Heinäluoma, seuraava

Mikäli demareista tulee suurin puolue niin eikö Eero ole paalupaikalla hallituksen muodostajaksi eli pääministeriksi? Vai onko porvareilla kassakaappisopimus jolla kansan vaaleissa ilmaistu tahto sivuutetaan ja maahan suhmuroidaan porvarihallitus?!
20846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

... porvarihallituksen. Mikäli 60 % kansasta äänestää ei-sosialistisia puolueita, tarkoittaa se sitä, että on hyvä jos hallitus on kansan tahdon mukainen eli porvarihallitus.

Äänestä
  • Siis sellainen hallitus jolla on eduskunnan enemmistö takanaan. Seuraava hallitus on joko nykyinen ns. punamulta tai sitten sinipuna jossa kepun tilalla kokoomus. Porvarihallitukseen ei usko kukaan, paitsi nettipalstojen oikeistopojut. Kansa ja poliitikot muistavat mitä kävi kun viimeksi oikeistopoju laitettiin porvarihallituksen johtoon. Esko Aho ajoi Suomen yhdessä Iiro Viinasen kanssa lähes konkurssiin, demarit joutuivat heidän sotkunsa siivoamaan.

    Äänestä

  • tahdon mukainen kirjoitti:

    Siis sellainen hallitus jolla on eduskunnan enemmistö takanaan. Seuraava hallitus on joko nykyinen ns. punamulta tai sitten sinipuna jossa kepun tilalla kokoomus. Porvarihallitukseen ei usko kukaan, paitsi nettipalstojen oikeistopojut. Kansa ja poliitikot muistavat mitä kävi kun viimeksi oikeistopoju laitettiin porvarihallituksen johtoon. Esko Aho ajoi Suomen yhdessä Iiro Viinasen kanssa lähes konkurssiin, demarit joutuivat heidän sotkunsa siivoamaan.

    Minä uskon porvarihallitusmahdollisuuteen. Kuka nyt enää haluaisi muka demareita nähdä hallituksessa. He ovat jo sotkeneet ihan tarpeeksi ja haluamme vihdoinkin edistystä maahamme kliseiden sijasta.
    Demarit ovat liian kouluttamattomia nykyaikaiseen hallitusyhteistyöhön. Se joka heidän kanssa menee, joutuu tyhmentämään itsensä samalle tasolla, tuskin monikaan siihen alistuu.

    Äänestä

  • Helinä-keiju kirjoitti:

    Minä uskon porvarihallitusmahdollisuuteen. Kuka nyt enää haluaisi muka demareita nähdä hallituksessa. He ovat jo sotkeneet ihan tarpeeksi ja haluamme vihdoinkin edistystä maahamme kliseiden sijasta.
    Demarit ovat liian kouluttamattomia nykyaikaiseen hallitusyhteistyöhön. Se joka heidän kanssa menee, joutuu tyhmentämään itsensä samalle tasolla, tuskin monikaan siihen alistuu.

    Erkki Tuomioja,ulkoministeri, valtiotieteen tohtori ja ekonomi, liian kouluttamaton hallitusyhteistyöhön? Eipä sillä akateemisella oppiarvolla ole merkitystä, tulokset ratkaisevat mutta silti käsittämätön vuodatus.

    Äänestä

  • tahdon mukainen kirjoitti:

    Siis sellainen hallitus jolla on eduskunnan enemmistö takanaan. Seuraava hallitus on joko nykyinen ns. punamulta tai sitten sinipuna jossa kepun tilalla kokoomus. Porvarihallitukseen ei usko kukaan, paitsi nettipalstojen oikeistopojut. Kansa ja poliitikot muistavat mitä kävi kun viimeksi oikeistopoju laitettiin porvarihallituksen johtoon. Esko Aho ajoi Suomen yhdessä Iiro Viinasen kanssa lähes konkurssiin, demarit joutuivat heidän sotkunsa siivoamaan.

    Demarien 8o- luvun lopun jälkiä siivotaan vieläkin.
    Onko nimet Mauno Koivisto, Erkki Liikanen ja Rolf Kullberg tuttuja? Ja vapaan markan politiikka?

    Äänestä

  • ja porvarienemmistöinen eduskunta, jollet ole huomannut.

    Äänestä

  • porvarin suusta kirjoitti:

    Erkki Tuomioja,ulkoministeri, valtiotieteen tohtori ja ekonomi, liian kouluttamaton hallitusyhteistyöhön? Eipä sillä akateemisella oppiarvolla ole merkitystä, tulokset ratkaisevat mutta silti käsittämätön vuodatus.

    Otat esille demareista ainoan korkeasti koulutetun ja älykkään henkilön. Muut ovat keskinkertaisuuksia.

    1. Heinäluoma - kielitaidoton ikuinen yo
    2. Filatov - ikuinen yo
    3. Huovinen - ei merkittävää työkokemusta
    4. Luhtanen - kielitaidoton, ei tunne hallinnon alaansa
    5. Haatainen - politiikan ulkopuolinen kokemus lähinnä sairaanhoitajan työstä

    Ei yksi koulutettu ja kielitaitoinen riitä. Mietipäs tätä: George Weah oli maailman parhaita jalkapalloilijoita, silti Liberia ei menestynyt yhtään. Litmanen valittiin Euroopan 3. parhaaksi. Suomi ei menestynyt. George Best oli Euroopan parhaita. Pohjois-Irlanti ei menestynyt.

    Äänestä

  • porvarin suusta kirjoitti:

    Erkki Tuomioja,ulkoministeri, valtiotieteen tohtori ja ekonomi, liian kouluttamaton hallitusyhteistyöhön? Eipä sillä akateemisella oppiarvolla ole merkitystä, tulokset ratkaisevat mutta silti käsittämätön vuodatus.

    Vähänkin sarkastisempi menee heiltä yli hilseen. Tyhmimmän demarin tasolla tässä on yritettävä kommunikoida. Kansakunta on juuri niin korkeatasoinen kuin tyhmin demari. Ei voi mitään.

    Äänestä

Vain ylioppilas koulutusko kelpaa Suomen pääministerin asemaan?

Äänestä
  • Vaiko onko sinulla jotain tätä vastaan? Väännetään rautalangasta, mikäli kansa ei pidä Heinäluomaa pätevänä ei se häntä äänestä ja tulee rökäletappio. Laittakaa vaan te porvarit professoreja ja tohtoreita pääministeriehdokkaaksi. Me laitamme politiikan ammattilaisen ja annamme kansan päättää. Eikö demokratia olekin yksikertaista?

    Äänestä

  • Vastaan:

    1. Ei-sosialistit naureskelevat Heinäluoman tutkinnolle ja tuskin se ketään liikkuvaa äänestäjää ainakaan vakuuttaa.
    2. Hänellä ei tule olemaan tutkinnon puutteen johdosta arvovaltaa.
    3. Ulkomaisia kollegoita tavatessa hän joutuu jopa englanniksi turvautumaan tulkkiin. Ja tämä on useiden tiedossa.
    4. Puheenjohtajakautena kielitaidoton päämisteri on katastrofi.

    Puolesta:

    1. Heinäluoma on politiikan ammattilainen ja osaa kieroilun viimeisen päälle.
    2. SDP:n väki äänestää SDP:tä vaikka puheenjohtaja olisi vain peruskoulun käynyt. On hyvät mahkut pääministeriksi.
    3. Onko Katainen uskottava päämisteriehdokas. Ei aja edes nurmikkoaan. Minusta ei.
    4. Hän saa tukea SAK:sta - siellä iskunyrkki.
    5. Puolue satsaa vaaleihin eniten rahaa.

    Itse en äänestä SDP:tä enkä kehota muitakaan äänestämään. Uskon sen silti voittavan vaalit.

    Äänestä

poliittinen broileri, joka ei kykene muuhun kuin vaaliteltalla tappeluun.

Äänestä
  • Ei nettipalstojen oikeistopojut pääministerin henkilöstä päätä. He masinoivat tuhansia asiattomia ja suorastaan herjaavia viestejä presidentin vaaleissa. Vuoden kuluttua ovat taas vauhdissa samalla menestyksellä. Jyrki "vänrikki Nappula" Katainen jää jälleen oppositioon ja varmasti menee puheenjohtaja kokkareilla vaihtoon. Hyvä sillä ei ole tapana laittaa poikaa miesten töihin!

    Äänestä

jo tänään Katainen sätti Keskustaa, toki Demareita enemmän... Hauskaa piisaa--

Äänestä
  • Jos kansa halusi Niinistöä, se oli merkki halusta vaihtaa valtaa presidentille. Mutta muutoin kokoomus ei ole ajanut viisaasti asioitaan. Hyvä esimerkki on tämä.

    Kun puhemiehen nuija kopsahtaa – oikeusturvan suojakaari lyttyyn lopsahtaa
    Ilman internettiä tämäkin asia pysyisi koko ajan piilossa. Jokainen vääryyksiä kokenut joutuisi jupisemaan itsekseen kohtaloaan. Kirjalliset kantelut ja tutkintapyynnöt vievät vuosia ja kovimmillaan johtavat "Hyi, hyi! Ei näin saisi toimia!"-tyyppiseen nuhteluun, jonka jälkeen meno jatkuu entisellään. Silloin tällöin esille päässeet jutut ihmiskohtaloista mediassa ovat vain jäävuoren huippu.

    Se, että kävin hieman aiemmin näitä HE47/2005 vaiheita viipaloidusti läpi, auttaa toivottavasti selventämään hieman sitä ketkä mm. tapaturmalain muutoksiin ja läpiajamiseen ovat eduskunnassa valiokuntien jäseninä sekä asiantuntijoina osallistuneet.

    Ja etenkin se tieto olisi tärkeää saada esiin, että vastustiko kukaan kansamme valituista edustajista vakuutusyhtiöiden ylivertaisuutta vahvistavia lakiesityksiä laisinkaan?

    Sen jokainen varmasti ymmärtää, että hallituspuolueiden sisällä ryhmäkurin ruoska soi, mutta mitenkä toimivat tässä asiassa oppositiopuolueet?

    Kyseessähän on tässä mm. tapaturmalakia koskevassa osuudessa koko Suomen työtä tekevän väestön oikeusturva ja ihmisoikeudet, jotka Suomen perustuslain mukaan valtion pitäisi taata myös käytännössä. Varsinkin, jos joutuu yksin tappelemaan vakuutusyhtiön kaikki korvaukset kiistävää päätöstä vastaan. Vaihe vaiheelta vuosien ajan, hitaasti edeten erityistuomioistuimissa, joidenka ylintä tuomiovaltaa käyttää Suomessa vakuutusoikeus.
    Siis sellaista vakuutusyhtiön hylkäävää päätöstä vastaan, joka pohjautuu supisuomalaiseen satuun eli ns. puolueettomaan vakuutuslääketieteelliseen näyttöön.

    En tunne vielä tarkemmin eduskunnan keskustelukäytäntöjä, mutta kohua herättäneen HE 47/2005 ja sen esimerkiksi tapaturmalakia koskevan osuuden osalta yksimielisyys näyttää eduskunnassa olleen pelottavan yksimielinen….

    Mm. valiokuntavaiheissa ( sosiaali- ja terveysvaliokunta sekä perustuslakivaliokunta) eriävää mielipidettä perusteluineen ei ole jättänyt kukaan jäseninä olleista kansanedustajista valiokunnan lausunnon liitteeksi. Tai ainakaan sellaista en internetin kautta käsiini saanut.

    Ensimmäinen käsittely – hyväksytään keskustelutta.
    Toinen käsittely – keskustelua ei synny.

    Näistä ensimmäinen käsittely on tärkein. Toisessa käsittelyssä päätetään vain hyväksymisestä tai hylkäämisestä.

    Perustuslakivaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 7.6.2005
    Sosiaali- ja terveysvaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 16.6.2005
    Eduskunnan ratkaisevat käsittelyvaiheet tapahtuivat 16.6.2005

    Eli onko HE 47/2005 asiakokonaisuus ollut eduskunnalle Lapinlahden Lintujen laatustandardeilla mitattuna luokkaa EVVK? (= Ei Voisi Vähempi Kiinnostaa)

    Vai oliko asian läpimeno juntattu mahtikäskyllä ylhäältä käsin kaikille puolueille? Nimittäin tietääkseni hallituksen esitykset eduskunnalle antaa tasavallan presidentti….

    Eikä tässä kaikki.

    "Valiokunnan mietinnön pöydällepano

    Kun valiokunnan mietintö ensimmäisen kerran esitellään täysistunnossa, se on pantava pöydälle. Mietintö jaetaan kansanedustajille ja täysistunto päättää, mihin istuntoon se pannaan pöydälle eli missä istunnossa asiaa seuraavan kerran käsitellään. Näin valiokuntaan kuulumattomilla kansanedustajilla on mahdollisuus tutustua mietintöön."

    Aikaa ei tainut jäänyt valiokuntaan kuulumattomille kansanedustajille tutustumiseen kovinkaan paljon. Sosiaali-ja terveysvaliokunnan mietinnön pöydälle pano tapahtui 16.6.2005. Tauko alkoi kello 20,02 ja ensimmäinen käsittely alkoi pöytäkirjamerkintöjen mukaan kello 20,15. Edellisten tietojen lähde on eduskunnan PTK 76/2005 vp ja PTK 78/1.

    Joten ihailtavan tehokkaasti toimii eduskuntamme. Ainakin tarvittaessa.

    Äänestä

  • ajaa miinaan kirjoitti:

    Jos kansa halusi Niinistöä, se oli merkki halusta vaihtaa valtaa presidentille. Mutta muutoin kokoomus ei ole ajanut viisaasti asioitaan. Hyvä esimerkki on tämä.

    Kun puhemiehen nuija kopsahtaa – oikeusturvan suojakaari lyttyyn lopsahtaa
    Ilman internettiä tämäkin asia pysyisi koko ajan piilossa. Jokainen vääryyksiä kokenut joutuisi jupisemaan itsekseen kohtaloaan. Kirjalliset kantelut ja tutkintapyynnöt vievät vuosia ja kovimmillaan johtavat "Hyi, hyi! Ei näin saisi toimia!"-tyyppiseen nuhteluun, jonka jälkeen meno jatkuu entisellään. Silloin tällöin esille päässeet jutut ihmiskohtaloista mediassa ovat vain jäävuoren huippu.

    Se, että kävin hieman aiemmin näitä HE47/2005 vaiheita viipaloidusti läpi, auttaa toivottavasti selventämään hieman sitä ketkä mm. tapaturmalain muutoksiin ja läpiajamiseen ovat eduskunnassa valiokuntien jäseninä sekä asiantuntijoina osallistuneet.

    Ja etenkin se tieto olisi tärkeää saada esiin, että vastustiko kukaan kansamme valituista edustajista vakuutusyhtiöiden ylivertaisuutta vahvistavia lakiesityksiä laisinkaan?

    Sen jokainen varmasti ymmärtää, että hallituspuolueiden sisällä ryhmäkurin ruoska soi, mutta mitenkä toimivat tässä asiassa oppositiopuolueet?

    Kyseessähän on tässä mm. tapaturmalakia koskevassa osuudessa koko Suomen työtä tekevän väestön oikeusturva ja ihmisoikeudet, jotka Suomen perustuslain mukaan valtion pitäisi taata myös käytännössä. Varsinkin, jos joutuu yksin tappelemaan vakuutusyhtiön kaikki korvaukset kiistävää päätöstä vastaan. Vaihe vaiheelta vuosien ajan, hitaasti edeten erityistuomioistuimissa, joidenka ylintä tuomiovaltaa käyttää Suomessa vakuutusoikeus.
    Siis sellaista vakuutusyhtiön hylkäävää päätöstä vastaan, joka pohjautuu supisuomalaiseen satuun eli ns. puolueettomaan vakuutuslääketieteelliseen näyttöön.

    En tunne vielä tarkemmin eduskunnan keskustelukäytäntöjä, mutta kohua herättäneen HE 47/2005 ja sen esimerkiksi tapaturmalakia koskevan osuuden osalta yksimielisyys näyttää eduskunnassa olleen pelottavan yksimielinen….

    Mm. valiokuntavaiheissa ( sosiaali- ja terveysvaliokunta sekä perustuslakivaliokunta) eriävää mielipidettä perusteluineen ei ole jättänyt kukaan jäseninä olleista kansanedustajista valiokunnan lausunnon liitteeksi. Tai ainakaan sellaista en internetin kautta käsiini saanut.

    Ensimmäinen käsittely – hyväksytään keskustelutta.
    Toinen käsittely – keskustelua ei synny.

    Näistä ensimmäinen käsittely on tärkein. Toisessa käsittelyssä päätetään vain hyväksymisestä tai hylkäämisestä.

    Perustuslakivaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 7.6.2005
    Sosiaali- ja terveysvaliokunnan ratkaiseva käsittely oli 16.6.2005
    Eduskunnan ratkaisevat käsittelyvaiheet tapahtuivat 16.6.2005

    Eli onko HE 47/2005 asiakokonaisuus ollut eduskunnalle Lapinlahden Lintujen laatustandardeilla mitattuna luokkaa EVVK? (= Ei Voisi Vähempi Kiinnostaa)

    Vai oliko asian läpimeno juntattu mahtikäskyllä ylhäältä käsin kaikille puolueille? Nimittäin tietääkseni hallituksen esitykset eduskunnalle antaa tasavallan presidentti….

    Eikä tässä kaikki.

    "Valiokunnan mietinnön pöydällepano

    Kun valiokunnan mietintö ensimmäisen kerran esitellään täysistunnossa, se on pantava pöydälle. Mietintö jaetaan kansanedustajille ja täysistunto päättää, mihin istuntoon se pannaan pöydälle eli missä istunnossa asiaa seuraavan kerran käsitellään. Näin valiokuntaan kuulumattomilla kansanedustajilla on mahdollisuus tutustua mietintöön."

    Aikaa ei tainut jäänyt valiokuntaan kuulumattomille kansanedustajille tutustumiseen kovinkaan paljon. Sosiaali-ja terveysvaliokunnan mietinnön pöydälle pano tapahtui 16.6.2005. Tauko alkoi kello 20,02 ja ensimmäinen käsittely alkoi pöytäkirjamerkintöjen mukaan kello 20,15. Edellisten tietojen lähde on eduskunnan PTK 76/2005 vp ja PTK 78/1.

    Joten ihailtavan tehokkaasti toimii eduskuntamme. Ainakin tarvittaessa.

    Hesari kertoo tänään, miten lääkärit laistavat lakiin määrätyn lisäkoulutusvelvoitteen. Tätä on tapahtunut jo vuosia vuosia, tiedetään jopa vammaisten piireissä tämä ihmisloukkaus. Heinäluomakin sen tietää, entinen järjestöjyrä.

    Jos nauhoitetussa puh.keskustelussa vak.oikeuden ja TEO:n lääkäri väittää, ettei ko.kaltaisia kokeita edes tehdä, niin Nikulan kommentti on, mitään laittomuutta ei ole tehty, ovat laillistettuja lääkäreitä. Ja Mönkäreen luottohenkilö, nainen, vastasi kirjallisesti: jokaisella lääkärillä on oikeus sanoa SENHETKISEN TIETÄMYKSENSÄ VALOSSA MIELIPITEENSÄ. Tämä sitten on oikeusvaltiota ja vakuutuslääkärin sana painaa hylkypäätöksessä enemmän kuin alan kehityksessä pysyneen potilaan lääkärin sana. Mutta - demarit sanoo: jotta toinen ei saa enempi, on jokaisen tapaus hylkypäätös, vaikka lääketiede kehittyy. Kyllä, mutta kun joku kerran sai hylkypäätöksen, siitä seuraa...


    Nikula totesi: kukaan ei riko lakia, koska ovat laillistettuja lääkäreitä. Voi meitä, olemme totaalisesti tyhmiä, kaikki, mekin, kun emme osaa puoltamme pitää.

    Äänestä

  • demarit lusmuilee kirjoitti:

    Hesari kertoo tänään, miten lääkärit laistavat lakiin määrätyn lisäkoulutusvelvoitteen. Tätä on tapahtunut jo vuosia vuosia, tiedetään jopa vammaisten piireissä tämä ihmisloukkaus. Heinäluomakin sen tietää, entinen järjestöjyrä.

    Jos nauhoitetussa puh.keskustelussa vak.oikeuden ja TEO:n lääkäri väittää, ettei ko.kaltaisia kokeita edes tehdä, niin Nikulan kommentti on, mitään laittomuutta ei ole tehty, ovat laillistettuja lääkäreitä. Ja Mönkäreen luottohenkilö, nainen, vastasi kirjallisesti: jokaisella lääkärillä on oikeus sanoa SENHETKISEN TIETÄMYKSENSÄ VALOSSA MIELIPITEENSÄ. Tämä sitten on oikeusvaltiota ja vakuutuslääkärin sana painaa hylkypäätöksessä enemmän kuin alan kehityksessä pysyneen potilaan lääkärin sana. Mutta - demarit sanoo: jotta toinen ei saa enempi, on jokaisen tapaus hylkypäätös, vaikka lääketiede kehittyy. Kyllä, mutta kun joku kerran sai hylkypäätöksen, siitä seuraa...


    Nikula totesi: kukaan ei riko lakia, koska ovat laillistettuja lääkäreitä. Voi meitä, olemme totaalisesti tyhmiä, kaikki, mekin, kun emme osaa puoltamme pitää.

    Lääkärit ovat erikoisasemassa - etkös sitä tiennyt?

    SDP on eliitin asialla - etkös sitä tiennyt?

    Nikula on alkoholisti - etkös sitä tiennyt?

    Me emme mahda lääkäreille ja SDP:n ylivallalle mitään - etkös sitä tiennyt?

    Äänestä

Vaaleissa 75 % suomalaisista ilmaisee, että se ei halua SDP:tä hallitukseen. Vaalien jälkeen SDP ilmaisee suomen kansalle, että se viis veisaa kansan tahdosta. Tai SAK:ssa ärähdetään.

Äänestä

heh heh heh heeee ....

Äänestä
  • Todella toivon, ettei siitä Heinähatusta koskaan tule Suomen pääministeriä. Menköön takaisin SAK:n politrukiksi manipuloimaan työväkeä demareiden kannattajiksi. Sinne se kuuluu SAK:n käytäville, ei maan hallitukseen sotkemaan veronmaksajien asioita.

    Ja katsokaapa vaan porvareista tulee seuraava pääministeri, nimittäin ruiskukkapuolueesta.
    Tämä selvä !

    Kansa on harvinaien kyllästynyt demareiden sekoiluun ja kansan varojen kuppaamiseen, jos ette usko, niin seuraavissa ek-vaaleissa se nähdään. Demareiden kannatus laskee kuin lehmän häntä ja laskee niin kauan kuin Heinäluoma on puolueen puheenjohtajana. Vaihtakaa se nyt
    hel--tin äkkiä johonkin järki-ihmiseen. Luulisi niin isosta puolueesta osaavaa väkeä löytyvän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääministeri kirjoitti:

Mikäli demareista tulee suurin puolue niin eikö Eero ole paalupaikalla hallituksen muodostajaksi eli pääministeriksi? Vai onko porvareilla kassakaappisopimus jolla kansan vaaleissa ilmaistu tahto sivuutetaan ja maahan suhmuroidaan porvarihallitus?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu