kuinka vaikeeta naisten on olla armeijassa? miten sinne haetaan..? olisi tosi kiva mennä sinne, mutta en tiedä miten.. jos täältä vaikkapa löytyisi joku joka tietää, niin vastaileppas.
armeija
tyttö
3804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olin armeijassa Kajaanissa 2001-2002. Eli olin silloin 20v. Meitä oli tuvassa 9 naista. Eli kasarmilla omat tuvat naisille ja pesuhuone/wc-tilat. Leireillä nukuttiin samoissa teltoissa poikien kanssa ja wc oli tietenkin luonto. Hyvin pärjäsin siellä, ei siis ollut mitään ongelmaa siitä, että olen nainen. E-pilleireitä käytin jo silloin, ja niillä oli kätevää siirtää kuukautisia, jos leiri oli edessä (leiri tarkoittaa siis metsässä oloa ja yöpymistä, ei välttämättä pesumahdollisuuksia). Muuten mä ainakin pärjäsin kuukautisten kanssa kasarmi-oloissa.
Lisätietoa saa www.mil.fi ja varmasti esimerkiksi työvoimatoimistoista.
Mä voin myös vastailla lisää, jos haluat jotain kysyä. :)
Niin ja sen vielä sanon, että ei siitä ainakaan mitään haittaa ole, jos on armeijan käynyt!!
elä ihmeessä mee
tulla kuumat paikat.siellä paljon miehiä, jotka älyttömässä puutteessa. varmaan noin 80% miehistä, jotka katsovat sinua, seisovat jonossa takanasi, syövät samassa pöydässä, näkevät sinut pyöräilemässä, SEISOO. ei väliä minkä näköinen tyttö. kaikilla miehillä, jotka puhuvat kanssasi, mielessä vain se, minkälaista olisi panna sinua. sitten koko komppania puhuu että nussisitko nyt sitä vai sitä tyttöä. suurin osa tytöistä tulee pois armeijasta, saatuaan munaa niin että paikat hellänä. tämä suurin ongelma naisella armeijassa. elä mene, jos et tästä pidä