Suomi pelkää ja vapisee muslimien edessä.
www.mbnet.fi
""Sisäministeriö pyysi eilen, että keskusrikospoliisi selvittäisi, ovatko kuvia julkaisseet sivut rikkoneet lakia. Myös kansanedustaja Jari Vilén on vaatinut viranomaisia käyttämään kaikkia lain sallimia keinoja kuvien poistamiseksi suomalaisilta sivuilta. Vilénin mukaan kuvat uhkaavat maamme turvallisuutta.
Suomi on tiettävästi ensimmäinen maa EU:ssa, jossa kuvien julkaisu on johtanut rikostutkintaan. Sivustoja epäillään uskonrauhan rikkomisesta. Lisäksi Suomen pääministeri Matti Vanhanen on pyytänyt anteeksi kuvien julkaisua.
– Pyydän omasta ja Suomen hallituksen puolesta anteeksi sitä, että muslimien uskonnollisia tunteita on näin loukattu myös Suomessa, Vanhanen toteaa.""
www.mbnet.fi
""Sisäministeriö pyysi eilen, että keskusrikospoliisi selvittäisi, ovatko kuvia julkaisseet sivut rikkoneet lakia. Myös kansanedustaja Jari Vilén on vaatinut viranomaisia käyttämään kaikkia lain sallimia keinoja kuvien poistamiseksi suomalaisilta sivuilta. Vilénin mukaan kuvat uhkaavat maamme turvallisuutta.
Suomi on tiettävästi ensimmäinen maa EU:ssa, jossa kuvien julkaisu on johtanut rikostutkintaan. Sivustoja epäillään uskonrauhan rikkomisesta. Lisäksi Suomen pääministeri Matti Vanhanen on pyytänyt anteeksi kuvien julkaisua.
– Pyydän omasta ja Suomen hallituksen puolesta anteeksi sitä, että muslimien uskonnollisia tunteita on näin loukattu myös Suomessa, Vanhanen toteaa.""
Vastaukset 18
Vanhimmat
tällä asialla ei ole mitään tekemistä sananvapauden kanssa tässä nyt sananavapauden kustannuksella pilkataan tarkoituksellisesti toisen uskontoa suoraan sanottuna tahallista ärsyttämistä
Mitäs eroa on pilakuvilla poliitikoista, presidentista, jumalasta, allahista, budhasta tai vaikkapa kirjaston tädistä?
Saako tehdä pilakuvan jonkin ammatin harjoittajasta?
Loukkaako se hänen ammattiylpeyttä? Pitäisikö siitä tuomita sakkorangaistus tai vankeusrangaistus?
salli mun nauraa. Hahhahahhaa...
Uskontoja saa ja pitääkin pilkata, pois turha hymistely. Ihmisten pilkkaaminen julkisesti ei sen sijaan ole hyväksyttävää, ei uskovaisten eikä edes ateistien. Valitettavasti vain papit julistavat joka sunnuntai saarnastuolista käsin uskonnottomille mitä hirveimpiä tuomioita. Sellainen pitäisi sivistysmaassa kieltää lailla ja pian.
Voi sua, taidat olla niin nuori vielä ettet oikeen ymmärrä maailman menoa. Mutta ei se mitään, kyllä sustakin joskus tulee iso, aikuinen ihminen :)
MÄENPÄÄ VANKILAAN (13.1.04)
Muslimipilapiirroksesta poliittisen tuomion saanut turkulainen kaupunginvaltuutettu ja SKS-puolueen johtaja aloitti 40 päiväsakon lusimisen:
Turun käräjäoikeuden 4.4 tekemän päätöksen mukaisesti kaupunginvaltuutettu Olavi Mäenpää (Kansallinen Rintama) oli syyllistynyt kiihotukseen kansanryhmää vastaan, julkaistuaan yhdistyksen internet-sivuilla rasistisen pilapiirroksen ja islamilaisia vastustaneen kirjoituksen, jossa oli nimittänyt islaminuskoisia kurkunleikkaajiksi, ja sanonut heidän olevan lähes poikkeuksetta osapuolina kansallisissa ja kansainvälisissä selkkauksissa, sekä alistavan ihmisiä voimakkaalla väkivallalla. Mäenpää tuomittiin asiassa maksamaan 80 päiväsakkoa, yhteensä 3.200 markkaa. Hänet on reilu vuosi sitten tuomittu vastaavasta rikoksesta edellisen kerran sakkoihin.
"Vuonna 1969 [Harro] Koskisen teoksista Sikamessias ja Sikavaakuna tehtiin rikosilmoitus, joka lopulta päätyi sakkorangaistuksiin. Lopullisessa ratkaisussa vuonna 1974 taiteilija teoksen tekijänä ja näyttelyjury teoksen esille asettajana saivat sakkorangaistukset. Tasavallan Presidentiltä anottu armahdus ei tuonut muutosta tuomioon. "
(http://www.kiasma.fi/site/pop/pop.php?tid=112&lang=fi)
Ompas "yllättäviä" tahoja julkaisemassa näitä pilakuvia..
Ei liene uutuus, että yksinkertaisten tolvanoiden ärsyttämiseen ei tarvita muuta kuin pilakuva. Vai ketkä muut kuin sellaiset lentelisivät lentokoneella päin seinää, jos heille luvattaisiin kuoleman jälkeen neitsyitä?
HeSa palautti uskoni suomalaiseen mediaan ja sananvapauden käyttöön julkaisemalla Hirsi Alin Berliinissä pitämän puheen Suomeksi.
Kaikkien kannattaisi lukea tuo tämän keskiviikon (15.2) HeSan artikkeli.
Mikä tässä on huvittavinta, arkkipiispa Paarman jutut saavat minut kyselemään, onko hän minunkin piispani vai vainko muslimien? Hän ei ole ollenkaan korostanut sitä, miten kristittyjen tunteita on loukattu ja loukataan. Luultavimmin jos Muhammed-pilakuvat olisivat olleet Jeesusta esittäviä, ja joku kristitty olisi valittanut asiasta, Paarma olisi korostanut taiteilijan vapautta ja suvaitsevaisuutta.
Ehkä Paarman puheet voi ymmärtää yrityksenä rauhoittaa tilannetta, mutta väärinkäsityksen vaara niin kristityillä kuin varsinkin muslimeilla on ilmeinen.
Hirsi Ali taas on muslimitaustainen ateisti, ja hänen mielipiteensä vaikuttavat läheisemmiltä. Mitä tästäkin nyt ajattelisi? Ainakin pisteet ateistille tässä tilanteessa. (-;
Reaalipoliitikkoja niin Vanhanen kuin Paarmakin.... Toimitaan niin kuin nähdään järkevimmäksi sensijaan että pidettäisiin kiinni oikeaksi kokemastamme periaatteen vuoksi...
Vaikka hlökoht. tunnen itsekin ärtymystä muslimien ylilyöntien vuoksi tässä asiassa, ajattelen kuitenkin että yhtä jyrkällä vastareaktiolla me (pohjoismaalaiset) pelaisimme Abu labanien pussiin!
Luullakseni tämä kohu on juuri sitä mitä tämä tanskassa asuva imaami alunalkaenkin lähti hakemaan.
Kärjistämällä vastakkainasettelua Islam vs muu maailma aktivoidaan Muslimeja tulevaisuudessa häämöttävään "pyhään sotaan"
Maltillisten Islamjohtajien lausunnot ovat myrkkyä näille radikaali-imaameille, juuri tämän Muhammedkohun tapaisilla asioilla häivytetään maltillisten ääni omien korvista.
Kannattaako pienen mennä tahallaan ärsyttämään suurta, ihan vain periaatteen vuoksi? Varsinkin kun tuo suuri on jo valmiiksi helvetin vihainen.
Mutta jos joku yksityishenkilö haluaa tahallaan ärsyttää esim. muslimeja, niin tehköön sen omissa nimissään. Laittaa vaikka siihen pilapiirroksen alle oman nimen ja osoitteen, niin että muslimit voivat lähettää palautetta.
Ei siis niin, että ensin vittuillaan muslimeille ja sitten juostaan valtion selän taakse piiloon.
"Ei siis niin, että ensin vittuillaan muslimeille ja sitten juostaan valtion selän taakse piiloon."
Eihän muslimeilla ole mitään oikeutta rankaista sitä henkilöä, joka on heitä haukkunut. Eikö se ole Suomessa valtion ja oikeuslaitoksen tehtävä rankaista rikoksista, vai onko muslimeilla joku oman käden oikeus, joka heille annetaan heidän uskontonsa takia?
>"Eihän muslimeilla ole mitään oikeutta rankaista sitä henkilöä, joka on heitä haukkunut."
Ei tässä puhuta mistään oikeuksista, vaan elämässä vastaan tulevista tosiasioista.
Havainnollistava esimerkki:
Ala vittuilla jokaiselle kadulla vastaantulevalle ihmiselle. Useimmat vastaantulijat todennäköisesti katsovat sinua ihmeissään. Jotkut vittuilevat takaisin. Jotkut tekevät uhkaavia eleitä. Ja sitten lopulta tulee vastaan sellainen ikävä tyyppi, joka vetää sinua turpaan.
Aivan oikein, hänellä ei ollut oikeutta vetää sinua turpiin. Hän teki rikoksen. Mutta toisaalta turha mennä poliisille valittamaan, että "miksi ette suojelleet minun oikeuttani vittuilla ihmisille?" Turha myöskään kerjätä sympatiaa muilta ihmisiltä.
Jäljelle jää vain karu tosiasia: sinua vedettiin turpaan. Ja vedetään uudelleen, jollet muuta tapojasi. (Siinä ei paljon lohduta se tieto, että turpiin vetäjät saavat silloin tällöin jotain pikku rangaistuksia tuomioistuimilta.)
Maailma toimii näin. Sekä kristityissä että islamilaisissa maissa.
""Ala vittuilla jokaiselle kadulla vastaantulevalle ihmiselle. Useimmat vastaantulijat todennäköisesti katsovat sinua ihmeissään. Jotkut vittuilevat takaisin. Jotkut tekevät uhkaavia eleitä. Ja sitten lopulta tulee vastaan sellainen ikävä tyyppi, joka vetää sinua turpaan.""
Tämän jälkeen otetaan isot aseet esiin ja suolistetaan turpaanvetäjä.
Oikein hyvä olisi ydinpommittaa arabimaat parkkipaikoiksi länsimaille.
Meidän on opittava käyttäytymään kuten muslimit.
Habak voi kumartaa jokaista rikollista ja ei rikollista. Älä vaan yritä hakea oikeutta tai puolustaa olemassa olevaa.
Onneksi sinulla ei ole omaa hallittavaa valtiota. Olisit varmaan Suomen presidenttinä luovuttanut Suomen Neuvostoliitolle todeten, että nämä on tosiasioita. Ei pidä alkaa rypistelemään, kun iso karhu murisee.
Taidat olla joku Afrikan savolainen.
Olisin toiminut kuten viisaat valtiomiehet Paasikivi ja Kekkonen. Eli pitänyt huolen siitä, että suunsoittajat eivät vaaranna kansakunnan turvallisuutta. Tietäähän tuon tyhminkin metsämies, että karhua ei kannata haastaa sylipainiin.
Muista jättää ovet lukitsematta! Ovien lukitseminenhan on kumartelua varkaille. Mikä oikeus varkailla on määrätä käyttäytymistäsi?
"(Siinä ei paljon lohduta se tieto, että turpiin vetäjät saavat silloin tällöin jotain pikku rangaistuksia tuomioistuimilta.)"
No jos ne ovat "jotain pikku rangaistuksia", niin miksi sitten ruikutat siitä, että porukka "juoksee valtion selän taakse piiloon"? Siitä vain nirhaamaan niitä kuvien julkaisijoita ja piirtäjiä, jos ei lait pelota. Naurettavaa tuollainen ruikutus.
Aaaah, taas löytyi jumalan pilkkaajia. Niiden tekijöiden nenärustot täytyy murskata tai vähintää antaa kuusi kuukautta vankeutta. Tämä juttu menee nyt poliisille.
http://www.lariq.net/blogit/mitvit/archives/j.jpg
http://www2.lut.fi/~huotari/vitsit.html