Mitä mieltä olette näistä muslimien harrastamista halal-teurastuksista? Kun viilletään kurkku auki ja valutetaan veri pihalle. Siinä elukka-parka sitten sätkii kunnes kuolee. Onko mielestänne oikein vai rääkkäystä? Minun mielestä se on rääkkäystä, sillä eläimen(kin) voi tappaa inhimillisesti eli niin ettei kidu yhtään!
Halal-teurastus
rääkkäystä?
71541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Useimmissa länsimaissa lain mukaan eläimet on tainnutettava ennen teurastusta, mutta useissa maissa tästä saa poiketa uskonnollisista syistä. Juutalaisten uskonnon mukaan lihan tulee olla kosher-lihaa ja islaminuskoisilla puolestaan halal-lihaa. Kummassakin tapauksessa eläin tapetaan valuttamalla siitä veret eläimen ollessa tajuissaan. Suomessa kosher- ja halal-teurastus tehdään niin, että tainnuttaminen ja veren valutuksen aloittaminen tehdään samaan aikaan.
Suomessa tainnutettava ensin.
Muiden valtioiden asioihin ei taida meidän kompetenssi riittää.
olet aina hassu sillä eläimen(kin)voi tappaa inhimillisesti !kerropas millä tavalla voidaan kiduttaa inhimellisesti ?
Hulluja kaikki uskonnot! ja ihan jokainen teurastus on sairasta,mutta tuo varsinkin!
Eläin menettää tajuntansa heti kun kaulavaltimo katkaistaan.Lentäähän kukkokin,vaikka pää on lyöty poikki,eikä varmasti ole tajuissaan.Päähän lyöminen sattuu!
kuin luulla tietävänsä.
Eläin on tajuissaan yleensä minuutista kahteen viiltämisen jälkeen, sätkiminen loppuu kolmessa- neljässä minuutissa. Eläimen tuskainen kouristelu saa lihakset avustamaan veren pumppaamisessa sydämeen, mistä sydän pumppaa verta ulos kunnes pumppaus sydämestä lakkaa verenpuutteen sepelvaltimoissa aiheuttamasta happivajeesta .
Teurastuksesta on videoita netissä, mutta suosittelen katsomaan mahdollisuuksien mukaan aidon teurastuksen. Luulot vaihtuu tietoon, tosin useimmille liha ei maistu pariin viikkoon.
Ihmettelen, että jos esim. nauta on tajuton kaulan viiltämisen jälkeen, kuinka se pystyy nousemaan vielä jaloilleen ja kompuroimaan eteenpäin kunnes verenhukasta heikkona vihdoin kaatuu lattialle ja kuolee. Eihän ihminenkään kuole heti tai ole edes tajuton, vaikka olisi joku iso haava joka vuotaa kuiviin. Haloo??