Ihminen voi sanoa ja yrittää noudattaa lakia.
Se ei vielä tee lain noudattajaksi ihmistä itseään
jos ko. sanoo että sinä olet hyljännyt lain.
Kun on kyseessä Jumalan laki eli hänen täydellinen tahtonsa, niin liittyy juuri siihen eräs suuri ongelma, ja se on, että…
Jeesuksen opetus ylhäällä pyhäkössä (Joh. 7:14)
”kukaan teistä ei lakia täytä” (Joh 7:19), eli kukaan ei yllä edes lähellekään Jumalan mittapuuta.
Adventisti voi sanoa, että hän täyttää lain ja hän vieläpä kerskaa tällä asialla.
Miten tämä voi olla mahdollista?
Sillä tosiasia on, että kaikki ovat syntisiä, eivätkä täytä hänen mittaansa. Eli maailmassa voi olla suuria ja pieniä syntisiä, mutta silti on olemassa niin pitkä ja syvä kuilu Jumalan ja ihmisten välillä, ettei kukaan pysty sitä itsessään ylittämään. Jokainen on Jumalan hyväksynnän suhteen toivottomassa asemassa.
Se ei vielä tee lain noudattajaksi ihmistä itseään
jos ko. sanoo että sinä olet hyljännyt lain.
Kun on kyseessä Jumalan laki eli hänen täydellinen tahtonsa, niin liittyy juuri siihen eräs suuri ongelma, ja se on, että…
Jeesuksen opetus ylhäällä pyhäkössä (Joh. 7:14)
”kukaan teistä ei lakia täytä” (Joh 7:19), eli kukaan ei yllä edes lähellekään Jumalan mittapuuta.
Adventisti voi sanoa, että hän täyttää lain ja hän vieläpä kerskaa tällä asialla.
Miten tämä voi olla mahdollista?
Sillä tosiasia on, että kaikki ovat syntisiä, eivätkä täytä hänen mittaansa. Eli maailmassa voi olla suuria ja pieniä syntisiä, mutta silti on olemassa niin pitkä ja syvä kuilu Jumalan ja ihmisten välillä, ettei kukaan pysty sitä itsessään ylittämään. Jokainen on Jumalan hyväksynnän suhteen toivottomassa asemassa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pelastuksen perusteita:
1. Jeesus kuoli uhrikuoleman puolestamme
2. Kuolema kuului meille lain rikkomisen tähden
3. Joka ei usko Jeesukseen ja ota vastaan pelastuksen lahjaa, joutuu kokemaan saman kuoleman kuin Jeesus, tosin ilman ylösnousemusta
4. Jeesus kuoli koska Adam rikkoi lain
5. Jeesus ei rikkonut lakia, siten hän toisena Adamina edustaa ihmiskuntaa Jumalan edessä
6. Ihminen ei itse voi pelastaa itseään koska hän on rikkonut lakia
7. Kukaan ei voi pelastua lain noudattamisella koska Adam rikkoi lain
8. Joka taas rikkoo lain ansaitsee kuoleman (Adam on kuollut)
9. Oma yritys ei auta pelastuksessa, siksi kuuliaisuus ei voi pelastaa
10. Jos totuuden tuntemaan tulosi, siis uskoon tulon jälkeen jatkat lain rikkomista esim. murhaamista, kuolet
11. Siksi uskova ei enää TAHDO rikkoa Jumalan sapattia eli neljättä käskyä, koska hänet on PELASTETTU
12. Sillä tahallinen synti on kuolemaksi
13. Kuuliaisuus on sydämen kiitollisuutta, pelastuksen seurausta
==>Adventisti voi sanoa, että hän täyttää lain ja hän vieläpä kerskaa tällä asialla.
Mitä itseasiassa te tarkoitatte lailla?
Minun käsitykseni Jeesuksen puheiden perusteella on, että Jeesus opetti paljon korkeampaa moraalia kuin mikä lain vaatimuksena oli.
Siksi minä ihmettelen teidän lakikeskeisyyttänne.
Vuorisaarna esimerkiksi ei ole lain puolustuspuhetta vaan opetusta hyljätä laki ja pyrkiä vielä korkeampaan tavoitteeseen kuin mihin laki opetti.
Uuden liiton uskova ei siten puhu lakia vastaan siksi, että hän tahtoisi tehdä jotain minkä laki kieltää, vaan katsoo lain olevan se josta lähdetään parempaa tavoitetta kohden.
Laki on niinkuin lentokenttä lentokoneelle.
Lentävä kone ei kenttää tarvitse.
Uskoon tulo on lähtöä lentokentältä ja sinne ei ole tarkoitus enää palata samaan syntielämään jota laki vartioi.
Näin adventisti lakeineen on hengellisessä mielessä lihallinen omassa voimassaan yrittävä kuten olivat juutalaiset fariseukset lakipilkkuineen ja sääntöineen.
Laki ei ole muiden virheiden osoittamista varten niinkuin se teillä on käytössä.
Kukaan kristitty ei ole muiden ihmisten alamainen niinkuin lainalaiset olibvat.
Jokaisella ihmisellä on oma kilvoitus käynnissä joka ei ole muille selityksenalaista.
Meidän isäntämme on ihmisiä korkeampi.
Ihmisen elämä on hänen omaa iankaikkisuuttaan varten eikä muiden sääntöjä varten.
Laki tarvitsee myös toimeenpano ja valvontaorganisaation.
Mikä teidän lakiuskossanne on tuo toimeenpano ja valvontaorganisaatio?
Juutalaisillahan oli Leeviläiset määrätty tuon tehtävän suorittajiksi.
Mitä sanalla "laki" tarkoitetaan, riippuu lauseyhteydestä, mutta usein tarkoitamme sillä kymmentä käskyä.
Vuorisaarna ei ole opetus hylätä laki, vaan opetus siitä, millainen on lain todellinen olemus (ja samalla millainen on Jumalan pyhä luonne). Juutalaisuudessa Jeesuksen aikana laki nähtiin ulkoisena listana kieltoja, ei sisäisenä periaatteena. Tämän väärän käsityksen Jeesus korjasi ja korotti lain sille kuuluvaan alkuperäiseen asemaan ja merkitykseen. Paavalihan sanoo, että laki on hengellinen.
Kuka toimeenpanee lain tuomion? Jumala. Kuka valvoo lakiaan? Jumala. Jesaja nimittäin kirjoittaa lopun ajan tapahtumista näin:
Jes. 24:1-6 "Katso: Herra hävittää maan ja autioittaa sen, runtelee sen kasvot ja lyö hajalle sen asukkaat. Samalla tavoin käy papin kuin kansankin, niin isännän kuin orjankin, niin emännän kuin orjattaren, niin myyjän kuin ostajan, niin lainan antajan kuin sen saajan, niin velkojan kuin velallisenkin. Autioksi maa autioituu, tyhjäksi se ryöstetään. Näin on Herra puhunut. Maa kulottuu ja kuivuu, maanpiiri riutuu ja kuivuu, maan lailla taivaskin riutuu. Maa muuttuu saastaiseksi jalkojen alla, sillä sen asukkaat ovat hylänneet lain, rikkoneet käskyt, tehneet tyhjäksi ikuisen liiton. Siksi kirous syö maan, sen asukkaat saavat maksaa teoistaan. Siksi maan asukkaat käyvät vähiin, vain muutama harva jää jäljelle ihmisen suvusta."
Timo Flink
Sinähän tuossa syyttävästi osoittelet advendisti sisaria ja veljiä,adventistit eivät syyttele ketään,vaan ovat rauhaa ja oikeamielisyyttä rakastavia,uudestisyntyneitä,armosta pelastettuja Jumalan lapsia.Oletteko te sitten niitä niin sanottuja laittomuuden lapsia,kun syytät toisia lakihenkisiksi,sillä perusteella että he pitävät Jumalan siunaaman Sapatin lepopäivänään.Olen kuulut teikäläistenkin puhuvan pyhästä,kun on sunnuntai kysymyksessä,Paavin palvontaako se sitten on?
Jeesus ei muuttanut yhtään Jumalan käskyä,hän
puhdisti sapatin ihmiskäskyistä,joita siihen oli lisätty,elikkä seremonia laista.Jeesuksen aikaan ei koskaan ollut erimielisyyttä lepopäivästä,vaan ainoastaan tekemisistä.Jeesus vapautti näin meidät
lain orjuudesta sapatin kohdalla,hän sanoi että
"Ei ihminen ole sapattia varten,vaan sapatti on ihmistä varten,ILON PÄIVÄ,ja sitä se on tänäkin päivänä niille jotka Jumalaa rakastavat,se ei ole lain orjuutta,vaan kuuliaisuuden ilo.Johannes sanoo kirjeessään että"-Rakkaus Jumalaan on se että pidämme HÄNEN käskynsä".Jeesus sanoi ettei laista häviä pieninkään piirto,ja hän myös kielsi tekemästä minkäänlaisia muutoksia lakiin,hän sanoi että ennen maa ja taivas häviävät.Jumalan koko laki on pyhä ja koskematon.Vaikka on kyllä ennustettu että Saatana pyrkii muuttamaan ajat ja
lain.Paavali varoitti jo aikalaisiaan siitä että laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa.
Lepopäivä on lepopäivä,se on tarkoitettu irtautumiseksi arjesta,ihminen kaipaa välillä lepoa.Meille Sapatin viettäjille se on myöskin lepoa Herrassa.Sununtai on raamatun mukaan viikon ensimäinen päivä,Jeesus nousi kuolleista viikon ensimäisenä päivänä,voimme jos haluamme viettää
Jeesuksen ylösnousemus päivää silloin,mutta lepopäivän siunasi meille Jumala ja se ei muutu.
Olipas syyttävä kirjoitus!
Kohdaltani olen vaeltanut uskontietä jo vuosikymmenet. Vielä ei siivet kanna eikä tule kantamaan, että voisin sanoa, että Jumalan tahto ei olisi tarpeen olla sydämeen kirjoitettuna, silloin näky katoaisi silmistäni.
Laki osoittaa Jumalan pyhyyden ja tämän pyhyyden mitta olkoon aina edessäni olevana. Siitä ymmärrän rakkauden syvyyden minua kohtaan. Siitä ymmärrän ristin syvän sanoman minua kohtaan ja kilvoittelullekin tulee oma määre, pyhitys Hänessä.
Mielestäni on väärinymmärrys tahi palikoiden väärään järjestäminen, jos ruvetaan saarnaamaan lain häviämisestä, tahi hävittämisestä omasta elämästä. Pelastuskeinona "täyttää lihassa" se on loppu, mutta lain merkitys sinällään sydämessä mittaa armon aivan uuteen valoon.
Älkäämme saarnako lakia mitättömäksi elämästämme.
Eihän lakia ole koskaan pakanoille säädettykään.
Israelilaisetkin ottivat lain noudattaakseen valalla vannoen Siinain vuoristossa.
Merkkinä tuosta sopimuksesta he ympärileikkaavat poikalapsensa Mooseksen sääntöjen mukaisesti.
Miten laki, joka on merkkinä yhden kansakunnan ja Jumalan välillä, tulisi koskemaan muitakin ilman eri yhteistä sopimista.
Vanha liitto oli molemminpuolinen liitto .
Mooseksen liitto perustuu lakiin ja on LAKILIITTO.
Jeesuksen kautta tehtiin Uusi liitto ja se on yksipuolinen jonka Jeesus teki ilman ihmiskunnan sitoutumisen vaatimusta liittoa tehtäessä.
Jeesuksen tekemä liitto on armoliitto.
Näillä liittomuodoilla on erilaiset merkitykset, emmekä me ole niitä sääntöjä siihen tekemässä.
Raamattu kertoo sen liiton olevan ilosanoma kaikille kansoille eikä siihen ole liitetty noudatettavaksi lain sääntöjä.
Me emme niitä siihen voi olla lisäämässä.
Kuten juutalaisia muinoin apostolien aikaan vaivasi lain vaatimusten puuttuminen , vaivaa se samassa merkityksessä niitä, jotka ovat noiden juutalaisten kaltaisia uskonnonharjoittajia.
Jeesus ei ottanut ohjeita ihmisiltä eikä myöskää opetuslapset.
Meillä ei ole ihmiset uskomme päämiehinä vaan sen suhteen jokainen hoitaa oman pappisosuuden omasta puolestaan.
Siihen järjestykseen ei adventisteilla ole osaa eikä arpaa.
Miten pakana tulee synnintuntoon, ellei ole lakia, jota vastaan hän on rikkonut?
Ennen vanhaan kummit lupasivat lapsen puolesta täyttää lain, minkä lain, ellei sitä meille "pakanoille" ole ollutkaan?
Odotan vastaustasi tähän ongelmaan, sillä minulle se on ongelma. Juuri lain edessä tulin syntiseksi, koska tiesin sitä rikkoneeni, ja edessäni oli Pyhä Jumala, jonka laki vaati tuomiota minulle, juuri minulle, pakanalle. Vasta, kun otin Kristuksen armon vastaan, mieleni rauhoittui. Tiesin, että olen turvassa Jumalan lain tuomiolta, koska Jeesus oli tehnyt kaiken minun, pakanan, puolesta. Tämä oli minulle ilosanoma, vapautus.
En myöskään katso olevani mikään "uskonnonharjoittaja", vaan nyt olen Jumalan lapsi, joka odottaa Jeesusta saapuvaksi toisen kerran Kunnian Kuninkaana, Herrain Herrana hakemaan omansa tästä maailmasta. Siinä joukossa tahdon olla mukana. Maran ata!
Rauhaa
Kukaan ei opeta että täytämme lain.
Lisää:
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Osasto: "Jumalan laki"
Siunausta
jari laurila
====Kukaan ei opeta että täytämme lain. ====
Jokos tuotakin opetettaisiin?
Yritättekö te edes tosissanne noudattaa lakia?
Luulisi sen olevan enemmän tarkoitus kun te sen puolesta niin kovin kiivailette!
Jeesus yksin on täyttänyt lain.
Se ei silti tarkoita sitä,että me eläisimme kuin pellossa ja veräjät auki,ei Jeesus lunastanut meitä laittomuuteen,Hän ei ole laittomuuden tekijä eikä synnin palvelija.Joka tietoisesti tahallaan rikkoo Jumalan käskyjä,tai tekee vilpiä on synnin palvellia
mutta:-"Jos me tunnustamme syntimme,on hän uskollinen ja vanhurskas,niin että Hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä".Joh.1kirj.1,9.Tietoinen tahallinen syntiin heittäytyminen on vakava asia,sillä raamatun sana varoittaa siitä:
"Jokainen joka tekee synnin,tekee laittomuuden;ja synti on laittomuus.ja tetiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit.Kuka ikinä hänessä pysyy,hän ei syntiä tee;kuka ikinä syntiä tekee,hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut.Lapsukaiset,älköön kukaan saako teitä eksytää.Se joka vanhurskauden tekee on vanhurskas,niinkuin hän on vanhurskas.Joka syntiä
tekee,se on perkeleestä,sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti.Sitävarten Jumalan Poika ilmestyi,että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot"
Joh.1 kirj.3:4-7.
"-Sillä rakkaus Jumalaan on se ,että pidämme HÄNEN
käskynsä,ja hänen käskynsä eivät ole raskaat".
Joh.1 kirj.5:3.
Kaikki se mikä on mahdotonta ihmiselle on mahdollisa Kritukselle,kun olemme Jumalan armosta saaneet uudesti syntyä asuu Kristus nyt meissä,
ja hän ei ole synnin palvelija,vaan sytytää sydämemme ilolla palvelemaan Jumalaa.Niin että se mitä te uskosta ja vahurskauttamisesta osattomat sanotte lainalaisuudeksi onkin meille armahdetuille kuuliaisuuden ilo.
Siunausta kaikille.Armosta pelast. Sirkka Iita