmiset jotka eivät älyä pitää varaansa niin olette ensimmäisiä jotka potkaisevat tyhjää!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gabriel kirjoitti:

Jaana Husu-Kallion mukaan ihmiselle vaarallinen lintuinfluenssan muoto saattaa tulla muuttolintujen mukana tänä keväänä Suomeen.
Nythän se on jo levinnyt Sloveniaan ja Italiaan.
Että ei kai ne ihan paskaa jauha, kun vouhkaavat tuon flunssan takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu