Sain yhdistelmäkortin -69

Nyt ajan naisten hattuja 90000 km/vuosi, oletan että osaan suomalaisen liikenteen! Olen ajanut 56:ssa maassa, 6:maanosassa, Mitä te haluatte tietää? Hyvästä liikenteestä? Suomessa? Olettamusniuhot, älkää kehitelkö? Vain Ammattilaisille. NOH?
7675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ajokortin vuonna 1968, enkä ole päivääkään ajanut ammatikseni.
Ai perrr...., tämähän olikin ammattilaisille. Sorry!!

Äänestä

Sain ajokortin (ka-yksit.)vuonna -67 se sitten muuttui aikoinaan abce- kortiksi leipääkin on sillä tienattu välimerenmaissa ja lähi-idässä kilometrimäärästä ei ole minkäänlaista tietoa, sakkoja ei ole koko aikana ainuttakaan en kyllä mene takuuseen etteikö vielä tulisi, mutta siitä huolimatta en pidä itseäni kovin kokeneena... siis kuljettajana.

Äänestä

Yhdistelmäkortteja ei ollut olemassakaan 1969. Silloinen korttijako meni kuorma-autokorteissa yksityisen ja ammattimaisen kortin välillä.

Itse ajoin inssiajoni 18-vuotispäivänäni 1969 ja sain yksityisen k-autokortin pari päivää myöhemmin (nimismiehen kanslia ehti mennä kiinni inssiajopäivänä ennen kuin ehdin sinne saakka, minkä jälkeen oli helluntaipyhät... pitkät pyhät olikin!)

Tuolla yksityisellä kuorma-auton ajokortilla sitten ajoin 18-vuotiaana yhden kesän yhdistelmää. Puolikassellaista, lavetiksikin kutsuttua. Ylileveyttä 30 senttiä, ylipituutta 1,6 metriä ja sopivan kuorman kanssa vähäsen ylipainoakin – mutta yksityinen kortti ja 18 vuoden ikä riittivät, kun rekisteriotteessa kerran todettiin yhdistelmän olevan rekisteröity yksityiskäyttöön!

Sain korttini muutetuksi yhdistelmäkortiksi (A BE CE) 1972. Ajokorttiluokitus oli ehtinyt muuttua siinä välissä eli vuoden 1969 jälkeen mutta ennen vuotta 1972.

Minkäänlaisen raskaan yhdistelmän ratissa en ole käväissytkään tuon vuoden 1972 jälkeen eli 34 vuoteen (enkä ole täysperää kiskonut elämän kuuna päivänä), mutta korttini puolesta minut kelpuutettaisiin leikkiin yhä. Hupaisa juttu sinänsä.

Äänestä

En tee mitään yleistyksiä. Sinä taidat kumminkin olla se kaikkien kukkahattutätien isi.

Ammattikuskeja on tulkinnasta riippuen aika paljon. Minä ajan työkeikkoja henkilöautolla varmaankin viidesosan kaikista kilometreistä vuodessa.
Kortti on ABE. Osan kilometreista on vaunu perässä, joten olen siis myös yhdistelmän kuljettaja.

Hyvää kesää vaan! Kyllä se joskus tulee. Toivottavasti ei 70 km/h yleisrajoitusta.

Äänestä

Niin, ennen vanhaan ajokortin SAI, nykyään pitää suorittaa autokoulut ja kortti pitää suorittaa ;-)
Toivottavasti ei alkanut hatuttaa liikaa!

Äänestä
  • Silloin kun virojoen kylänvanhin antoi meile kaikile poiile viralliset aiokortit 20 luvulla,minnäkin omani sain.
    Nyttemmin tohtori pani ruksin toistukseen ja nimismien otti sen sitten poies. Ei kuulema nää.
    Tuuli tua tuuli viä.
    Ei mitään, autokin on jo ruostunnu ja pojampojat hakkaa sitä tallissa vasarroilla.
    Kohta teekin nuorikot joudutte kokemaan vanhuuden rappion.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alussa ajoin selua,tukkeja,... kirjoitti:

Nyt ajan naisten hattuja 90000 km/vuosi, oletan että osaan suomalaisen liikenteen! Olen ajanut 56:ssa maassa, 6:maanosassa, Mitä te haluatte tietää? Hyvästä liikenteestä? Suomessa? Olettamusniuhot, älkää kehitelkö? Vain Ammattilaisille. NOH?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu