Vai vaatii cronberg..

Nostettavaksi kehitysyhteistyön määrärahoja 0.7%bkt:sta.Miksei Cronberg tajunnut tai älynnyt vaatia samaa summaa sairaanhoitopuolelle,jolloin mm.leikkausjonot saataisiin pois(vaatii saman summan tai vähän vähempikin riitäisi),mutta ei.Parempi on päteä "maailman pelastajana"kuin,että ajattelisi oman maan kansalaisia.Hommahan muuttu tietenkin silloin kun tulee vaalit,sittenhän tarjakin on "oikeasti huolissaan potilaiden oikeuksista ja jonoista".semmoista se vain on.
10399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On väärin vaatia kaikkea itselle, vajaa prosentti hyväntekeväisyyteen ei ole paljon.

Äänestä
  • Kyllä se on paljon, sillä saataisiin asuntojakin asunottomille, Helsingissä jo 3000 asunnotonta

    Olisi väärin viedä asunnomien rahat ulkomaan diktaattorille 9/10, tutkittu joskus että 1/9€ menee perille, eli kun kymppi annetaan siitä 1€ menee oikeaan osiotteeseen

    Äänestä

  • 0,7 prosenttia BKT:sta on n. 1,2 mrd euroa. Kotimainen maataloustuki on 0,6 mrd euroa. Miksi kehitysapua huudetaan nostettavaksi, mutta maataloustukia leikattavaksi ? Jälkimmäiset kun menevät maaseudun hyväksi, hyödyttäen samalla koko yhteiskuntaa, mm. luonnonsuojelua. Juuri äskettäin on uutisoitu maatalouden hälyttävästä kannattavuuden heikentymisestä.

    Kehitysmaiden kurjuuden aiheuttajat, todelliset riistosiirtomaavallat ovat velvollisia korjaamaan tekemänsä vahingot. Italia, Espanja, Ranska, Englanti, Hollanti, Belgia ja omalla tavallaan Saksa ovat suurelta osin kehitysmaiden hädän alkuunsaattajia. Samat valtiot nyt häärivät kukkona tunkiolla EU:n keskeisinä maina, vaatien itselleen etuja pienempien kustannuksella.

    Suomen kehitysapuosuudeksi riittää hyvinkin nykyinen taso. Nostakoot em. maat omaa osuuttaan niin, että kehitysmaiden olot paranevat.

    Äänestä

  • Akkre kirjoitti:

    0,7 prosenttia BKT:sta on n. 1,2 mrd euroa. Kotimainen maataloustuki on 0,6 mrd euroa. Miksi kehitysapua huudetaan nostettavaksi, mutta maataloustukia leikattavaksi ? Jälkimmäiset kun menevät maaseudun hyväksi, hyödyttäen samalla koko yhteiskuntaa, mm. luonnonsuojelua. Juuri äskettäin on uutisoitu maatalouden hälyttävästä kannattavuuden heikentymisestä.

    Kehitysmaiden kurjuuden aiheuttajat, todelliset riistosiirtomaavallat ovat velvollisia korjaamaan tekemänsä vahingot. Italia, Espanja, Ranska, Englanti, Hollanti, Belgia ja omalla tavallaan Saksa ovat suurelta osin kehitysmaiden hädän alkuunsaattajia. Samat valtiot nyt häärivät kukkona tunkiolla EU:n keskeisinä maina, vaatien itselleen etuja pienempien kustannuksella.

    Suomen kehitysapuosuudeksi riittää hyvinkin nykyinen taso. Nostakoot em. maat omaa osuuttaan niin, että kehitysmaiden olot paranevat.

    Suosittelisin sinulle perehtymistä Maailmantila 2002 raportin lukuun 7. Se käsittelee luonnonvaroihin perustuvia konflikteja.
    Esimerkiksi kännykän käyttäjät ovat voineet tietämättään osallistaua Kongon kriisiin. Columbiitti-tantaliitti on tärkeä raaka-aine teknologiateollisuudessa. Rally for Congolese Democracy ryhmä otti vuosina 1998-99 haltuunsa columbiitti-tantaliittivarastot.

    Suomi osallistuu EU:n vientitukien kautta jo subventoitujen maataoustuotteiden dumppaamiseen kolmansien maiden markkinoille. Näiden maiden kotimaiset markkinat eivät pysty kilpailemaan Eurooppalaisen tuetun maataloustuotannon kanssa. Tämä pitää maat alikehittyneinä ja saattaa johtaa nälänhätään oman ruoantuotannon puutteellisuuden ja sen kannattamattomuuden takia.

    Äänestä

  • Lopetettaisiin kokonaan kehitysmaa rahoitus vaikkapa viideksi vuodeksi ja laitettaisiin se "vaivainen vajaa prosentti"vaikkapa sairaanhoitoon ja asuntotuotantoon.Olisiko täällä suomessa asiat paremmin kun verotulot jäisikin veronmaksajien hyödyksi(edellyttäen,että nimenomaan kehitysyhteistyörahat pelkästään jaettaisiin edellä mainittuihin kohteisiin "korva merkittyinä rahoina"muiden valtion osuuksien jatkoksi).

    Voisi olla,että suurin osa suomalaisista voisi kannattaa tai vastustus vähenisi siitä 0,7%bkt;sta kohtaan.

    Äänestä

Niin Cronberg, kuin kaikki muutkin vihreiden kansanedustajat vaativat valtionosuuksien maksamista täysimääräisinä, eli niin sanotun pakkolainan maksamista. Tämän on luettavissa eduskuntaryhmän valtiontalousarviota koskevasta keskustelusta.

"Kuntatalous

Kuntatalouden tilanne on huomattavasti huonompi kuin vielä viime syksynä arvioitiin. Hallitus olettaa kehysselonteossaan kuntien toimintamenojen kasvun hidastuvan nykyiseltä 5,5 prosentin tasolta 3,5 prosenttiin sekä investointien supistuvan. Tämä arvio kuntatalouden kehityksestä tuskin on realistinen. Viime vuoden tilastojen mukaan kuntatalous jatkaa heikentymistään. Negatiivisen vuosikatteen kuntien määrä on noussut edellisvuoden 69:stä 136:een. Kehitys johtui pitkälti toimintakulujen nopeasta kasvusta.

Kehyskaudella menojen hillintää vaikeuttaa mm. hoitotakuun toteuttaminen sekä väestön nopeasta ikääntymisestä aiheutuva palvelutarpeen kasvu. Väestön ikääntymiseen varautumista on ennakoitu kehysbudjettiin liitetyssä peruspalveluohjelmassa, mutta ohjelma ei mene tarpeeksi pitkälle. Siinä ei pystytä linjaamaan kuntatalouden kehitystä pitkällä aikavälillä. Käsittämätöntä puolestaan on se, että hallitus käyttää kehysbudjetin rakennetta hyväkseen leikkaamalla kuntien valtionosuuksia 25 miljoonalla eurolla. Tätä perustellaan sillä, että hallitus haluaa kannustaa kuntia hoitotakuun toteuttamiseen. Hoitotakuusta tehty valtionosuuksien leikkaus on huonosti peitetty silmänkääntötemppu, jolla tämän vuoden talousarvion hyväksymisen yhteydessä eduskunnan kädellä lisätty määräraha otetaan hallituksen kädellä pois."

http://www2.eduskunta.fi/fakta/ekryhma/vihr/Puheet_ja_Tiedotteet/Ryhmapuheet/260405_AS.html

Äänestä
  • Eiköhän sovita että taas Tarja laskenut Pesukoneella, muu ei voi noin väärää lopputulosta antaa, eli aina vain rahaa johonkin, miksi ulkomaan diktaattoreille niin kauhea hinku jakaa verorahoja, kun tiedetään 1€ kymmenestä€ menevän perille asti

    Äänestä

  • jos kehitysmaarahoja lisätään!!!

    Äänestä

  • haistakaa huilu kirjoitti:

    jos kehitysmaarahoja lisätään!!!

    Seuraavaksi vihreää aatetta, pitää alkaa polttaan rahaa, ettei vain jäisi kotimaan tarvitsijoille

    Äänestä

  • haistakaa huilu kirjoitti:

    jos kehitysmaarahoja lisätään!!!

    "05.10.2005
    Heinäluoma: Valtiontalous ylijäämäinen

    Valtiontalous kääntyy tänä vuonna ylijäämäiseksi, vaikka se olikin budjetoitu alijäämäiseksi, valtiovarainministeri Eero Heinäluoma (sd.) kertoo Uutispäivä Demarissa.

    Ylijäämää kertyy Heinäluoman mukaan noin kolme miljardia euroa, kun budjetissa oli varauduttu puolen miljardin alijäämään. YLE24, STT"

    http://www.yle.fi/uutiset/haku.php?action=page&id=201098&search=VALTIONTALOUS

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonottaja kirjoitti:

Nostettavaksi kehitysyhteistyön määrärahoja 0.7%bkt:sta.Miksei Cronberg tajunnut tai älynnyt vaatia samaa summaa sairaanhoitopuolelle,jolloin mm.leikkausjonot saataisiin pois(vaatii saman summan tai vähän vähempikin riitäisi),mutta ei.Parempi on päteä "maailman pelastajana"kuin,että ajattelisi oman maan kansalaisia.Hommahan muuttu tietenkin silloin kun tulee vaalit,sittenhän tarjakin on "oikeasti huolissaan potilaiden oikeuksista ja jonoista".semmoista se vain on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu