Olen aina pienestä pitäen pitänyt uskovaisia jotenkin rehellisinä, suvaitsevina ja obektiivisina ihmisinä. Nyt aikuisena olen huomannut että asia ei olekaan ihan niin kuin lapsenuskossani olen luullut. Tätä palstaakin lukeneena huomaa helposti että täällä rakkaus ja suvaitsevaisuus on usein hyvin kaukana. "Lyödään" toisia raamatulla päähän ym.
Tuossa äsken kirjaa(ei raamattua) lukiessani heräsi tälläinen kysymys teille heränneille. Mikä saa teidät uskomaan että teidän uskonnon dogmit ovat ne oikeat ja muiden väärät? Onko niillä oikeastaan asioiden ymmärtämisen kannalta mitään merkitystä? Mikä saa teidät henkeen ja vereen puolustamaan näitä dogmeja(esim sapatti)?
Tämä pohdinta on oikeastaa jatkoa tuolle aikaisemmalle keskustelulle siitä että mikä saa kristinuskovaiset luulemaan ettei jumala ole yhteydessä muihin uskontoihin(vert idän uskonnot).
Eikö uskonto ole loppujen lopuksi kokemista jota ei järjellä voi selittää. Ollaan yhteydessä korkeimpaan?
Tuossa äsken kirjaa(ei raamattua) lukiessani heräsi tälläinen kysymys teille heränneille. Mikä saa teidät uskomaan että teidän uskonnon dogmit ovat ne oikeat ja muiden väärät? Onko niillä oikeastaan asioiden ymmärtämisen kannalta mitään merkitystä? Mikä saa teidät henkeen ja vereen puolustamaan näitä dogmeja(esim sapatti)?
Tämä pohdinta on oikeastaa jatkoa tuolle aikaisemmalle keskustelulle siitä että mikä saa kristinuskovaiset luulemaan ettei jumala ole yhteydessä muihin uskontoihin(vert idän uskonnot).
Eikö uskonto ole loppujen lopuksi kokemista jota ei järjellä voi selittää. Ollaan yhteydessä korkeimpaan?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyse lienee uskovaisten uskossa jonkinlaisesta kielipelistä. Uskonnollisen ryhmän sosiaalisten suhteiden verkossa uskovaiset omaksuvat ryhmälle ominaisen tavan käyttää uskonnollista kieltä ja uskonnollisia ilmaisuja. Tämä ryhmälle ominainen kielenkäyttötäpa rajaa kieltä osaamattomatja kieltä omaksumattomat yhteisön ulkopuolelle ja vahvistaa yhteisön jäsenten yhteenkuuluvuutta.
Lukuunottamatta itselleen ominaista kielenkäyttöä ja ryhmittymälle ominaisia, omintakeisia rituaalisia ja kultillisia käytänteitä, yhteisön jäsenet eivät juurikaan poikkea muista yhteisöön kuulumattomista ihmisistä. Heitä sitovat aivansamat psykologiset lainalaisuudet ja yleiset ihmisenä olemisen reunaehdot kuin ketä hyvänsä.
Noinhan se menee ryhmässä. Sinun on noudatettava tiettyä järjestystä muuten olet ulkona ja hyljeksitty. Ryhmän säännöt eivät yleisesti tue yksilön kehitystä vapaaseen tahtoon ja toimintaan.
Viestin aloitukseen en vielä ole saanut tyydyttävää uskonnollista vastausta. Epäilenkin hiukan että nämä uskonnollisista asioista kirjoittelevat herränneet eivät oikeasti ole sisäistäneet mitä uskonnossa on kyse. Voin tietenkin olla väärässä, mutta vastauksissa tämä usko ei näy.
Laitetaan nyt uskonnot vähäksi aikaa syrjään.
Ja ajatellaan näin. Ihmisellä ei ole yhteyttä Jumalaan, mutta Jumala valmistaa tien yhteyteen pääsemiseksi, ja tämä tie on Jeesus Kristus.
No niin, tällaista ratkaisua on totuttu kutsumaan kristinuskoksi.
Entä jos Jumala todellakin teki tuollaisen työn Jeesuksessa? Että Jeesus samaistuen ihmiseen otti syntimme päälleen, ja kuolemansa ja ylösnousemuksensa kautta jollakin järjellemme käsittämättömällä mutta kuitenkin loogisella tavalla avasi meille tien Isän sydämelle, tullaksemme Kristuksessa osallisiksi Jumalan todellisuudesta?
Mitä tahansa voimaa ja kokemusta voidaan sanoa "korkeimmaksi".
Olennaista on totuus. Haluanko minä hinnalla millä hyvänsä oppia tuntemaan Jumalan juuri sellaisena kuin Hän on ja Hänet löydettyäni sitoutua Häneen koko elämälläni?
Tämä on ratkaisevaa.
Jumala ei antanut ihmisille kristinuskoa.
Jumala antoi Jeesuksen. Hänessä on pelastus. Tätä pelastusta Jeesuksessa on sitten totuttu sanomaan kristinuskoksi.
Kristinusko voidaan toki nähdä uskontona uskontojen joukossa, mutta yksikään uskonto ei pelasta, ei edes kristinusko uskontona.
Uskonto ja uskonnollisuus jonka keskipiste on ihmisessä ja ihmisen teoissa on elävän Jumalasuhteen korvike.
Enkö sitten usko mitä Raamattu ilmoittaa? Enkö usko oppilauseiksi muotoiltua evankeliumia? Uskon, mutta minulle se ei ole uskontoa vaan elävää elämää Jeesuksen yhteydessä.
Ei tämän tai tuon oppikysymyksen älyllinen omaksuminen vaan Jeesus Kristus on vastaus.
Kun tämä muistetaan voidaan opillisista asioista hedelmällisesti keskustella. Mutta jos tässä mennään harhaan helposti sitten kaikki muukin vääristyy - jumalallinen elämä kyllä on kristityllä mutta niin vähän ja vaikeasti tulee näkyviin niiden kaikkien oppikiivailujen läpi joissa luulemme Jeesusta edustavamme.
Rauhantervehdys
On tärkeätä vastaanottaa usko ja Jeesus.
Monet haluavat tutkia Raamtun syvällisesti, ja keskustella siitä, että myös opettaa sitä.
Kristityn tie on väistämättä sitä että oppii lisää ja lisää.
On tärkeätä osata Raamatun perusteella tunnistaa eksytykset.
Lepopäivä on yksi lain käsky.
Laki on aina voimassa opettamassa mikä on syntiä.
Tässä sen teologia lyhyesti. (Jaak 1:25, 2:10-12)
Moni asia selviää tutkimalla ennakkoluulottomasti ja rehellisenä itselleen.
Moni asia on aika vaikea, ja menee aikaa ennen kun palaset loksahtavat paikoilleen Raamatun kokonaisuuden ymmärtämisessä.
Oikeudenmukainen Jumala on= Luuk 12:47-48.
Jumalan siunausta
jari laurila
Rakkaus on kristinuskon sanoma, ja siksi kaiken on tapahduttava aina rakkaudessa.
Tuomita ei saa; Juuda 9.
Siunausta
jari laurila
Miksi Jari et vastaa kysymykseen "Selvyys sapattikäskyyn?"
eli a, b, tai c ? Vastaa nyt omakohtaisesti ja rehellisesti. (d vastausta en kysynyt)
Sehän on helppo kysymys jokaiselle uskovalle, pyydät tulkinta-apua teologian adv. tohtorilta.
Miksi pakenet totuutta hotelliisi, uskalla olla rehellinen itsellesi ja muille?
Kysymykseesi miksei Jarlau ole vastannut. sitä en tiedä. Kuitenkin minä kysyn sinulta uskotko sinä sen, että Jeesus kristus on todella Jumalan anosyntyinenpoika?
Silloin jos näin uskot. Ei liene sinulla enää
muuta, kuin uskoa mitä hän on itse luoduilleen antanut. Onhan hän itse antanut Kristityille
Sapatin Lepopäiväksi! Tämä Samainen Sapatti on
ikuinen muistomerkki meidän ja Maidän Herramme
kanssa josta me tiedämme, että Meidän Herramme
pyhittää meidät.
Kyselet uskon Dogmeista? Mistä voit tietää kenen
Dogmi on oikea ja kenen väärä? Jos luotat Herraan Jeesukseen ja hänen antamaansa Suositukseen, niin Uskon vuoren varmasti, sen
Että kaikki ihmisten tekemät Dogmit eli opit
ovat harhaa. Katso tarkaan uudesta Testamentista
kuinka monta Sunnuntaita Jeesus itse vietti
täällä maan päällä ollessaan? Voin vastata, ettei yhtä ainoata, koska hän oli kuuliainen Taivaalliselle isälleen.
Ennen taivaaseen astumistaan Jeesus oli vielä täällä maan päällä 40 vuorokautta. eikä hän vielä tämän ajankaan aikana poistanut yhtä ainoata Käskyään tai suositustaan.
Ennen Ristin kuolemaansa hän asetti ainoastaan Ehtoollisen joka tulisi suorittaa hänen muistokseen. Kuten varmasti olet lukenut Ehtoollis asetuksen. Kellekään Ihmiselle Jeesus Ei ole antanut minkään laisia valtuuksia hänen
Käskyjensä kumoamiseen. Tämän kumoamisen on tehnyt sielun vihollinen Ihminen omassa voimassaan.
Henkilökohtaisesti tämä asia on sinun oman harkintasi varainen asia. Kummalle sinä olet
kuuliainen Jeesukselle vaiko Ihmiselle joka on
ottanut vallan itselleen. Tämä asia on oman- tunnon kysymys.
Lopuksi otan tähän tosiasiallisen taistelu tarinan. Kun valtiot ovat sodassa keskenään ja jos hyökkääjä pääsee voitolle hän laittaa voittonsa merkiksi Lippunsa liehumaan Linnan korkempaan torniin, Niin hyvin, että kaikki näkevät Kuka on Voittaja. Näin on tapahtunut kautta aikojen, Joten voit nyt nähdä kuka liehuttaa lippuaan Voittonsa kunniaksi. Tällä hetkellä on Häviäjän puolella Jeesuksen todellinen armeija Ja maailman silmissä he ovat
pahoja Kerettiläisiä. Heidän syntinsä on He eivät
ole alkaneet kunnioittaa mahtavaa voittajaa.
Nykyisin on vain kyse uskon kuuliaisuudesta
omalle Herralleen
Maran ata
===> Kummalle sinä olet kuuliainen Jeesukselle vaiko Ihmiselle joka on ottanut vallan itselleen. Tämä asia on oman- tunnon kysymys.
Voi kuule veli hyvä. Raamattu on Jumalan Sanaa.
Raamatussa löytyy LAKI ja EVANKELIUMI selkeästi (Raamatun termein sanottuna). Tämän pitäisi olla selvä ja yksinkertainen asia - Raamatun perustotuuksia.
Eihän tässä asiassa tarvita mitään seli....
seli.... selittelyä.
Valitettavasti kaikki eivät pysty erottamaan lakia ja evankeliumia toisistaan.
Olen hyväksynyt ja sisäistänyt sen opetuksen, joka seurakunnassani on, joten ei ole vaikeata seurata sitä. Jeesuskin sanoi: "Ottakaa minun ikeeni päällenne, minun ikeeni on sovelias ja kuormani keveä." (Matt. 11:29,30)
Mikä minun on kulkiessa, kun ikeen toisella puolella on Jeesus ja toisella minä. Hän on se, joka kantaa tuota iestä voimakkaammin kuin minä. Minä saan siis kaiken mahdollisen avun, mitä hän voi tarjota. Kovasti helpottaa, kun tietää, minne Johtajani on menossa. ei tarvitse turhia huolehtia ja arvailla. "Hän johdattaa, oi, suloinen, se tieto on mun sielullen´..."
Sinulla on todella Jumalan antama taito puhua viisauden sanoja,sekin on yksi armolahja.
kiitos Taivaan Isälle sinusta Anu,sinulla on paljon annettavaa meille toisille keskustelioille siitä että miten tulisi keskustella.Kaikesta kuulee että olet Jeesuksen oma.Toivon että pysyt kauan ilonamme
tällä palstalla.Siunausta.