Sain juuri tietaa etta minut valittiin taman palstan sheriffiksi. Toivon etta pystyn yhta hyvaan tyohon kuin Anne. Toivon myoskin kaikilta hyvia asiallisuutta ja karsivallisyytta. Huomautuksena niille jotka eivat viela tieda, asun USAssa ja aikaeroa on -8 tuntia Suomeen, joka tarkoittaa sita, etten ole aina valveilla samaan aikaa kuin siella ollaan. Eli jos tulee torkya jonkun nappaimistosta, en ole valttamatta koneen aaressa sita heti poistamassa. Hyvaa talven jatkoa kaikille! :)
Heippa kaikki!
stb
733789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 73
Vanhimmat
Mikä ihmeen vimma on hakea ulkomaalaisia sheriffiksi?!:O
Miksi sheriffin täytyy aina olla 20:n nainen?
Eikö vanhemmat naiset, tai miehet kelpaa?
Taitaa koko ylläpito koostua parikymppisistä typyköistä:O
ulkomaalainen, asun vain ulkomailla.
Annea edeltava sheriffi oli eras n. 70-vuotias mies.
Olen ensiksikin iloinen siitä, että palstalla on jälleen seriffi ja hyvä uutinenhan tämä oli, että hoidat tehtävää. Jumala Sinua runsaasti siunatkoon. Tiedät sanomattakin nämä kaksi asiaa; että ensiksikin tehtävä on ajan myötä raskas ja toisekseen saat kyytiä joiltakin kirjoittajilta; olet joko sananvapauden riistäjä tai leväperäisen lepsu tai jotain sieltä väliltä.
Hyviä vointeja sinne Valtoihin täältä meren takaa.
Toivon, että olet tasapuolisempi, kuin muutamat entiset kannanottosi antaisivat olettaa. Toivotan onnea ritarien, mrxien ja muiden hihhulihemmojen kaitsentaan.
Toivon myös, että KAIKKI asiallisesti esitetyt ja tavallisen ihmisen elämään liittyvät asiat voivat tulla keskusteluissa tasapuolissti käsittelyyn toisin, kuin Ritarin aikoina oli. Anne hoiti seriffiyttä varsin hyvin, joten astut isoihin saappaisiin. Moni sentään muistaa myös Ritarin yörkeän puolueellisuuden ja tahallsien sorron: älä ajaudu sille tielle.
helluntailainen ei voi olla homo.
homokeskustelut homo palstalle!
Helluntailaisissa on homoja ihan yhtä suurella todennäköisyydellä kuin muissakin ihmisissä. Tällä palstalla on jo pitkään ollut ongelma siinä, että OSA "uskovista" ei millään suostu siihen faktaan, että homous on ja pysyy keskuudessamme, vaikka sitten kuinka valehdeltaisiin ja uskottaisiin amerikkalaisin valehtelijoihin ja muuhun Aslan-kakkaan. Homo on aina homo, hetero on hetero: se siitä niin kauna, kunnes toisin on joku todistanut.
Osalla helluntailaisista on syrjintähaluja ja haluja kieltää homojen olemassaolo seurakunnissa. Siinä on HYVÄ syy keskustella asiasta. Teillä kun ei ole sen kummemmin oikeutta syrjiä ketään kuin kenelläkään muullakaan.
Toivon, että myös eheytysvalheiden levittelijöitä koskevat yhtä tiukat säännöt kuin muitakin: Ritarin aikana niin ei ollut.
nämä sheriffin säännöt.
Helluntailaisuus ja homous ei kuulu samalle palstalle mitenkään,se on vain sinun sääntösi,ja kyllä eheytyksestä tullaan kestelemaan aiban varmasti niikuin ennenkin,kos Jumala voi parantaa,
Ei sinua,koska et haluakkaan parantua.
Jeesus sanoo: "Ei terveet tarvitse parantajaa,vaan sairaat." Jos tunnustaisit homousetesi synniksi Jumalalle,niin Hän pääsisi parntamaan ja aloitta eheytyksen sukupulisesta kieroutumasta,eihän se sinun syysi ole,vaan synnin seurausta,mutta Jeesus tuli parantamaan kaikkinaista sairautta ja raihnauttaa.
Tuota ei voisi sanoa paremmin.
KUKAAN teistä ei ole TODENTANUT ainoaakaan eheytynyttä, Siis koko juttu ona vain teidän valhettanne. Keskustellaan vain, sopii se. Sitten saatte myös TAATUSTI kuulla koko ajan myös siitä, että juttunne ovat silkkaa panettelua ja valhetta.
Eheytysopin Suomeen tuonut Asser Stenbäck -natsimielinen kristillispoliitikko - kuoli muuten vastikään. Hän vaati mm. homojen kuohitsemista ja uskoi homouden leviävän viettelyn kautta. Niin: se oli tietämätöntä propagandaa silloin ja on samaa yhä.
Homous on yhtä paljon synti kuin heterous. Lopeta muun hokeminen. Ota vastaan TIETOA, ettei tarvitse omaa typeryyttäsi koko ajan osoittaa.
Tämä on kaiken loppu! Karismaatikko seriffinä poistaa kaiken karismaatikkoja arvostelevan keskustelun! Ja vanhoillinen helluntailainen lopettaa kaiken vähänkin vapaamman ja nuorekkamman juttelun!
En ole poistanut viela yhtakaan viestia, joten rauhoitu. Toisekseen, en ole vanhoillinen enka helluntailainen. (Mista sellaisen kasityksen olet saanut)? En myoskaan poista mitaan viestia mika on asiallinen ja joka liittyy helluntailaisuuteen, vaikka se olisikin helluntailaisuutta arvosteleva tai kritisoiva teksti, niin kauan kuin se on asiallinen. Kaikki paan aukomiset poistan ja ne, jotka eivat liity helluntailaisuuteen siirran muualle.
Miten rajaat sen, MIKÄ kuuluu helluntailaisuuteen ja mikä ei? Asia kiinnostaa minua siksi, että Ritari sanoi puolustavansa "helluntailaista linjaa", kun hän syrji osaa keskustelijoista ollessaan itse eri mieltä. Mikä on sinun helluntailaisuuttasi ja mikä ei ole?
on se mita helluntaiseurakunnat opettavat. En tarkoita etteiko homoudesta saa puhua vaikka helluntailaisuus ei sita hyvaksykaan, mutta jos se menee jankuttamiseksi niin silloin poistan tai siirran KAIKKI homoutta kasittelevat tekstit. Miksi? Siksi etta homous ei liity helluntailaisuuteen vaikka olisikin pari homoa jotka nimellisesti kuuluvat helluntaiseurakuntaan, se ei tee omoudesta kuitenkaan helluntailaisuuden opetusta. Se miten tiedan mika kuuluu helluntailaisuuden opetuksiin ja mika ei, on se etta olen itse kayny niissa ympyroissa syntymastani lahtien, ja kuuluin itsekin siihen n. 7-8 vuotta.
"Siksi etta homous ei liity helluntailaisuuteen vaikka olisikin pari homoa jotka nimellisesti kuuluvat helluntaiseurakuntaan, se ei tee omoudesta kuitenkaan helluntailaisuuden opetusta."
Tuossa onm sitten syrjinnän ainekset; varo! Homot siis sinusta "kuuluvat nimellisesti" helluntaiseurakuntaan? Lausuntosi osoitta, ettet sovi seriffiksi, koska et tunnsuta realiteetteja. Tunnen MONTA homoa ja lesboa, jotka ovat aktiiveja helluntailaisia täällä Suomessa.
Helluntaiseurakunnilla ON nykyisin ongelmia asennoitumisessa asiallisesti seksuaalisiin vähemmistöihin. Niin kauan kuin tuon lausumasi kaltaisia esitetään, syrjinnänvastaiseen työhön on aihetta.
Parasta olisi, että lopettaisit seriffintoimesi hoiatmisen alkuunsa. Kevyeksi arvelin, ja itsepä todistit homoseksuaaleja sortavan linjasi.
Sinä olet kenties "muodollisesti" seriffi. Hanki nyt sitten edes ääkköset koneeseen, että juttujasi b´voi suomeksi lukea. Kyllä semmosia Amerikan Bush-syrjilässäkin saa.
Aikoinaan eräällä uskontopalstalla oli seriffinä tyttönen, joka vähän väliä ilmoitteli, että 'tämä nimettömänä kirjoitettu teksti on sitten sen-ja-sen vakionimimerkin' tekemä, tai ' tämä tuli IP- osoitteesta numero...'. Aiotko tehdä samoin?
Niinkuin sanoin, helluntailaisuuteen saattaa kuulua joitakin homoja, se ei siita kuitenkaan tee helluntailaisuuden opetusta. Kasitatko mita sanon? Karrikoitu esimerkki: jos joku helluntailainen tappaa jonkun, se ei tarkoita etta helluntailaisuus hyvaksyy tappamista. Jos joku helluntailainen varastaa auton, se ei tarkoita etta helluntailaisuus hyvaksyy varastamista. Jne. P.S. Tassa nappaimistossa ei satu olemaan skandi-aakkosia enka ole nahnyt kaupoissa nappaimistoa jossa olisi. Kylla sellaisen varmaan netista saisi tilattua. Koitetaan kuitenkin pysya aiheessa vaikkei olisi parempaa kommentoitavaa, jookos?
kysyt? Vastasit "Eiiii":lle, mutta vaikutti etta kysyit minulta. En voi vaittaa mitaan IP-osoite juttuja koska en nae kenenkaan IP-osotteita, ikava kylla.
palataan ajassa taaksepäin, RitariOlevaisen noudattamaan linjaan. Itse en palstalla siihen aikaan ollut mutta Ritarin mukaan homous ei mitenkään liity helluntailaisuuteen eikä siitä sovi keskustella.
Hihhulit vaan saavat sitten siunailla täällä toisiaan. HALLELUUJAA!
Miksi helluntaiseurakunnat tukevat rahallisesti eheytysliike Aslanin toimintaa? Lisäksi seurakunnat lie tekevät yhteistyötä Aslanin kanssa.
Miksi julkaistaan paljon kirjallisuutta homoudesta helluntailaisten toimesta?
Helluntailaisten opetuksesta: Helluntailaiset nimenomaan "opettavat" eheytymistä ja kaikkea alaan liittyvää puutaheinää.
Miten voidaan sanoa ettei homous kuulu helluntailaisuuteen? Kaikki ihmiset osaavat yhdistää uskonnollisen homopropagandan ensimmäiseksi helluntailahkoon. Kyllä teillä on varsin selvää "opetusta" homoista, siksi minäkään en lahkoonne ikinä mukaan tule. Älä yritä lakaista asiaa matonalle, piiloutumalla "opetuksen" taakse.TE syrjitte, levitätte valheita ja kirjoittelette kielteisesti ym
Uskovaiset täällä avaavat ketjuja homoista. 1-2 ketjua voi ihan hyvin antaa olla sivuilla. Tämä on lisäksi YLEINEN keskustelupalsta eikä mikään helluntailaisen opin julistamiskanava.Täällä voidaan keskustella kaikista asioista helluntailaisuuden näkökulmasta puolesta ja vastaan. Näissä on suuri ero ja se on sinunkin syytä huomioida.
ja lähetin sinulle siksi poistatuspyynnön. Etkö saanut sitä?
Koska helluntalaiset ovat ihmisiä siinä missä muutkin, helluntalaisuuteen kuuluu kaikki se mikä ihmisenä olemiseen kuuluu.
Tämän palstan Ritari-seriffi myös aikoinaan päätteli ihan puppuja IP-osoitteista - ja ainakin minä olen saanut siitä hänen valheitaan niskaansa tuon tuosta yhä. Hän myös yritti urkkia ihmisten oikeita henkilötietoja puolustaakseen "helluntailaista linjaa". Jos oikein muistan, stb oli yksi osin häntä tukeneista tuohon aikaan. Toivon tapojen parantuneen sitten noiden aikojen.
Alku ei lupaa hyvää, ei. Kyllä tällä palstalla tulee voida keskustella kaikesta ihmsien elämään liittyvästä ja myös niistä asioista, joita hellarit itse eivät myönnä ongelmikseen. Eniro on palstanhaltijana, ei mikään lahko. Netmission on hellarien omaan keskinäiseen hymistelyyn sopiva kanava.
Toivotaan nyt, että uusi seriffi tajuaa, mihin on ruvennut. Pitänee asettaan tarkkailun alle. JOS hellarien omat homoavaukset, joissa valehdellaan mitä tahansa, saavat olla mutta vastaväitteet eivät saa, on aika ÄKKIÄ antaa tietoa ylläpitoon. Tuossa oli nyt siis JOS. Toivottavasti se ei ole koskaan KUN, kuten aphoin pelkään, kun STB:n asenteet muistan jokseenkin hyvin.
kun Ritari oli sheriffina, nakyivat myos kaikkien kirjoittajien IP-osoitteet. Sen jalkeen ne ovat poistettu, en tieda miksi.
Allekirjoitan.
Niin näkyivät - ja siinä on yksi keskeisistä syistä, miksi Ritari sai kenkää. Hän kun raasu luuli, että sama IP-osoite on sama asia kuin sama kirjoittaja: ja sitä soppaa saan minä ainakin hänen suunnastaan yhä kärsiä. Tietääkseni IP-osoitteet poistettiin seriffien näkyvistä juuri kuvattujen kaltaisetn väärinkäytösten vuoksi.
Anteeksipyyntöä ei ole siltä suunnalta tullut, ja tuletpa huomaamaan, että Ritari myös jatkaa vaehteluaan yhä, kunhyan vauhti kiihtyy.
Pakanan tapaan myös minä allekirjoitan: olet tasan oikeassa.
työrauha,ettet raivoa jo,vaikka et yhtään tiedä miten hän tulee toimiaan,pidä joskus sinäkin mölyt mahassasi !
Stb osoitti jo vastauksessaan oireita syrjinnän suuntaan. Arvasin kyllä, että sinä tulet häntä puolustamaan: olethan nyt saanut omaa pikku "linjaasi" tukevan seriffin. No, sinulle kävi lopulta oikein. Uusi seriffi saakoon ansionsa mukaan myös, jos alkaa kukkoilla samaan malliin kuin sinä, joka luulet yhä olevasi jumala.
tänne kaeskustelemaan,kun et voi ,etkä ossaa keskustella,muuta kuin rähistä,sanoin jo tueolla aikaisemmin,pidä mölyt mahassasi,ja anna sheriffille työrauha ja odota ja katsele mitä hän tulee tekemään,ettet tyrmää omien luulojesi takia jo kättelyssä,häpeäist !
Asiallisesa ja eheytys mielessä,sillä homous on seurakunnan vastaista syntiä,siksi se kuuluu,ja sitä pyritään hoitamaan ja ehyttämään !
kuuluu,älkä sinä valehtele,ja täällähn minä olen edelleenkin,etkä sinä sinä tiedä sainko potkut vai lähdinkö itse,ehkä sinun häirikön takia,ei siinä kukaan jaksa kuin aikansa,Anne oli pikkeus,kun ei ehtinyt sun juttujas poistelemaan !
1) Minä en tiedä, mitä Harrylle kuuluu.
2) Minä en valehtele. Jos sanot että valehtelen, OSOITA, mitä valehtelen.
3) Sinä SAIT potkut.
4) Sinulle eri mieltä oleminen ja perusteleminen FAKTOIN ovat häiriköintiä - minulle ne ovat keskustelua. Siis: oman määritelmäsi perusteella olet itse se pahin häirikkö.
5) Lopeta eheytysvalheen levittely jo lopultakin. KUN et kerran pysty mitenkään todistamaan, että se uskonnon ja psykoanalyysin epäpyhä liitto olisi missään toiminut, lopeta sen markkinointi, enne kuin saat lisää vahinkoa aikaan VALHEILLASI.
No niin: siis pyritään tahallaan ajamaan ihmistä kohti mielenterveyden menettämistä. Eheytsy on vain propagandavalhe - ihan samanlainen kuin ne, joita vastaan varmaan sinäkin Riatri taistelit silloin, kun kommunismia vastustit. Häpeä! Ota totuus vastaan ja lopeta ihmisten lajittelu.
Vihaat ihmistä, jolle tarjoat eheytysvalhetta. Teet siis oppiesi vastisesti, kun kannatat lähimmäisvihaa.
Hyvää kuuluu, olen heteroseksualisti. Onko nimeäni käytetty väärin?
Valehtelet,edelleenkin ! Todista tuo väitteesi!
Senkin valepukki !
niin vastaa kysymykseeni:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000014236405
Alaps itse todistaa vihjailusi, joiden mukaan minä olen sama henkilö kuin Harry! Jos ei todisteita tule jo LOPULTAKIN, lopeta asia levittely - valehtelu on rumaa.
Potkut sait, ja syynkin tiedät. Jokaiselle ansionsa mukaan...
Valehtelet myös toistuvasti, että joku jossain on muuttunut homosta heteroksi. Ei ole, koska kukaan ei ole moista muutosta todentanut. Siis: KUKAHAN se yäällä onkaan se emävalehtelija? Kukas pikku Ritari-setä se laskeekaan luikuria ja luulee samalla itseään jumalaksi? Tsot tsot...
niin vastaus on tässä,jonka jo annoin tuolla etiämpänä !
Et joudu helvettiin,tuon syyntakia mitä sanoit Pyhästä Hengestä ja kilelilläpuhumisesta,etkä muustakaan tekemästäsi,tai tekemättä jättämisestä.
Jumala sietää tietämättömyyden aikoja,ja on pitkämielinen ja suuri armossaan.
Synti kysymyksesi ratkaistiin Golgatalla,ei sinun syntiesi takia tarvitse helvettiin mennä,vaan taivaaseen on Jeesus valmistanut sinulle tien.
Yksikään synneistäsi ei sinua hukuta,vaan se,jos hylkäät pelastajasi,Jeesuksen Kristuksen.Hän on kuollut syntiesi edestä,Hän on saanut rangaistuksen kaikesta mikä on ollut vastoin Jumalan tahtoa elämässäsi,Jeesusta rangaistiin,ja se riittää Jumalalle.
Eikä sinua täällä elämäsi aikana mistään Jumala rankaise,jos sinulla on vastoinkäymisiä ja ahdistuksia elämässäsi,niin Jumala kutsuu sinua niiden kautta tykönsä,eikä ole ollenkaan ihme sinun kohdallasi,että Jumalan täytyy vähän kovistella,kyllä Hän tietää minkälainen vastarannankiiski olet uskoon nähden !
Samalla tavalla Hän on kutsunut monet ,jotka tänään on väkeviä Jumalan miehiä ja naisia !
Varo vaan,voit joutua antautumaan ja tunnustamaan,että Jeesus Kristus on Herra !
Turha on tivata "helvetin" tuomiota!
Jeesus sanoo."Älä lausu helvetin tuomiota,sillä on vain yksi,joka voi tuomita..jne.!"
Sensijaan tarjoan pelastusta Jeesuksessa.
Nyt on pelastuksen päivä,tänään,ihmisellä ei ole kuin tämä hetki,ja pelastus tarjotaan tässä hetkessä, tässä ja nyt, ota tai jätä,valinta on sinun!
Anna sinäkin jo loppujen lopuksi elämäsi Jeesukselle,ei sun nimellinen "Jumala-uskosi sinua auta,riivaajatkin uskovat ja vapisevat,sinäkin uskot niinkuin joulupukkiin,mutta kiellät Jumalan voiman,juuri siinä,kun sanot,ettei eheytymistä voi tapahtua.
Jumalalle ei ole mikään mahdotonta,mutta anna ensin elämäsi Jeesukselle,siitä se eheytyminen voi alkaa,eikä sille muuta alkua olekkaan,sillä sielun parantuminen on kaiken A ja O !
Vai Jumalan minä kiellän, kun en usko teidän eheytysjuttujanne ILMAN todisteita? Vai Jumalaa vastaan se on, etten ole typerä ja sinisilmäinen assi, joka hyväksyy MITÄ TAHANSA perusteetonta vääristelyä tiedoksi? Jumala loi minulle myös aivot, joita on lupa käyttää. Koska missään kukaan ei ole todentanut ainoaakaan "eheytymistä" oikeasti tapahtuneeksi, minulla - ja sinullakin - on lupa ymmärtää, että ne ovat vain valhetta.
Tahallinen sokeus on jumalanpilkkaa. JOS homoja olisi heteroksi muuttunut, MIKSI missään ei ole tutkittu asiaa ja todistettu noin tapahtuneen. MIKSI - vastaa nyt vain.
Pilkkaat sekä Jumalaa että minua, kun aina vain hoet roskaasi ilman perusteluita. Älä puhu asiasta, josta et tajua yhtään mitään muuta kuin OMAN likaisen mielikuvituksesi hedelmät ja saastaiset luulosi.
Pilkkaat Jumalaa valehtelemalla, että Hän vaatii homoilta enemmän kuin heteroilta. Pilkkaat Jumalaa syyttelmällä minua. Minä uskon jo Jumalaan. Sinusta se ei riitä. Ai niin: SINÄhän luuletkin itseäsi jumalaksi - sen viestisi taas kerran toi esiin.
koittaa eheytymistä. Pääsisit tuohon ensimmäisen tieteellisesti todistetun eheytyjän asemaan...
Aslan - kohti eheyttä
http://www.aslan.fi
Sinäkö vähättelet Jumala voimaa muuttaa kieroontunen seksuaalisen suuntauksen? Homous on saman arvoinen synti kuin varastaminen. Ritari on oikeass ja sinä väärässä.
Todista että tunnet homoja helluntailaisia?
Ps. Opettele kirjottamaan oikein.
Aslan - kohti mielenterveyden tuhoa ja itsemurhaa! Aslan - valehtelijoiden klubi!
Miksi muuten sinua kiinnostaa homojen asia? Oletko syrjinnän puolella vaoi muuten vain helluntailaisen propagandan uhri?
Eheydy ensin itse, ennen kuin muille sitä sontaa tarjoilet.
"kirjoittamaan", ei "kirjottamaan"
Miksi noin agressiivinen asenne. Luin tuossa viestiäsi kirjoitettu 15.8.2004 klo14.15
Se, että minä itse kyselin jokin aika sitten tällä palstalla hoseksuaalisuuskäsityksiä (homous ei edelleenkään ole harraste, jota harjoitetaan, tode hyvä!) johtui aivan yksinkertaisesti siitä, että olin lyhyen ajan sisällä joutunut itse ahtaan tietämättömyyden uhriksi. Kun vastavia kokemuksia tuli esiin muiltakin ruttavapiirissäni, tuntui velvollisuudelta selvittää, missä mennään. Ne ahtaat ja tuomitsijat olivat helluntailaisia. Siksi kysyin täällä.
On minulle tämän keskustelun aikana selvinnyt paljon - mm. se, että eheyttämisopistanne te ette kestä asiapuhetta. Synti-sana lipsahtaa teiltä helpolla, samaten irrotetut raamatunlauseet. Toisaalta olen myös huomannut, että osa väestä nimen omaan kaipaa puolueetonta tietoa ja asiallista tukea. Kuitenkaan en voi keskustelun perusteella yleistää kaikkia helluntailaisia homoseksuaalisen ihmisen vihaajiksi, vaikka semmoisiakin on löytynyt.
Luterilaisuus on uskaltanut tähänkin asiaan ottaa rauhaisasti ja empaattisesti julkista kantaa - entiset arkkipiispat Juva ja Vikström etunenässä. Mahtaisiko joku eturivin helluntailaisista tehdä joskus jotain samanlaista? Yhteisö näyttää todellisen karvansa usein juuri siinä, miten se kohtelee vähemmistössä olevia.
Mitä tulee asialliseen ajatustenvaihtoon, se on yleensäkin ihmisille kovin vaikeaa aina silloin, kun tunne on mukana. Jos lisäksi aihe on toiselle henkilökohtainen ja toiselle vain kirjoista tavattu, keskustelu on hankalaa, koska kirjanoppinut yleistää helpolla. Kyllä meitä homojakin on moneen junaan, mutta se kyllä yhä on huutava vääryys, että meidät kaikki vain napataan samaan koppaan, jonka kyltissä lukee: syntyjään syntiset.
No, jos homokeskustelu putkahtaa taas syyskuussa tänne, ainakaan minä en ole sen aloittaja - vaikka teema minuakin kiinnostaa. Ottakaa opiksenne tekin. Kunnelkaa. Jospa tieteellisen tutkimuksen tuloksetkin kannattaisi ottaa vakavasti - ei yksin Raamattua.
Asiallista ja rauhallista tekstiä. Nyt kun luen noita myöhempiä tekstejäsi niin kauheita vihan purkauksia. Tässä parin viikon takainen viesti:
Kun syrjit "homoutta käytännön tasolla" syrjit homoja - tuossa ei ole eroa. MITEN sen sinulle saisi päähän? Älä viitsi puhua homoista mitään, kun et ymmärrä tuon taivaallista. SINÄ syrjit homoja jo siinä, kun VALEHTELET taas kerran, ettei kukaan hellari syrji homoja, vaikka ITSE syrjit omalla viestilläsi.
MITÄ on homous käytännön tasolla? Ole ystäbällinen ja kerro. Mitä mahtaa olla heterous käytännön tasolla? Miten se eroaa arkielämästäsi, JOS olet hetero?
Avaus on harvinaisen asiallinen. Mitenkään ei voi vaatia, että sinä ymmärtäisit, mitä tuskaa aiheutat, kun huutelet paskaasi ja valehtelet: TUKI jo se suusi tästä aiheesta, saatanan sontaluukku!
Niinpä niin: olen alkanut puhua täällä tämän palstan vakiohellarien kieltä: kun ei ole asia mennyt sitten niin millään perille rauhallisesti, on ollut pakko siirtyä saman kaliberin aseistukseen kuin ritarit, mrx:t ja muut valehtelijat.
Seuraapas, millaista kakkaa olen saanut niskaani nämä menneet kuukaudet. Saatat ymmärtää jotakin. Luulisin.
Kun sama henkilö jääräpäisesti hokee samaa valhetta perustelematta ja tajusmatta faktan ja fiktion eroa, siinä kyllä alkaa voimat loppua. Riari on juuri tuollainen henkilö. Olen päässyt oppimaan, millainen on fundamentalistinen helluntailainen, ja käsityksini koko lahkosta on kieltämättä PALJON selkeämmin kielteinen kuin elokuussa 2004. Sen he ovat tehneet: kiitos Luojan, he tekevät haihatuksensa itse luotaan työntäväksi.
Kävin katsomassa 1.5 vuoden takaisia viestejäsi ja samasta asiasta on käyty keskustelua. Ymmärrän kyllä että ei tunnu kovin kivalta...
että varastaminen on ihan okei? No, mitäpä muuta helluntailaisilta voisi odottaa... onhan heidän mielestään myös valehtelu ihan okei. Viimeksi huomasin sen kun eräs oppilaani oli unohtanut luokkaan paitsi kirjansa, myös jonkin helluntailaisten pikku sarjakuvan, jossa kerrottiin että dinosauruksia ei ole ollut olemassakaan ja koko evoluutioteoria on silkkaa jumalattomien aivopesua. Heitin sarjiksen roskikseen. Opettajana olen vastuussa siitä mitä nuorisolle tuputetaan, silloinkin kun sitä tuputtaa joku muu.
"En tarkoita etteiko homoudesta saa puhua vaikka helluntailaisuus ei sita hyvaksykaan, mutta jos se menee jankuttamiseksi niin silloin poistan tai siirran KAIKKI homoutta kasittelevat tekstit."
alkaa olla kasapäin homoavauksia, niin siirrä ne kaikki nipussa persjärven kaatopaikalle.
niin, että muut kirjoitukset kuin helluntalaisuuden opetustekstit ja raamatunlauselitaniat poistetaan tältä keskustelupalstalta?
Olet poikalapsen rakastaja ja vääristelet mitä tuossa sanoin. Homous ja varkaus, samanarvoisia syntejä.
Ps. Suukko sulle rakastaja.
mutta ei pure minuun. Yritä sinä vuorostasi olla asiallinen, se tekee aina vaikutuksen. Jos varastan toiselta, aiheutan hänelle mielipahaa. Jos rakastan toista, aiheutan mielihyvää. Miksi rakkautta pitäisi kutsua synniksi? Saathan sinä kaikin mokomin niin tehdä, mutta sillä on seuraksensa: koko käsitteeltä putoaa pohja pois, se ei enää tarkoita sen jälkeen yhtään mitään (tai tarkoittaa mitä tahansa, mutta se on sama asia).
henkilökohtaisesti toivon, että pystyt pitämään keskustelun enemmän asiallisena, kuin edellinen sheriffi ---> rakentava ja keskusteluhakuinen kritiikki ei ole yhtä kuin mollaava kritiikki.
pidä siis luukuttajat kurissa ja nuhteessa!
Ijänkaikkisella kidutuksella ja ennenaikaisella kuolemalla kyllä saa uhkailla mielin määrin mutta tyhmää uskovaista ei sitten saan sanoa tyhmäksi uskovaiseksi eikä natsia natsiksi. Sitähän se rakentava keskustelu helluntailaisittain on.
minä olen käynyt tämän komentajan kanssa mittelöä jo paljon aikaa ennenkuin sinä ilmaanuit tänne KESKUSTELEMAAN RAKENTAVASTI ja olen minäkin siis sitä mieltä, että natsi on natsi ja olen sen mielipiteeni myös komentajalle ilmaissut.
mitä tulee rakentavaan keskusteluun, sitä toivoisin niin uskiksilta, kuin myös sinulta. rakentava keskustelu ei kuitenkaan merkitse sitä, kuten tietysti tiedätkin, että ollaan yhtä mieltä asioista. täällä esiintyvä molemminpuolinen luukutus on varsin höhlää ja hyvin tyypillistä koko foorumille.
Mutta olempa aika yllättynyt, että mihinkä se Anne hävisi ! No kumminkin onnea uudelle sefulle ;-)
Anne-paralla on kadet taynna tyonsa puolesta, ei oikein jaa aikaa palstan kunnossa pitamiseen.
ja onnea sheriffiksi valinnalle. Älä alistu nuoleskelijoiden ja selkäänpuukottajien vallan alle vaan pidä rohkeasti oma linjasi! Heippa vaan!
:)
niin aion tehda :)
tosi vaikeaan tehtävääsi.
Ole vaan oma itsesi,äläkä kysele poikalapsen mielipiteitä siitä,mitenkä hoidat homman,tee vaan niinkuin oikeaksi näet ja itse asioita harkitset,tämä on kuitenkin "helluntailaisuus" palsta,ei homopalsta!
Ole vaan rohkea ja vapaa,kunhan Ylläpidon sääntöjä noudatat,viis meistä muista natisijoista.
On sinulla tukijoita ,enemmän kuin vastustajia !Herra kanssasi !
tänne sitten sefuksi, joopa!
joukkoon monilukuiseen, Herra antakoon sinulle viisautta ja voimia. Siunausta alkavalle tehtävälle. :)
stb. Nuoruus on niitä mukavavimpia sairauksia, sillä se takuuvarmasti päivä päivältä paranee.
Parhaat onnittelut valintasi johdosta minunkin puolestani!
Herran Jeesuksen Kristuksen armo, Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon Sinun, Stb, ja kaikkien palstalaisten kanssa!
Olkoon toimen hoitosi oikeamielisyydellä ja viisaudella kyllästetty. Siunausta ja tervetuloa!
Yksi toivomus olisi minullakin sheriffille.
Älä toimi täällä homojen ehdoilla!
Pysy helluntailaisten opetuksen mukaisessa linjassa, älä ala leikkimään suvaitsevaista silloin kun sille ei ole perusteita.
Oikea ehdotus. Sama ettei lesboja lellitä vaan heillekin ollaann tiukkoja.
Ja onnea uudelle sheriffille.
Suurta Jumalan siunausta tehtävääsi..tvo Ola
Heippa ja onnea sekä viisausta moderointiin:)
Tämä palsta on yksi aktiivisimmista uskonto-ryhmässä ja tarvitsee maltillisen, mutta silti jämäkän sheriffin. Uskon että sinusta on siihen. Alussa sheriffiä kuin sheriffiä testataan, provosoidaan ja katsotaan että missä hänen rajansa kulkee. Sitten se yleensä rauhoittuu kun jaksaa tämän alun vain pitää linjansa.
Muistelisin että olen joskus muinoin aiemmin keskustellut kanssasi Ande nimimerkillä. Joistain asioista, kuten homouden suvainnista uskovaisilla, olimme jyrkästikin eri mieltä, mutta saatoimme olla eri mieltä asiallisesti ja toisiamme kunnioittaen:)
Kuten olet huomannut, niin sheriffin kirjoituksia tarkastellaan suurennuslasin alta ja kaikkeen mahdolliseen yritetään takertua. Siitä ei saa välittää, vaan täytyy yrittää sovinnollisesti rauhoitella kuumakalleja.
Teet aivan oikein kun rajoitat palstan kirjoituksia käsittelemään helluntailaisuutta. Sen vain huomauttaisin että helluntailaisuuteen kuuluu myös jyrkkä suhtautuminen homoseksuaaleiksi syntyneiseen tai itse asiassa pahimmillaan koko homoseksuaalisuuden olemassaolon kieltäminen:( Sitä kautta aihe valitettavasti kuulunee palstan kestoaiheisiin.
Jyrkkä suhtautuminen homoseksuaalisuuteen on kuitenkin vain hyvin kapea siivu helluntailaisuutta ja siinä mielessä aihetta on aiheellista myös rajoittaa ettei kokonaisuus kärsisi. Olipa aihe mikä hyvänsä, niin sen käsittelyä voidaan rajoittaa ettei mikään yksittäinen asia puolestaan heikentäisi myös muiden palstan aiheeseen kuuluvien asioiden käsittelyä.
Vielä kerran toivotan voimia, malttia ja viisautta moderointiisi:)