Ihmisen selviytyminen ?

Miksi ihmisen pitäisi lajina selviytyä sukupuutolta ?
11467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niin, tai mitä virkaa yhdella maapallolla on maailmankaikkeudessa? Eikö olisi se ja sama, jos yksi kunnon pyrstötähti pamauttaisi koko telluksemme pölyksi?

Äänestä
  • Se olisi se ja sama. Maailmankaikkeutemme ei siitä suuremmin hätkähtäisi. Koska meille on kuitenkin suotu älyllishenkinen potentiaali, miksipä emme koittaisi rakentaa siitä jotain toimivaa. Ei ole satavarmaa, että tuhoamme itsemme. Myös muita mahdollisuuksia on, mutta olemme niin kärsimättömiä, ettemme suostu niitä ottamaan huomioon. Aivan varmasti sodimme vielä tuhansien vuosien päästä. Sekään ei vielä tarkoita, että maailmanloppu tulisi.


    -Olki

    Äänestä

  • Jos USA tuhoutuisi, maapallo saisi huomattavasti lisäaikaa.

    Äänestä

...geenien ulosantiin suunnattuna lienee tämä elomme täällä Telluksella,kö ?!?
Tai evo-tietoisuudella voisi olla melkoisen kystiset fantasiat edessään...ja kreoilla olla toki vastaavat , kökköiset(hyh,yäk,yrjö...)
;-)

Äänestä

ainoa "edes jossain määrin älyllinen" elämänmuoto koko galaksissamme tai koko maailmankaikkeudessa.

Edellytykset älylliselle elämälle saattavat olla niin moninkertaisen kertaluokan jossittelujen lopputulos, ettei toista löydy pitkäänkään etsimällä.

Suosittelen luettavaksi kirjaa: Webb, Stephen
Jos maailmankaikkeus kuhisee elämää ... missä kaikki ovat? : viisikymmentä ratkaisua Fermin paradoksiin ja maan ulkopuolisen elämän arvoitukseen / Stephen Webb ; suomentanut Hannu Karttunen
Julktiedot Helsinki : Ursa, 2005

Ainutta älyä ei kannattaisi ihan tyhmyyttään mennä hävittämään ainakaan omatoimisesti ennenaikojaan sukupuuttoon, vaan pikemminkin pitää siitä sen verran huolta, että sen ehtii levittäytyä vähintäänkin paikalliseen galaksiryhmään.

Yhdessäkin tavallisen ihmisen pääkopassa kihisee enemmän monimutkaisuutta, kuin kokonaisessa galaksillisessa tähtiä ja elottomia planeettoja.

Äänestä

Ihminen ei ole vain jokin lajien joukossa.
Ihmiselle on Jumala luonut ikuisen hengen ja sielun ja myöskin ylösnousemusruumiin, niille, jotka ovat uskossa kuoleet. Valitettavasti ne joille ei ole kelvannut koko elämänsä aikana ilmainen ja vapaa pelastus joutuvat helvetiin, jossa on ikuinen tuli, ja mato jäytää, eikä se ikinä lopu. Tämä ja paljon muutakin Raamattu sanoo helvetistä.

Mutta Jumala lähetti rakkautensa, Jeesuksen Kristuksen siksi, että jokainen, joka häneen uskoo, hänellä olisi iankaikkinen elämä.

16.Sillä niin on Jumala rakastanut maailmaa, että hän antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan hänellä olisi ikuinen elämä.
[Jumalan Kansan Raamattu: Joh. 3:16]

Tämä maapallo ei kestä ikuisesti. Tulossa on se, että uskovat temmataan taivaseen täältä. ja ne jotka ovat uskossa kuolleet saavat uuden ylösnousemusruumiin ja nousevat haudoistaan. Muta en voi sanoa tarkasti, koska tämä heti on. Ainakaan tällä hetkellä. Uskovat tietävät sen, kun tempaamisen hetki seuraavana päivänä tulossa, eli kun eletään tempausta edellistä päivää. Oikea morsiankin pukee hääpuvun tai sovittaa sitä sitten vasta, kun hääpäivä on sovittu.

Kaikkein tärkeintä elämässäsi on että luovutat elämäsi Jeesukselle kristukselle, annat pelastaa itsesi. Täällä on ohjeet siitä.

http://www.jeesusonherra.net

Äänestä
  • , miksi ihmiskunnan pitäisi jatkaa kulkuaan täällä maan päällä - Liisa ihmemaassa tarina on kyllä paljon parempi satukirja kuin Raamattu, mutta ei kelpaa kovin hyvin perusteluksi sekään.

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    , miksi ihmiskunnan pitäisi jatkaa kulkuaan täällä maan päällä - Liisa ihmemaassa tarina on kyllä paljon parempi satukirja kuin Raamattu, mutta ei kelpaa kovin hyvin perusteluksi sekään.

    Miksi elää? Oletko miettinyt tätä omakohtaisesti? Olisihan vaihtoehtona painaa liipaisinta. Se ei toisaalta ole kovin helppoa. Paremmin toimii pilleri.

    Esitän kuitenkin vastakysymyksen. Miksi emme jatkaisi kulkuamme täällä maan päällä? Luontohan siinä säilyisi, mutta miksi hukkaisimme älyllisyyden lahjan, joka meissä epäilemättä on, vaikka emme sitä vielä hallitse?


    -Olki

    Äänestä

  • OlkiKukkonen kirjoitti:

    Miksi elää? Oletko miettinyt tätä omakohtaisesti? Olisihan vaihtoehtona painaa liipaisinta. Se ei toisaalta ole kovin helppoa. Paremmin toimii pilleri.

    Esitän kuitenkin vastakysymyksen. Miksi emme jatkaisi kulkuamme täällä maan päällä? Luontohan siinä säilyisi, mutta miksi hukkaisimme älyllisyyden lahjan, joka meissä epäilemättä on, vaikka emme sitä vielä hallitse?


    -Olki

    Elämä tuntuu mukavalta ja mielenkiintoiselta.
    Tyhmä ei ole pätevä arvostelemaan omaa tyhmyyttään.

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    Elämä tuntuu mukavalta ja mielenkiintoiselta.
    Tyhmä ei ole pätevä arvostelemaan omaa tyhmyyttään.

    Tunnepohjalta tässä myöskin liikutaan. Jotenkin uteliaisuus ei anna periksi, vaan on katsottava, miten tässä käy.


    -Olki

    Äänestä

Ihminen lajina tulee tuhoutumaan 100% varmuudella.

Voimme vain pitkittää välttämätöntä...

Ja ehkä jättää jälkeemme toisen lajin, meistä kehittyneen. Joka sekin tulee kuolemaan sukupuuttoon.

Ja loppujen lopuksi kaikki elämä tuhoutuu, vain kenties alkaakseen uudestaan alusta.

Se on jotenkin kaunista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arska kirjoitti:

Miksi ihmisen pitäisi lajina selviytyä sukupuutolta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu