Menetettyjä alueita ei mielestäni tarvitse palauttaa kokonaan, mutta sellä on kolme kohdetta, jotka ovat Suomelle tärkeitä.
1. VIIPURI
Viipuri sisältää niin paljon Suomen historiaa, että se täytyy palauttaa.
2. SAIMAAN KANAVA
Toivon Saimaan kanavan palauttamista, koska Saimaalta pitäisi olla meriyhteys niin, ettei joutuisi menemään toisen maan kautta.
3. PETSAMO
Petsamon palauttaminen on tärkeää, koska on hyvä, jos Suomella (ja myös EU:lla) on edes lyhyt pätkä Jäämeren rantaa.
Viipuri, Saimaan kanava ja Petsamo riittävät
7
833
Vastaukset
- taitaisi olla
helpoin palauttaa.
- hassu
"1. VIIPURI
Viipuri sisältää niin paljon Suomen historiaa, että se täytyy palauttaa. "
- Mitä me tekisimme sillä "historialla"? Voiko sitä jakaa sosiaalitoimistojen luukuilta uusille venäläisille suomalaisille?
"2. SAIMAAN KANAVA
Toivon Saimaan kanavan palauttamista, koska Saimaalta pitäisi olla meriyhteys niin, ettei joutuisi menemään toisen maan kautta. "
- Mitä Saimaalla on sellaista että sen pitäisi saada meriyhteys? Anna käytännön esimerkki.
"3. PETSAMO
Petsamon palauttaminen on tärkeää, koska on hyvä, jos Suomella (ja myös EU:lla) on edes lyhyt pätkä Jäämeren rantaa. "
- Mitä Suomi ja EU käytännössä tekisi pätkällä Jäämeren rantaa?- Suomesta
Viipurista tulisi uusi kauppapaikka Venäjän ja Suomen välille.
Saimaan kanava toimii kuljetusreittinä Saimaalta merelle. Joensuusta tai Kuopiosta Britanniaan.
Petsamon satamasta on lyhyt kuljetusyhteys Aasian markkinoille, Japaniin ja Kiinaan. Saimaankanavaa pitkin rahdataan tavaraa sulan aikaan vielänykyäänkin, joudutaan vaan maksaa vuokraa venäläisille. Viime vuonnakin oli saimaankanavan liikenne vaikeuksissa venäläisten änkyröinnin takia. Petsamosta hyötyisi lähinnä pohjois-suomi ja sitäkautta varmasti koko maa. Olis lyhyemmän matkan päässsä satama. Tosin ei se hyvin vointi sieltä vuodessa eikä parissa tulisi vaan pikku hiljaa teollisuuden kasvaessa myös pohjoissuomessa.
- ........
hekokaivuri kirjoitti:
Saimaankanavaa pitkin rahdataan tavaraa sulan aikaan vielänykyäänkin, joudutaan vaan maksaa vuokraa venäläisille. Viime vuonnakin oli saimaankanavan liikenne vaikeuksissa venäläisten änkyröinnin takia. Petsamosta hyötyisi lähinnä pohjois-suomi ja sitäkautta varmasti koko maa. Olis lyhyemmän matkan päässsä satama. Tosin ei se hyvin vointi sieltä vuodessa eikä parissa tulisi vaan pikku hiljaa teollisuuden kasvaessa myös pohjoissuomessa.
Saimaan kanavan tapauksessa pointtini on juuri se, ettei tarvitsisi maksaa vuokraa.
- vuokraaminen
........ kirjoitti:
Saimaan kanavan tapauksessa pointtini on juuri se, ettei tarvitsisi maksaa vuokraa.
kuin koko alueen ryssineen saaminen omaksi riesaksi.
- Ilmarinen_
"Viipuri sisältää niin paljon Suomen historiaa, että se täytyy palauttaa"
Kyllä muukin karjala sisältää paljon Siomen historiaa. Yhtä lailla muutkin alueet tulisi palauttaa, paitsi jos arvostetaan enemmän kaupunkihistoriaa, kuin maalais-, metsäläis-, ja muinaishistoriaa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733918
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473233Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542979Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,552902SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752436Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.32237Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251954Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621941Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1561890- 901287