USA:n perustuslain 22. lisäyksessä presidentin toimikaudet on rajattu kahteen, niinkuin niin monessa muussakin maassa.
Kaikessa hiljaisuudessa kuitenkin on nyt tehty esitys tämän lisäyksen poistamiseksi: edustajat Hoyer, Berman, Sensenbrenner, Sabo ja Pallone ehdottavat 22. lisäyksen poistoa perustuslaista.
http://thomas.loc.gov/cgi-bin/query/z?c109:H.J.RES.24.IH:
Yllättäen kansalliskaartin lahjoittamassa, Suuren Johtajan kunniaksi tehdyn pronssipatsaan jalustassa onkin Bushin toimikaudeksi merkitty vain 2001 - , vaikka Bushin viimeinen toimikausi loppuisi kaiken järjen mukaan 2009...
Onko siis näin, että loppua tälle Bushin presidenttiydelle ei siis tulekaan?
http://www.whitehouse.gov/news/releases/2006/02/images/20060209-2_p020906pm-0089-515h.html
"Kaikki olisi helpompaa, jos tämä olisi diktatuuri - edellyttäen, että minä olisin diktaattori"
George W. Bush, 18.12.2000
"Diktatuurissa olisi paljon helpompaa, ei epäilystäkään."
George W. Bush, 30.7.2001
Saapa nähdä, millaisia kommentteja tämä lakiesitys kirvoittaa vaikkapa Venäjän ja Valko-Venäjän poliitikoilta. Onhan USA tähän asti ollut kovin huolissaan mm. näiden maiden demokratian kehityksestä.
Ajopuuna diktatuuriin?
7
355
Vastaukset 7
- huomautus
Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden ennustaminen. Tämän entisen ulkoministerimme kuolemattoman ajatuksen innoittamana eivät muistomerkkien tekijät yleensäkään ryhdy ennustelemaan tulevaisuutta, vaan jättävät esim Bushin toimikausien pituuden arvailematta ja lisäävät sen muistomerkkiin vasta sitten kun se tiedetään. Näin toimitaan suomessakin esim. hautakiviin saatetaan hakata eloonjääneen puolison tiedot kuolinpäivää lukuunottamatta, koska sitä ei vielä tiedetä.
Eihän se järjenkäyttö tämän vaikeampaa ole, uuttä yritystä vaan sinullekin.- Grustnij
"jättävät esim Bushin toimikausien pituuden arvailematta ja lisäävät sen muistomerkkiin vasta sitten kun se tiedetään."
Huomauttaisin vain, että Bushin toimikausien pituus tiedetään. Siihen ei tietenkään mitään arvailua tarvita muistomerkin tekijän osalta. Se on kahdeksan vuotta yhteensä, mikäli dikt... anteeksi, presidentti Bushia ei murhata tai hän ei eroa vaikkapa kaikkien hallintonsa lainrikkomusten vuoksi.
Tietysti asia on eri, jos Suuren Johtajan muistomerkin tekijä on tietoinen siitä, että perustuslakia tullaan muuttamaan ja Bush asettuu mahdollisiin vaaleihin ehdolle tai jatkaa vaaleitta presidenttinä...
Nooh - tuo perustuslakimuutos oli kirjoitukseni ydin, Suuren Johtajan patsashankkeet olivat vain höystettä uutiseen ja patsaiden sekä hautakivien päiväyskäytäntö on aivan tuttu juttu minulle.
Huomaan kuitenkin reaktiostasi, ettei sinua taida huolettaa USA:n demokratian jatkuva taantuminen, joten järjenkäyttöä suosittelisin tässä tapauksessa sinulle. - aivan tavatonta että
Grustnij kirjoitti:
"jättävät esim Bushin toimikausien pituuden arvailematta ja lisäävät sen muistomerkkiin vasta sitten kun se tiedetään."
Huomauttaisin vain, että Bushin toimikausien pituus tiedetään. Siihen ei tietenkään mitään arvailua tarvita muistomerkin tekijän osalta. Se on kahdeksan vuotta yhteensä, mikäli dikt... anteeksi, presidentti Bushia ei murhata tai hän ei eroa vaikkapa kaikkien hallintonsa lainrikkomusten vuoksi.
Tietysti asia on eri, jos Suuren Johtajan muistomerkin tekijä on tietoinen siitä, että perustuslakia tullaan muuttamaan ja Bush asettuu mahdollisiin vaaleihin ehdolle tai jatkaa vaaleitta presidenttinä...
Nooh - tuo perustuslakimuutos oli kirjoitukseni ydin, Suuren Johtajan patsashankkeet olivat vain höystettä uutiseen ja patsaiden sekä hautakivien päiväyskäytäntö on aivan tuttu juttu minulle.
Huomaan kuitenkin reaktiostasi, ettei sinua taida huolettaa USA:n demokratian jatkuva taantuminen, joten järjenkäyttöä suosittelisin tässä tapauksessa sinulle.Presidentin toimikausi jää vajaaksi jostakin syystä, siksi sitä ei voi etukäteen hakata kiveen. Se ei tarkoita mitään salaliittoa.
Presidenttien toimikausien määrä ja pituus ei välttämättä kerro demokratian asteesta, kunhan on aito mahdollisuus vaihtoon.
USAn demokratian puolesta on turha pelätä, (siis mikäli ei pelkää itse demokratiaa) nimittäin eurooppalaisille käsittämättömän vapaa media pitää siitä huolen.
Kokoomuksen Jari Vilén esitti, että:
"...Myös hallituksen pitäisi Vilénin mielestä pohtia lainsäädännön hiomista niin, että voitaisiin estää taloudellisesti ja ihmishenkien kannalta arvaamaton toiminta."
STT 13.2.2006 10:28
Näin siis alkoi sananvapauden rajoittaminen Suomessa.
Seuraavaksi kielletään istuvien kansanedustajien arvostelu, sitten tulevat vaaleihin ns. pitkät listat, joita SDP:n (Sosiaalidiktatuurinen puolue) puoluesihteeri Maarit Feldt-Ranta ajaa.
Siihen se demokratia sitten loppuikin....jo kultaisella kuuskytluvulla kuului vähittäinen siirtyminen presidentin diktatuuriin, mm. terrori-iskujen kautta. Eiköhän tämä ole täysin johdonmukaista jatkoa Bushin valtakauden tapahtumille.
- loginomi
Marx selitti asian; kapitalismin saavutettua pääoman korkeimman asteen, eli pääomien ja varallisuuden kasaantumisen pienen eliitin käsiin johtaa yhteiskunnan totalitääriseen diktatuuriin!
Että hellurei demokratia Amerikassa ja muuallakin! - pressi
Mikä ihmeen matalaotsaisten joukko täällä tehtaillee noita salaliittojaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm67916- 53903
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s39839Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54655Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21634- 33605
Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.246542Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44518Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi5481- 37468