Kidutus kuuluu ilmiönä ihmisluonnon pimeimpään puoleen. Helvetti tarkoittaa kristillisessä kontekstissa ijänkaikkista kidutusta, mikäli olen oikein ymmärtänyt.
Minua on monta kertaa uhattu Helvettiin joutumisella, vihjattu myös johonkin epämääräiseen Jumalan kostoon jo täällä elämässä, tarkoittaen ehkä sairauksia ja ennenaikaista kuolemaa.
En pelkää Helvettiä. Sitä ei ole olemassa. Ihmiset voivat sen rakentaa toisilleen tänne maan päälle ainoastaan.
Ihan mielenkiinnosta helluntailaiseen kristillisyyteen liittyen kysyn: mitä sellaista olen tehnyt täällä kirjoitellessani, että mielestänne ansaitsen ijänkaikkisen kidutuksen? Jos sanon, että Pyhään Henkeen ja kielilläpuhumiseen uskominen on silkkaa tyhmyyttä, siitäkö ansaitsen sen kohtalon?
Kysymykseni omistan muiden muassa RitariOlevaiselle, hansutuulialle, tode'lle ja mrx:lle mutta kaikki vastaukset ovat tervetulleita.
Minua on monta kertaa uhattu Helvettiin joutumisella, vihjattu myös johonkin epämääräiseen Jumalan kostoon jo täällä elämässä, tarkoittaen ehkä sairauksia ja ennenaikaista kuolemaa.
En pelkää Helvettiä. Sitä ei ole olemassa. Ihmiset voivat sen rakentaa toisilleen tänne maan päälle ainoastaan.
Ihan mielenkiinnosta helluntailaiseen kristillisyyteen liittyen kysyn: mitä sellaista olen tehnyt täällä kirjoitellessani, että mielestänne ansaitsen ijänkaikkisen kidutuksen? Jos sanon, että Pyhään Henkeen ja kielilläpuhumiseen uskominen on silkkaa tyhmyyttä, siitäkö ansaitsen sen kohtalon?
Kysymykseni omistan muiden muassa RitariOlevaiselle, hansutuulialle, tode'lle ja mrx:lle mutta kaikki vastaukset ovat tervetulleita.
Vastaukset 18
Vanhimmat
osoitit kysymyksen,minullekkin !
Et joudu helvettiin,tuon syyntakia mitä sanoit Pyhästä Hengestä ja kilelilläpuhumisesta,etkä muustakaan tekemästäsi,tai tekemättä jättämisestä.
Jumala sietää tietämättömyyden aikoja,ja on pitkämielinen ja suuri armossaan.
Synti kysymyksesi ratkaistiin Golgatalla,ei sinun syntiesi takia tarvitse helvettiin mennä,vaan taivaaseen on Jeesus valmistanut sinulle tien.
Yksikään synneistäsi ei sinua hukuta,vaan se,jos hylkäät pelastajasi,Jeesuksen Kristuksen.Hän on kuollut syntiesi edestä,Hän on saanut rangaistuksen kaikesta mikä on ollut vastoin Jumalan tahtoa elämässäsi,Jeesusta rangaistiin,ja se riittää Jumalalle.
Eikä sinua täällä elämäsi aikana mistään Jumala rankaise,jos sinulla on vastoinkäymisiä ja ahdistuksia elämässäsi,niin Jumala kutsuu sinua niiden kautta tykönsä,eikä ole ollenkaan ihme sinun kohdallasi,että Jumalan täytyy vähän kovistella,kyllä Hän tietää minkälainen vastarannankiiski olet uskoon nähden !
Samalla tavalla Hän on kutsunut monet ,jotka tänään on väkeviä Jumalan miehiä ja naisia !
Varo vaan,voit joutua antautumaan ja tunnustamaan,että Jeesus Kristus on Herra !
tuon kysymykseni esittämiseen oli seuraava. Haluan selvittää, ajatteletteko te uskovaiset mitä sanotte. Puhutte Helvetin kauheuksista ja olette sitä mieltä, että sinne joudamme sekä minä että monet muutkin toisinajattelijat. Rupesin miettimään, ymmärrättekö ja pohditteko, mitä kidutus voisi oikeasti olla ja merkitä. Vai onko Helvetti-ukaasit osittain vain uskovaisille tyypillistä sanahelinää, joka on saarnaajilta valmiina saatu ja jota ei ole itse pohdittu.
Viime aikoina uutisrintamalla on ollut taas esillä Abu Ghraib:in vankila. Miksi te hihhulit ette voisi käyttää hetken ajastanne ajattelemalla, mitä kidutus oikeasti on ennen kuin jakelette tuomioitanne?
tuominnut!
Päinvastoin,yritin lohduttaa,että ei syntisi sinua voi hukuttaa,ja siihen Raamatullisen vastapainon,sellaista evankleiumi on,se ei ole ihmisten mukaista,se on hullutus,niin se vain on,me tarkoitamme kuitenkin hyvää,emme haluaisi yhdenkään hukkuvan,vaan että kaikki ihmiset pelastuisivat,ja sitä haluaa ennenkaikkea Jumalakin.
elämäni loppuun saakka homona, sitä häpeämättä ja haluamattakaan muuksi muuttua. On erittäin epätodennäköistä, että koskaan rupeaisin uskomaan Jeesukseen muuna kuin historiallisena henkilönä saati Pyhään Henkeen. Sanon tuomitsevia uskovaisia tyhmiksi enkä pidä ns. karismaattisia armolahjoja missään arvossa.
Oletko, RitariOlevainen, täysin vakuuttunut, että joudun kidutettavaksi?
Jos olet asiasta varma, asia on minulle OK. Kysymys ei ole siitä, että pelkäisin Helvettiä. Jos epäröit vastata KYLLÄ, kysyn seuraavaksi, miksi sitten tuomitset.
Pyydän, ettet vastaa: "On Jumalan asia tuomita.". Sinä kuitenkin eräiden muiden kanssa (hansutuulia, tode', mrx, frihet) olet julistanut minun Helvettiin joutumisestani.
On kaksi eri asiaa pilkata ahdasmielisiä uskovaisia kuin uhkailla jotakuta kidutustuomiolla. Te uhkailette kidutuksella, ennenaikaisella kuolemalla yms., minä pilkkaan. Te pääsette Taivaan riemuun, minä kidutettavaksi.
En usko jumalaanne.
Sinne haluaa henkilö joka ei suostu ottamaan Jumalan armolahjoista suurinta, pelastusta vastaan.Ihminen joka ylpeydessään ei suostu lukemaan pelastus käsikirjaa Raamattua, uuttaliittoa Uuttatestamenttia ja toimimaan ohjeiden mukaisesti.
Ei pelkkä UT ole Jumalan sanaa. Myös VT on.
uudenliiton kansalaisia, Kristuksen sovintoveren lunastamia, puhdistamia.USKO HERRAAN JEESUKSEEN niin sinä pelastut= UUDEN TESTAMENTIN suurin sanoma!
jk.,. SE ON TÄYTETTY.
VT=lakiliitto UT= armoliitto.
ihminen ei päätä kenenkään helvettiin menosta. Sen olemme sulle ilmaisseet monesti, mut et joko haluu tai et vain ymmärrä sitä. Meillä on vain raamatun ja Jumalan sana oppaana taivaaseen. Sen mukaan näemme miten taivaaseen pääsee ja varmasti tiedät mitä pitää tehdä taivaaseen päästäksesi. Voimme vain varoittaa mahdollisuudesta helvettiin joutumisesta jollei halua ottaa pelastusta vastaan. Jos et usko helvettiin etkä Jumalaan niin kukaan ei sulle voi pelastusta väkisin antaa. Se sitten nähdään vasta kuoleman jälkeen, että onko kristinusko ja raamattu todellisuutta vai ei. Jokainen punnitkoon sen tässä ajassa ja tehköön liikkeensä sen mukaan.
Jos sinä puhut Jumalan nimissä ja julistat Helvetin tuomioita, puhut todellisuudessa kuitenkin omana itsenäsi. Jumalan selän taakse vetäytyminen on pelkkää kaksinaamaista luikuilua.
sitä on hyvässä turvassa,Jumalan vihalta syntiä kohtaan.Siis Jumala rakastaa syntistä ihmistä (jokaista)mutta vihaa syntiä.
nyt hyvä mies. Totta kait uskova uskoo raamattuun ja siihen mitä se on ilmoittanut meille. RAamatun mukaan menet helvettiin todellakin jos et ota pelastusta vastaan. EN tajua miksi kuitenkin syytät mua sua helvettiin lähettäjäks. Ilmoitan vain miten Jumalan sana asioista kertoo kuitenkaan en minä päätä kuka sinne menee. Ihme kommenttia kokoajan, että muka lähetän jonkun selän takana ketään.
uhkailla minua, eikö hänellä olisi mitään keinoa tehdä sitä itse? Tarvitseeko hän kaiken maailman paskahousuja sitä minulle keskustelupalstalla kertomaan?
Jos katsomme sitä, mitä ME ANSAITSISIMME, niin meillä ei olisi asiaa iankaikkiseen elämään, vaan kadotustuomio olisi osamme. Esim. minä itse olen ansainnut kadotustuomion. Minulla ei ole mitään omaa hyvyyttä tai pyhyyttä tarjottavaksi Jumalalle, joiden perusteella kelpaisin Jumalalle. Jumala vaatii 100% pyhyyttä. Toistan: Jumala vaatii täydellistä pyhyyttä ja vanhurskautta taivaaseen pääsyn ehdoksi.
Kuka meistä silloin on kelvollinen? Vastaus: Ei kukaan!! Ei edes Äiti Teresa päässyt Taivaaseen omaan hyvyytensä perusteella.
Silti pelastus on mahdollinen ja Taivaassa on väkeä ja paljon, lukematon määrä.
Kadotuksen välttäminen ja Taivaaseen pääseminen on mahdollista vain Jumalan armon avulla ja kautta.
Tässä se ilosanoma juuri onkin! Jumala antaa armon syntiselle, joka hyväksyy Jeesuksen Kristuksen sovitustyön omalle kohdalleen.
"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän". (Joh. 3:16)
Miten sinä, pieni ihminen voit tehdä kadotuksen olemattomaksi? Et, vaikka kuinka olisit siihen uskomatta. Epäusko ja kaiken huuhaaksi väittäminen ei mitätöi kadotusta. Teet Jeesuksen valehtelijaksi, jos niin teet.
Kadotus/helvetti on, mutta Jeesuksen kautta sinullakin on se mahdollista välttää. Usko Jeesukseen ja parannuksen teko eli mielenmuutos avaavat sinullekin Taivaan.
"Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa". ( Room.8:1 )
Sinulla on samat mahdollisuudet pelastua kuin meillä muillakin. Älä väheksy Jeesusta!
että ellen tule uskoon enkä hyväksy mitään syntien sovitukseen liittyvää opinkappaletta, olen ansainnut saman kohtalon kuin vangit Abu Ghraibin vankilassa?
Luotan siihen, mitä Jeesus on asioista sanonut ja mitä UT kokonaisuudessaan on ilmoittanut.
En lausu sinulle mitään kadotustuomiota yleisesti, enkä henkilökohtaisesti. Sinun iäisyysosasi on ainoastaan Jumalan käsissä.
Sinulla on valtava mahdollisuus periä iankaikkinen elämä Jeesukseen uskomalla. Muuta mahdollisuutta meille ei ole annettu. Minä en ole yhtään pyhempi sinua. Minäkin kelpaan vain Jeesuksen armon kautta.
Minä en ole tuomarisi, vaan kerron sinulle Jeesuksesta, joka tuli syntisiä ihmisiä varten, niinkuin sinä ja erityisesti minä.
Kristillinen usko ymmärtää niin, että Jumala on valmistanut iankaikkisista ajoista asti ( = menneisyydessä ) helvetin. Tälläkin hetkellä se on, mutta tyhjänä. Tulevaisuudessa tulee viimeinen tuomio. Silloin osa ihmisistä tuomitaan helvettiin.
Missä helvetti sijaitsee? En tiedä. Ei ainakaan maan päällä. Tietääkseni maanpäällinen helvetti on pikkunäppärä fraasi, jonka joku viisas ajattelija kehitteli 1900 -luvulla. En pidä fraaseista. Niitä voisi verrata urbaanillegendoihin.
Joudutko sinä Työmies helvettiin? En tiedä. Raamatun mukaan homot joutuvat helvettiin. Samoin huorintekijäheterot, juoruilijat, varkaat, murhamiehet, valehtelijat jne. jne. Ainoa todella kadottava synti on Pyhän Hengen pilkka, joka yleensä ymmärretään jatkuvassa tietoisessa synnissä rypemiseksi. Mielestäni sinä et ainakaan täällä ole pilkannut Pyhää Henkeä. Jumala armahtakoon minua, etten sanoisi liialla varmuudella sanoja, jotka perustuvat vain intuitioon.
Lopultakin taivas tulee olemaan täynnä paskasakkia: ihmisiä, jotka ovat käyttäneet 100 % elämästään syntiin. Tämä johtaakin sitten pyhityskysymykseen, joka ei ole helppo sekään. Luther sanoi: "Seurakunta on suuri sairaala".
mutta Jeesuksen verellä puhtoiseksi pesty.Minäkin joka niin paljon olen monenlaisissa synneissä rypenyt"syntisistä suurin" olen jo joitain vuosia sitten ottanut vastaan pelastuksen armon,joka on armoista kaikkein suurin.Ja olen saanut ottaa vastaan Jeesuksen Kristuksen USKON joka minulle on ylhäältä annettu. Kristillinen usko ? ymmärtää niin erilailla,eikä se ketään pelasta.Vaan se on Jeesuksen Kristuksen USKO joka pelastaa.
moi!Niin ite oon saanu kokee sen että Jumala on hyvä ja hänen tahtonsa on että jokainen ihminen pääsee taivaaseen ,helvetti on tarkoitettu alunperin demoneille ja langenneille enkeleille,ei ihmisille...Kristuksen veren tähden olemme pelastuneet emme tekojemme tähden ettei mikään liha kerskaisi Jumalan edessä!Olkoon Jumala totinen!mutta todella hei...kantsiikin miettiä mitä sinulle kävisi jos nyt kuolisit .haluatko jumalan taivaaseen!?