KKK eli
Kaikki Kansanedustajat Kiertoon -kampanja alkaa.
Koska nykyiset kansanedustajat ja hallitus ei saa mitään aikaan muuta kuin jaarittelua: äänestetään yhdessä täysin uudet kasvot kansanedustajiksi vuonna 2007!
Johan saadaan uutta verta Suomen taantuneeseen ja harmaaseen politiikkaan.
Muutama esimerkki:
Ben Zyskowicz kansanedustajana vuodesta 1979
Paavo Lipposen ensimäinen kausi alkoi 1983
Seppo Kääriäinen kansanedustajana vuodesta 1987
Mitä tälläiset politiikot tietävät enää Kansalaisen arjesta ja vaikeuksista?
Ei mitään!
KKK eli
Kaikki Kansanedustajat Kiertoon!
Kaikki Kansanedustajat Kiertoon -kampanja alkaa.
Koska nykyiset kansanedustajat ja hallitus ei saa mitään aikaan muuta kuin jaarittelua: äänestetään yhdessä täysin uudet kasvot kansanedustajiksi vuonna 2007!
Johan saadaan uutta verta Suomen taantuneeseen ja harmaaseen politiikkaan.
Muutama esimerkki:
Ben Zyskowicz kansanedustajana vuodesta 1979
Paavo Lipposen ensimäinen kausi alkoi 1983
Seppo Kääriäinen kansanedustajana vuodesta 1987
Mitä tälläiset politiikot tietävät enää Kansalaisen arjesta ja vaikeuksista?
Ei mitään!
KKK eli
Kaikki Kansanedustajat Kiertoon!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Puolet edustajista pois 100 riittää aivan hyvin, nyt kun EU:ssa päätetään meidän asioista.
Jaakonsaari, Hyssälä, Pekkariset ym kuluneet vaihtoon.
Eduskunta on mielestäni erinomainen asiakaspalautteen osoite siellä säädetyille lakimuutoksille. Joten voimia kirjoittamiseen. Muistakaa palautteella myös eduskunnan virkamiehiä, koska hehän talon ja lainsäädännön perusrutiineja todellisuudessa pyörittävät. Varsinkin silloin, kun kansanedustajat itse eivät ole (mukamas) hokanneet lakimuutosten syy-seuraussuhteita. Niin kuin nyt selvästi tuntuu käyneen HE47/2005 kohdalla.
Tosin pitkäaikaisesti kärsimään joutuneille ja mennen - tullen kyykytetyille ei tule näillä näkymin koskaan korvauksia takautuvasti, koska ryhmäkannemahdollisuus pyritään Suomessa vesittämään kaikin mahdollisin keinoin.
Tiesithän? Mikään lakimuutos koskien vakuutusyhtiöitä ei tapahdu yllättäen. Heillä on ammattilaisten armeijat hoitamassa tärkeää lobbaustyötä eduskuntaan ja Euroopan Unioniin päin. Täysipäiväisesti. Eikä siinä vielä mitään, jos puhutaan aidosti kilpailtujen vakuutuslajien lainsäädännöstä. Mutta kun siirrytään kansallisten kartellien = lakisääteisten eli pakollisten vakuutusten alueelle, niin siirrytään mielestäni harmaalle/mustalle alueelle, josta tämän keskusteluketjun pitkäikäisyys on hyvä osoitus.
Kolmikantasopimusmallin mukaisesti työmarkkinaosapuolia edustavat valtakirjalla toimivat työmarkkinajärjestöt. Toimintamallissa on varmasti paljon hyvääkin. Yksi huono puoli tuossa mallissa on se, että usein moni lakisääteisiä vakuutuksia koskevaan lainsäädäntöön tehty muutos paljastuu jäsenistölle, kun ensimmäiset henkilöt ovat jo kusessa. Tai uusi lakiteksti osuu tuoreeltaan vahingossa sellaisten maallikkohenkilöiden hollille, jotka osaavat yhdistää sen laajempaan kokonaisuuteen. Siitähän on ollut kyse myös tuon Halosta/Mönkärettä koskevan tutkintapyynnön kohdalla. Ja veikkaanpa, että senkin esille tuomat ongelmat on vain jäävuoren huippu.
Seuraavat työntekijöitä edustavat organisaatiot ovat olleet mukana tekemässä kiistanalaisia lakimuutoksia. HE 47/2005 (HE 155/2003). Ainakin välillisesti. Osallistumalla valtuuttamiensa edustajien kautta vakuutusyhtiöiden hallintoelimiin. Panematta tämän hetkisten tietojen (15.2.2006) mukaan ollenkaan hanttiin vakuutusyhtiöiden muutosesityksiä vastaan.
AKAVA
Ammattiliitto Suora ry.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Insinööriliitto IL ry
Metallityöväen Liitto
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ
Paperiliitto ry
Puu- ja erityisalojen liitto
Suomen Ekonomiliitto - Finlands Ekonomförbund - SEFE ry
Sähköalojen ammattiliitto ry
Suomen Taksiliitto ry
Teollisuuden Toimihenkilöiden Työttömyyskassa
Toimihenkilöunioni TU ry
SAK
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK
Eli mikäli joudut vaikeuksiin ja alakynteen työtapaturman korvausasioissa vakuutusyhtiötäsi vastaan, niin mm. näillä järjestöillä ja liitoilla on kokemusta uuden tapaturmalain mukaisista syy-seuraussuhteista. Vakuutetun ihmisoikeuksille ja oikeusturvalle. Ne istuvat nimittäin Sinun ja minun mandaateilla vakuutusyhtiöiden hallintoelimissä ja se on varmasti aina erittäin hyvä asia. Tosin ilman jokapäiväistä valvontaa ja aktiivista tiedottamista monet asiat häivytetään piiloon kolmikantasopimusten sokkeleihin. En tiedä tapahtuuko näin tarkoituksella vai vahingossa? Tosin voit varmasti aina kilauttaa henkilökohtaisessa hätätilanteessasi aina oman liittosi edustajalle. Vastaukset laadukkaan lakiasiain tuen saamisesta saattavat olla varsin yllättäviä….
Voinet ystävällisesti laittaa tämän keskusteluketjun osoitteen tiedoksi omalle luottamusmiehellesi ja tutuillesi. Sillä toiminnalla teet ikään kuin etukäteisvarauksen tulevaisuuttasi silmällä pitäen. Tieto on aina osa valtaa. Valtaa ei anneta, vaan se otetaan. Siinä demokratia ja diktatuuri ovat mielestäni täysin yhteneväisiä.
Tässä tarvitaan jo suomalaisten tiedotusvälineidenkin apua
Tosiaan noin tämä systeemi toimii. Itsellänikin meni jonkin aikaa ennen kuin kupletin juoni paljastui. Pirullinen ja läpimätä systeemi. Vaan jatketaan tiedon kaivamista ja jakamista.
Ensimmäisen asteen muutoksenhakulautakuntien ja vakuutusoikeuden jäsenten nimien ja taustaorganisaatioiden tietojen kerääminen sekä ristiin vertailu olisivat mielenkiintoinen selvitystyö. Ensi alkuun vaikka vuodet 1990-2006. Tapahtuuko siis paljon jalkapallosta tuttua avainhenkilöiden rotaatiota, jonka avulla pidetään salaisesti sovittu lakisääteisiin vakuutuksiin liittyvä ”Knock-Out-Over 90%”-toimintalinja tiukasti pienen piirin kontrollissa?
Lakialan, lääketieteen, työmarkkinaosapuolten etujärjestöjen edustuksen 3 tai 4-vuotinen roolitus lautakunnissa olisi monelle meistä järjestelmään omakohtaisesti jo tutustuneelle mielenkiintoista luettavaa. Erittäin mielenkiintoista.
Henkilötietoineen, maksettuine palkkioineen jne. Vakuutusoikeus mukaan lukien. Kirkon parissa on puhuttu joskus moittivaan sävyyn leipäpapeista. Tässä yhteydessä lienee nimitys leipälautakuntalaisista paikallaan? Vielä kun vertailuun otettaisiin mukaan vakuutusyhtiöiden käyttämät ammattimaiset vakiotodistajat käräjä- ja hovioikeuksissa, niin kaikki suomalaiset voisivat tehdä omia johtopäätöksiään systeemin oikeudenmukaisuudesta.
Lakisääteisiä lautakuntiahan on olemassa ainakin seuraavanlaisesti:
Kuntien eläkelautakunta
Liikennevahinkolautakunta
Maaseutuelinkeinojen valituslautakunta
Potilasvahinkolautakunta
Tapaturma-asiain muutoksenhakulautakunta (entinen tapaturmalautakunta)
Tarkastuslautakunta Sairaus-, vakuutus- ja kansaneläkeasiain
Työeläkeasioiden muutoksenhakulautakunta (entinen eläkelautakunta)
Valtion eläkelautakunta
Vakuutuslautakunta
Kuluttajavalituslautakunta
Kuluttajien vakuutustoimisto
Urheilun oikeusturvalautakunta
Ihmettelette mitä ihmettä kuluttajavalituslautakunta, kuluttajien vakuutustoimisto ja urheilun oikeusturvalautakunta tässä yhteydessä tekevät. No, niin tuntuu olevan minustakin ihmeellistä tuo ”avainhenkilöiden” kierrätys…
Yhteenvetona
17.02.2006
08:32:57
edellisiin lautakuntiin
kerron, että kyseessä on Suomen suurin "laillistettu huijaus", joka on jatkunut kymmeniä vuosia ja jatkuu niin kauan, kunnes tapahtuu jotain ....
Järjestelmän tarkoitus on siirtää niin paljon rahaa valtiolta vakuutusyhtiöille, kuin se suinkin on mahdollista.
Eli vakuutusyhtiöt perivät vuosittain valtavat rahamäärät lakisääteisten tapaturmavakuutusten maksuja, mutta eväävät lakisääteiset korvaukset ja lopulta tapaturmissa vammautuneet joutuvat sossunluukulle estääkseen oman nälkäkuolemansa.
Tähän rahansiirtoon on valjastettu mukaan Suomen oikeuslaitos, mikä lopulta siunaa kaiken vakuutusyhtiöiden rikollisen toiminnan.
Huijaus koskee vuosittain tuhansia suomalaisia ja aikaansaa monen ihmisen kannalta lopullisen päätöksen, eli itsemurhan.
TV 1 esitti reilu vuosi sitten ohjelman, missä eräs kipulääkäri sanoi totuuden ääneen: vakuutuslääkärit aiheuttavat toiminnallaan yli 200 kipupotilaan itsemurhan joka vuosi!
Kuinka kauan yhteiskunta hyväksyy tämän?
Jos aloitamme ilmaista heille, että kansanedustajan "posti" keikkuu, ellei niitä asioita oteta huomioon mistä kansa kärsii, ja mitä kansa vaatii.
Asiakkaallakin on oikeus vaatia ja valittaa. Samoin meillä on oikeus vaatia edustajaltamme tekoja, jotka ovat meille tärkeitä.
Ei niitä edustajia sinne huvikseen ole änestetty.
Lääkärit laiminlyövät täydennyskoulutusta
19.02.2006 03:43
Lääkäriliiton koulutusjohtaja pitää tilannetta huolestuttavana, sillä lääketieteellinen tieto muuttuu koko ajan.
Kaikki lääkärit eivät osallistu tarpeeksi usein ammattia täydentävään koulutukseen. Lääkäriliiton koulutusjohtajan Hannu Halilan mukaan Suomesta löytyy lääkäreitä, jotka eivät ole moneen vuoteen käyneet minkäänlaisessa täydennyskoulutustilaisuudessa.
Koulutusjohtajan mielestä tilanne on huolestuttava, sillä lääketieteellinen tieto muuttuu jatkuvasti. Puolet siitä, mitä nyt tiedetään, ei pidä enää paikkaansa viiden vuoden kuluttua.
Laki velvoittaa lääkärin osallistumaan täydennyskoulutukseen. Lain mukaan koulutuksen kustannuksista huolehtii työnantaja. Osa työnantajista ei kuitenkaan suostu maksumieheksi, eikä myöskään anna lääkärille vapaata koulutuksen ajaksi.
(MTV3-STT)
Mädännäisyys levinnyt nyt myös EIT:hen!!
Suomen oikeuslaitoksen vuosikausia jatkunut mädännäisyys on nyt levinnyt myös EIT:hen.
Suomen nimittämä tuomari Matti Pellonpää ei todennäköisesti osaa lukea tai sitten ei ymmärrä lukemaansa tekstiä. Viittaan tässä suomalaisten tekemiin ihmisoikeusrikkomuksiin ja EIT:n niistä antamiin hylkypäätöksiin.
EIT:n uusimpien suomalaisten tekemien ihmisoikeusvalitusten hylkypäätökset osoittavat, että valituksia ei tutkita tarkasti tai sitten Suomen oikeuslaitoksen tekemät selvätkin virheet halutaan annetuissa hylkypäätöksissä peitellä.
Missään muussa Euroopan maassa ei ole käytössä samanlaista keskiaikaan viittaavaa salattua oikeudenkäyntiä kuin Suomessa vakuutusoikeudessa.Eli Suomen kansalainen on eriarvoinen oikeuden edessä riippuen siitä, saako hän asiansa käsiteltäväksi käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa vai joutuuko hän hakemaan oikeuksiaan tapaturmalautakunnassa ja vakuutusoikeudessa.
Käräjäoikeudessa kansalainen voi pyytää todistajaksi asiaansa perehtyneitä asiantuntijoita, samoin hän voi kuulustella myös vastapuolen todistajaa.
Käräjäoikeudessa esiintyvät todistajat joutuvat vannomaan todistajanvalan.
Vakuutusoikeudessa asiat käsitellään 95%:sti ns. paperioikeudenkäyntinä.
Asian käsittelee ns. jaos, johon kuuluu viisi henkilöä, yksi heistä vakuutuslääketieteeseen perehtynyt, laillistettu lääkäri.
Em. tarkoittaa vakuutusyhtiöiden itse kouluttamaa lääkäriä, joka on pätevä vakuutusoikeuden lääkäriksi, kunhan on laillistettu lääkäri ja käynyt vakuutusyhtiöiden järjestämän kirjekurssipohjaisen koulutuksen, minkä jälkeen lääkärin oma ammattiliitto, Suomen lääkäriliitto myöntää lääkärille vakuutuslääketieteen erityispätevyyden.
Tämä vakuutuslääketieteen erityispätevyys auttaa kumoamaan kaikkien muiden lääkäriliiton myöntämien erityispätevyyksien omaavien lääkäreiden antamat lausunnot ja tätä valtaa vakuutuslääkärit vakuutusoikeudessa käyttävät hyväkseen.
Kaiken mahdollistaa se kummajaisuus keskiaikaan nähden, että kaikki tämän jaoksen ns. asiantuntijalääkärin lausunnot salataan valittajalta.
Tätä salailua varten on oikein säädetty laki, jota kirjaimellisesti noudatetaan.
Nyt luettuaan uusimpia EIT:n antamia hylkypäätöksiä on pakko huomata, että myös EIT hyväksyy kaiken tämän salailun ja vakuutusoikeuden ns. liitepäätökset, eli vakuutusoikeuden päätösten perustelut ovat samat kuin tapaturmalautakunnan päätöksessä, jotka taas ovat sanasta sanaan samat kuin vakuutusyhtiön antamat perustelut.
Mitähän vaikutusta asioihin ja EIT:n ihmeellisiin päätöksiin on sillä, että Suomen valtion EIT:hen valitsema tuomari saa palkkaa lähes miljoona euroa vuodessa ja EIT:n virkakauden jälkeen tuomari Pellonpäätä odottaa KHO:n presidentin palkkiovirka Suomessa?
Ainakin useat EIT:stä hylkypäätöksen saaneet asettavat Pellonpään toiminnan EIT:ssä ja myös hänen puolueettomuutensa hyvin kyseenalaiseksi.
Kun puhemiehen nuija kopsahtaa – oikeusturvan suojakaari lyttyyn lopsahtaa
Ilman internettiä tämäkin asia pysyisi koko ajan piilossa. Jokainen vääryyksiä kokenut joutuisi jupisemaan itsekseen kohtaloaan. Kirjalliset kantelut ja tutkintapyynnöt vievät vuosia ja kovimmillaan johtavat "Hyi, hyi! Ei näin saisi toimia!"-tyyppiseen nuhteluun, jonka jälkeen meno jatkuu entisellään. Silloin tällöin esille päässeet jutut ihmiskohtaloista mediassa ovat vain jäävuoren huippu.
Se, että kävin hieman aiemmin näitä HE47/2005 vaiheita viipaloidusti läpi, auttaa toivottavasti selventämään hieman sitä ketkä mm. tapaturmalain muutoksiin ja läpiajamiseen ovat eduskunnassa valiokuntien jäseninä sekä asiantuntijoina osallistuneet.
Ja etenkin se tieto olisi tärkeää saada esiin, että vastustiko kukaan kansamme valituista edustajista vakuutusyhtiöiden ylivertaisuutta vahvistavia lakiesityksiä laisinkaan?
Sen jokainen varmasti ymmärtää, että hallituspuolueiden sisällä ryhmäkurin ruoska soi, mutta mitenkä toimivat tässä asiassa oppositiopuolueet?
Kyseessähän on tässä mm. tapaturmalakia koskevassa osuudessa koko Suomen työtä tekevän väestön oikeusturva ja ihmisoikeudet, jotka Suomen perustuslain mukaan valtion pitäisi taata myös käytännössä. Varsinkin, jos joutuu yksin tappelemaan vakuutusyhtiön kaikki korvaukset kiistävää päätöstä vastaan. Vaihe vaiheelta vuosien ajan, hitaasti edeten erityistuomioistuimissa, joidenka ylintä tuomiovaltaa käyttää Suomessa vakuutusoikeus.
Siis sellaista vakuutusyhtiön hylkäävää päätöstä vastaan, joka pohjautuu supisuomalaiseen satuun eli ns. puolueettomaan vakuutuslääketieteelliseen näyttöön.
En tunne vielä tarkemmin eduskunnan keskustelukäytäntöjä, mutta kohua herättäneen HE 47/2005 ja sen esimerkiksi tapaturmalakia koskevan osuuden osalta yksimielisyys näyttää eduskunnassa olleen pelottavan yksimielinen….
Mm. valiokuntavaiheissa ( sosiaali- ja terveysvaliokunta sekä perustuslakivaliokunta) eriävää mielipidettä perusteluineen ei ole jättänyt kukaan jäseninä olleista kansanedustajista valiokunnan lausunnon liitteeksi. Tai ainakaan sellaista en internetin kautta käsiini saanut.
Ensimmäinen käsittely – hyväksytään keskustelutta.
Toinen käsittely – keskustelua ei synny.
Näistä ensimmäinen käsittely on tärkein. Toisessa käsittelyssä päätetään vain hyväksymisestä tai hylkäämisestä.
Perustuslakivaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 7.6.2005
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 16.6.2005
Eduskunnan ratkaisevat käsittelyvaiheet tapahtuivat 16.6.2005
Eli onko HE 47/2005 asiakokonaisuus ollut eduskunnalle Lapinlahden Lintujen laatustandardeilla mitattuna luokkaa EVVK? (= Ei Voisi Vähempi Kiinnostaa)
Vai oliko asian läpimeno juntattu mahtikäskyllä ylhäältä käsin kaikille puolueille? Nimittäin tietääkseni hallituksen esitykset eduskunnalle antaa tasavallan presidentti….
Eikä tässä kaikki.
"Valiokunnan mietinnön pöydällepano
Kun valiokunnan mietintö ensimmäisen kerran esitellään täysistunnossa, se on pantava pöydälle. Mietintö jaetaan kansanedustajille ja täysistunto päättää, mihin istuntoon se pannaan pöydälle eli missä istunnossa asiaa seuraavan kerran käsitellään. Näin valiokuntaan kuulumattomilla kansanedustajilla on mahdollisuus tutustua mietintöön."
Aikaa ei tainut jäänyt valiokuntaan kuulumattomille kansanedustajille tutustumiseen kovinkaan paljon. Sosiaali-ja terveysvaliokunnan mietinnön pöydälle pano tapahtui 16.6.2005. Tauko alkoi kello 20,02 ja ensimmäinen käsittely alkoi pöytäkirjamerkintöjen mukaan kello 20,15. Edellisten tietojen lähde on eduskunnan PTK 76/2005 vp ja PTK 78/1.
Joten ihailtavan tehokkaasti toimii eduskuntamme. Ainakin tarvittaessa.
Vakuutuslääkärimafia on yhteiskuntamme
rikollisjärjestö, joka aiheuttaa vuosittain miljardiluokan laillistetun tulonsiirron valtiolta vakuutusyhtiöille.
Kaikessa mukana vakuutusyhtiöt, valtio(oikeuslaitokset), poliisi(ei tutki vakuutusyhtiöiden ja vakuutuslääkäreiden tekemiä rikoksia),kansanedustajat(eivät puutu asioihin muuttamalla lakeja oikeudenmukaisiksi), lääkäriliitto(osa jäsenistä rikollisia= vakuutuslääkäreitä),ammattiliitot(näiden johtajat istuvat vakuutusyhtiöiden hallituksissa),sos-ja terveysministeriön virkamiehet(myös naiset)laatimassa vakuutusyhtiöitä hyödyttäviä lakeja vakuutusyhtiöiden etuja ajaen ja pahimpana kaiken yläpuolella Suomen tasavallan presidentti, Tarja Halonen, joka viimekädessä allekirjoittaa lait, joilla työkyvyttömiä vammautuneita kyykytetään, esim. lainmuutos HE 47 .
Yrityksen ympäristöohjelma malliksi ihmisoikeuksien suojeluun?
Mikään lakimuutos koskien vakuutusyhtiöitä ei tapahdu yllättäen. Ovathan heidän etujärjestönsä erittäin hyvin mukana lainsäädännön valmisteluvaiheissa jo valiokunnissa. Ylivertainen ja ylikorostunut asema lainsäädännössä yksittäistä kansalaista vastaan alkaa mielestäni jo sieltä.
Täällä oli esillä aiemmin HE47/2005 kuullut asiantuntijat mm. sosiaali-ja terveysvaliokunnassa. Ajatellen yksittäistä kansalaista suhde vakuutusyhtiöihin/työnantajiin päin oli heti kättelyssä 2-15!!! Siis 2-15. Nuo kaksi olivat käsittääkseni vain SAK ja STTK.
Mikäli kustannusvaikutteisia lakimuutoksia on vakuutusyhtiöitä koskevana saatettu voimaan, niin niistä uutisoidaan ainakin pörssinoteerattujen yhtiöiden toimesta asianmukaisesti. Lainauksen lähde on Pohjolan vuosikertomus 2004. Kohta Lainsäädäntö sivu 11: ”Lakisääteisen tapaturmavakuutuksen ja liikennevakuutuksen sairaanhoitokorvausten täyskustannusvastuun toteuttamista koskevat lait tulivat voimaan 1.1.2005. Aiemmin vakuutusyhtiön korvausvelvollisuus rajoittui niihin kustannuksiin, jotka vahingon kärsinyt itse joutui maksamaan sairaalalle tai terveyskeskukselle. Uudessa laissa täyskustannusvastuulla tarkoitetaan sitä, että lakisääteiset tapaturma- ja liikennevakuutusjärjestelmät vastaavat kokonaisuudessaan vahinkopotilaalle julkisen terveydenhuollon piirissä annetun sairaanhoidon kustannuksista. Lain voimaantulon myötä poistui näiden vakuutusten yhteydessä peritty ns. laastarivero, jolla kompensoitiin asiakasmaksun ja todellisten kustannusten välistä eroa. Yhtiön arvion mukaan lakimuutoksella ei ole merkittävää vaikutusta yhtiön kannattavuuteen. Lain voimaantulon myötä liikennevakuutuksen sairaanhoidon ja lääkinnällisen hoidon kustannuksiin kohdistuvat varaukset poistuvat kertaluontoisesti vastuuvelasta siltä osin, kun ne kohdistuvat yli 10 vuotta vanhojen vahinkojen korvauksiin.”
Eli lain tavoitteena on ollut nopeuttaa esimerkiksi leikkauksiin pääsyä ja siten paluuta työelämään. Jolloin vakuutusyhtiökin säästää selvää rahaa. Tämä on ollut varmasti kaikille osapuolille hyvä juttu.
§ § § § § § § § § § ? ? ? ? ? ? ? ?
Kuitenkaan Pohjolan osakkeenomistajille ei kerrottu vuoden 2004 aikana voimaan astuneesta ns. ”License-To-Lie”- eli ”Lupa löööperinlaskuun” - laista. Joka lain kohtana on jo eettisesti erittäin arveluttava. Kyseessä on ns. liiketoiminnan harmaalle tai jopa sysimustalle alueelle menevä laki. Siitä on nimittäin jo kertynyt Suomessakin vankkaa kokemuspohjaista näyttöä:
”Tapaturmalain 41 d §: Vakuutuslaitoksen lääkäri voi merkitä kannanottonsa asiakirjoihin noudattamatta «terveydenhuollon» «ammattihenkilöistä» annetun lain («559/1994») 23 §:ssä säädettyjä lääkintölaillisia todistuksia ja lausuntoja koskevia muotovaatimuksia. Joka on vahvistettu tasavallan presidentin (nimi sensuroitu asialinjalla pysymisen vuoksi) toimesta Naantalissa 24 päivänä kesäkuuta 2004 ja vahvistus koskee lakia tapaturmavakuutuslain 17 ja 41 d §:n muuttamisesta eduskunnan päätöksen mukaisesti.”
Lain tavoitteena on ollut arvatenkin nopeuttaa asioiden käsittelyä vakuutusyhtiöissä, mutta se on avannut perälaudan vakuutuslääkärien systemaattiselle valehtelulle. Ilman mitään jälkiseuraamuksia. Tämä lainmuutos on ollut siis vain vakuutusyhtiöille hyvä juttu.
Mikähän puolueista asettuu julkisesti puolustamaan suomalaisten ihmisoikeuksia ja oikeusturvaa vakuutusyhtiöiden ylivaltaa vastaan? Vieläpä sellaisten hiljaisten suomalaisten puolustamista, joiden kyky puolustaa itseään on jo vammautumisen tai sairastumisen takia muutenkin alentunut.
Muuten. Liike-elämässä liian pitkälle edennyttä konsensusta kutsutaan kartelliksi.
Kuljetaan ja viedään kuin pässiä narusta, eikä uskota, miten huomenna voi olla sinun vuorosi olla vakuutusten vedätettävänä. Niin, paitsi itse edustajat, eihän heidän ja heidän lastensa tarvikaan käydä tämänlaatuista oikeustaistelua. Eihän.
Näihin vammoihin
kyllä tottuu ja nöyrtyy näiden edessä. Tavallaan oppii luopumaan ns. normaalista elämästä. Nöyryytykseen, jonka saa vakuutusyhtiöiden ja eläkelaitoseten lääkäreiden taholta on karmeanpaa kestää, kuin loppuelämä
paikallaan.
Fyysineen vammaan ja kipuun tottuu, mutta "minän" nujertaminen ottaa koville.
Vakuutusmafioosot ovat tuhonneet teoillaa/päätöksillään satoja tuhansia ihmisä ja heidän perheitään.
Eräs yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan professori totesi, että kyllä maahan saadaan järjestys työtapaturman uhrien oikeuskäsittelyyn ja oikeusmurhein loppumiseen, mutta se on kiinni vain yhdestä puolueesta. Sen jälkeen, kun yksi aloittaa, toistenkin on tultava ulos ja media ottaa asian julkiseen käsittelyyn. Silloin avataan talletetut listat, ketkä äänestivät milloin ja mitenkä heikentävien lakien puolesta.
Siis rakkaat edustajat ja puolueet, kukka on se rohkea teistä, teitä odottaa silloin äänivyöry ja varma pääsy vaikka hallitukseen. Kannattaa tehdä kansalaisille kerrankin palvelus, tehkää se.