tuontiauton tilapäinen vakuutus

pia

Millaisia tilapäisiä vakuutusmahdolliisuuksia on kun tuot auton saksasta? Montako päivää vakutuus on voimassa, mitä maksaa jne.

7

4428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepe

      kasko Suomesta ja siirtovakuuts Saksasta.

      • Taky

        ..... ja siirtovakuutus Saksasta.
        ----

        Mitä saksasta ostettavat siirtovakuutukset korvaavat?


      • tavallinen tohelo
        Taky kirjoitti:

        ..... ja siirtovakuutus Saksasta.
        ----

        Mitä saksasta ostettavat siirtovakuutukset korvaavat?

        niihin vientikilpiin korvaa TIETYSTI vain vastapuolen/ulkopuolisen vahingot. Se on siis se LIIKENNEVAKUUTUS jonka jokainen tohelo - tai ei joutuu ottamaan. Omat vahingot ovat sitten erikseen KASKOn varvassa, jos sellaisen tarvitsee/ottaa, itse kukin riksinottokykynsä/-halunsa mukaan.
        Saksassa ne export-kilpien 5 tai 15 pv vakuutukset maksavat n. tietyn määrän kymppejä (€) ja jos homma on niistä kiinni, niin parempi pysyä kotona.


    • vakuutus

      Tilapäisen vakuutuksen saat Saksan Autoliitosta tai saksalaisten katsastuskonttoreiden lähellä olevista kilpipajoista.Vakuutus on voimassa vähintään kaksi viikkoa ja maksaa yleensä noin 80
      euroa.Ilman tätä vakuutusta et saa autoasi vientikilpiin ja vakuutuksen päättymisaika merkitään myöskin siihen rekisterikilpeen.

    • Mennään

      Jouko ja Kosti . Missä ajelet ja missä maassa olet kirjoilla . Molemmat asiat vaikuttaa jos meinaat Suomessa ajella ulkomaan kilvissä olevalla autolla .

      • vakuutuksiin

        Asuinpaikalla tai kansalaisuudella ei ole mitään merkitystä, ne saksalaiset siirtokilvet ovat voimassa niin pitkään kuin siinä kilven päässä lukee. Ja saksalainen liikennevakuutus on voimassa tasan yhtä pitkään.

        Suomen viranomaiset väittävät, etteivät ne kilvet ole suomalaisen ajaessa voimassa Suomessa. Se nyt vaan on täyttä p*skaa. Ei pätkän vertaa vaikuta saksalaisen rekisterin voimassaoloon se, että suomalainen on ajanut auton Suomen puolelle.

        Ns. pienemmän haitan periaate tosin puoltaa sitä, että otat Suomen rajalta suomalaiset tarrakilvet ja suomalaisen liikennevakuutuksen. Niitä kun yleensä tarvitaan siinä vaiheessa kun saksalainen rekisterin voimassaolo päättyy ja tullin veropäätös viipyy.. Silloin autollasi on vähän aikaa tupla vakuutus.

        Ja vielä lopuksi olisi syytä ymmärtää, että nuo vakuutukset ovat sitten vain ja ainoastaan liikennevakuutuksia! Eli kasko on otettava aivan normaaliin tapaan erikseen omasta vakuutusyhtiöstä. Ainakin Ifissä kaskon saa myös ulkomaan kilvissä olevaan autoon jo silloin kun auto on vielä ulkomailla. Heti kaupanteon jälkeen soitto Ifiin ja vakuutus saadaan voimaan auton valmistenron perusteella. Hinta täysin sama kuin Suomeen rekisteröidyillä autoilla.


    • Pelkkä vakuutus maksaa Saksassa 15 vrk 55-80 eur. Viiden päivän vakuutus, jolla ei saa ajaa esim Tanskassa eikä Ruotsissa maksaa kilven kanssa vähän yli satasen. (siirtovakuutus). 15 vrk:n vakuutukseen tulee lisämaksuja leima kilpi. Kilpien hinnat vaihtelevat 15 eurosta aina 35 euroon. Mitä kauempana rekisteröintipaikasta sitä halvempi. Leima, jos auto on jo aikaisemmin poistettu kilvista, maksaa noin 28 eur. Kilvistä poisto lisäksi noin 10 eur. Tulikohan selväksi. On huomattava, että keltaisen kilven saa autolle kuin autolle. Ei tarvi olla katsastus ym. voimassa. Punaisille kilville katsastuksen tulee olla voimassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4369
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3645
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2260
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      223
      1721
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1607
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe