Miksi

Miksi te luterilaiset tuputatte uskontoanne ihmisille joita ei asia edes kiinnosta ettekä ymmärrä lopettaa vaikka nätisti yrittää sanoa.Itse erosin kirkosta juuri teidänlaistenne takia
5291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ennen saimme tappaa ja tapattaa omia uskovaisia kirkomme jäseniä. Ja kun emme enään saa niin pitää tuputtaa ettei piru luule meitä laiskoiksi.

Äänestä

"Miksi te luterilaiset tuputatte uskontoanne ihmisille joita ei asia edes kiinnosta ettekä ymmärrä lopettaa vaikka nätisti yrittää sanoa. Itse erosin kirkosta juuri teidänlaistenne takia."

Ketkä luterilaiset ja kenelle he ovat tuputtaneet uskontoaan? Jos sinua ei uskonto edes kiinnosta, niin miksi sitten yleensä edes kuuluit kirkkoon? Vai odotitko niin kauan, että joku tulee tuputtamaan, ennen kuin erosit?

Itse en tuputa uskontoa kenellekään. Minun puolestani jokainen voi uskoa tai olla uskomatta, sillä en hyväksy pakkokäännyttämistä enkä edes sen yrittämistä.

Jos et pidä uskonnoista, niin sinun olisi varmaan viisainta pysyä kaukana kaikista uskontopalstoista. Sinun onneksesi on pilvin pimein muitakin palstoja.

Äänestä
  • pakkosyötön kohteeksi vaikkei haluaisikaan.

    Äänestä

  • uskonnon kirjoitti:

    pakkosyötön kohteeksi vaikkei haluaisikaan.

    tunneille äläkä valita täällä. Mutta jos olet alaikäinen ja vanhempasi kuuluvat kirkkoon, niin et voi valita elämänkatsomustietoa uskonnon tilalle etkä edes ylimääräiseksi aineeksi. Näin on siksi, että vapaa-ajattelijain liitossa ei tuota asiaa hyväksytä. Jos et usko, niin tarkista. Minäkin ihmettelin asiaa ja tarkistin. Noin on. Muuten sama opettaja opettaa useinkin sekä uskontoa että elämänkatsomustietoa.

    Äänestä

Tunnen aika monia luterilaisia jotka ei tuputa mitään uskontoa,mutta pyrkivät noudattamaan ohjekirjansa Raamatun oppia.Sinun on kai sitten parasta liittyä muslimeihin , sekin on Suomessa luvallista, kuten Mormoonien seurakuntakin ja Jehovan todistajat ym. Siitä vaan varmistamaan taivaspaikkaa ittelles. Me kaikki nimittäin kuollaan joskus ja silloin on hyvä olla jokin mukava paikka johon sielu lentää kun se eroaa ruumiista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuputatte kirjoitti:

Miksi te luterilaiset tuputatte uskontoanne ihmisille joita ei asia edes kiinnosta ettekä ymmärrä lopettaa vaikka nätisti yrittää sanoa.Itse erosin kirkosta juuri teidänlaistenne takia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu