Vaalimainonta TV:ssä

Tuli mieleen sekin, että kunTV:ssä on vaaliboikotit, että mainostaa ei saa (juontajat) kun vaalit alkavat lähestyä niin toisen maan tv-juontaja (conan o`brian) kuitenkin voi mainostaa. Tältä osin Yhdysvaltain lainsäädäntöä tuntematta pätkääkään, mutta olisihan se perin provosoivaa mikäli stiller taikka avellan alkaisi omassa shows:saan hehkuttamaan Suomen TVssä VIIKKO TOLKULLA Yhdysvaltojen tai vaikkapa Irakin presidentivaaleja. Aika provosoivaa toimintaa..
3140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tai keksi parempaa...

Äänestä
  • Yhdysvaltojen lainsäädäntö on rakennettu juuri siten että 1)Rikkaat saavat todennäköisesti jutun menemään oikeudessa läpi sekä 2)Älyttömiä väitteitä menee oikeudessa vielä todennäköisemmin läpi sekä 3)Muita väitteitä ei mene paljon oikeudessa läpi. Conan O´Brianilta oli muuten Yhdysvaltojen vankilaolotkin muistaen viimeinen visiitti missään maailmalla pitkiin aikoihin..

    Äänestä

Conan teki Haloselle vaalilaulun
Tarja Halosen ja itsensä yhdennäköisyydestä viikkokausia vitsiä vääntänyt talk show -isäntä Conan O'Brien on lisännyt kierroksia varmistaakseen Tarja Halosen menestyksen.

- Minusta on mukavaa näyttää presidentiltä, siksi Tarjan on voitettava, kuuluvat Conanin perustelut.

Eilisiltana Yhdysvalloissa nähdyssä Late Night with Conan O'Brienin jaksossa Conan kampanjoi Halosen puolesta pitempään kuin koskaan aikaisemmin. Jakso nähdään Subtv:ssä tulevana perjantaina (20.1.) klo 23.10.

Jakson kohokohta on Max Weinbergin studio-orkesterin Haloselle tekemä vaalilaulu, jonka bändi esittää urhoollisesti selvällä suomen kielellä.

Laulun kertosäkeessä todetaan, että: "Tarja, oi Tarja, sä oot meidän valinta, Conan rinnallasi, on mahdotonta hävitä!"

Ärähdys
Sauli Niinistölle

Conan näyttää jaksossa myös uuden Haloselle tekemänsä vaalimainoksen, jossa Sauli Niinistölle ärähdetään: "Valitan Sauli, sä et petä ketään..."

Conan esittelee tyytyväisenä pätkiä amerikkalaisten ABC:n ja Fox Newsin uutisista, joissa Halosen ja Conanin erikoislaatuiset vaalivankkurit pistettiin viikonloppuna hyvin merkille.

- Olen maailman vaikutusvaltaisin julkkis, vaikutan suoraan maiden johtajien valintaan. Seuraavina ovat vuorossa Ruotsi, Norja, Tanska, Belgia, Hollanti, riemuitsee Conan luetellessaan kuningaskuntia.

Conan O'Brien vierailee Suomessa 11.-14. helmikuuta. Matkallaan hän aikoo kuvata materiaalia ohjelmaansa 8 hengen työryhmän voimin.

(IS)

(www.iltasanomat.fi 18.1.2006 )

Tulosta Postita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä sanoo oikeus?? kirjoitti:

Tuli mieleen sekin, että kunTV:ssä on vaaliboikotit, että mainostaa ei saa (juontajat) kun vaalit alkavat lähestyä niin toisen maan tv-juontaja (conan o`brian) kuitenkin voi mainostaa. Tältä osin Yhdysvaltain lainsäädäntöä tuntematta pätkääkään, mutta olisihan se perin provosoivaa mikäli stiller taikka avellan alkaisi omassa shows:saan hehkuttamaan Suomen TVssä VIIKKO TOLKULLA Yhdysvaltojen tai vaikkapa Irakin presidentivaaleja. Aika provosoivaa toimintaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu