Hei, mitä osaatte sanoa kultaisesta leikkauksesta? Onko totta, että eliöiden jäsenet rakentuvat universaalisti sen mukaisesti? Miten kultaista leikkausta voi selittää? Voiko sitä pitää todisteena älyllisestä suunnittelusta?
Kultaisesta leikkauksesta?
utelias
111866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitäs se kultainen leikkaus nyt olikaan...
Jana joka jakautuu suhteessa... Hmm... 2:3??? Eikun... No joka tapauksessa, taitellaan a-papereita niin siitähän sen näkee. :)
Sitä näkee paljon luonnossa, juuh. Ei ihan kaikkialla, joten universaaliksi en sitä nimittäisi.
Miksi sitä pitäisi selittää. Pitääkö saniainen selittää? Se on.
Ei voi pitää todisteena mistään. Tai voi, jos haluaa pettää itseään/muita.
Kultaisen leikkauksen saa vaikka siten että janan pituus on a b, jossa a/a b = b/a.
Lukuna suhde on kai noin 1,6 = 0,5(1 5^0,5) muistaakseni.
google -> wikipedia -> golden ratio ;)
Kultainen leikkaus todistaa luojasta vähän niinkuin vaikkapa joku schrödingerin aaltoyhtälö, jota fyysikot sanovat kauniiksi... Eli siis riippuu ihan siitä keneltä sitä kysyy...
Mutta eikö Kultainen leikkaus todista juuri
Hänen olemassa oloaan vastaan, sillä jos
katsomme maailmaan, jonka Hänen on sanottu
luoneen - symmetria ei ainakaan ollut Hänen
pääaineensa opistoissa (jos Hän ylipäätänsä
opiskeli).
Kultainen leikkaus esiintyy. Jos jokin ilmiö SELITTÄÄ sen,niin on hyvä. Squirrelin viäräleualla: "selityksen puute ei ole todiste selityksestä"
Ollakseen pätevä argumentti, tulisi uskovaisten selittää miksi Suunnittelija ei voisi päätyä toisenlaiseen ratkaisuun. Eihän se muuten mitään selitä se Suunnittelija.
teoriassa maailmankaikkeuden evoluution päämäärä, joka saavutetaan - mikäli äkkilukemalla oikein käsitin - pienimmän vaikutuksen lain "ohjaamana", on kaiken harmonisoiva Kultainen leikkaus:
http://www.parapsych.org/members/a_kaivarainen.html
Asia on kyllä hyvin vaikeatajuinen, mutta huomattuani sen netistä laitoin sen nähtäväksi, jos jotakuta sattuisi kiinnostamaan tuon Fibonaccin lukujen jonon 1,1,1 1,1 1 1,1 1 1 1 1,
1 1 1 1 1 1 1 1,1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1,..kahden peräkkäisen jäsenen suhteen raja-arvon mahdollinen entistäkin suurempi laajakantoisuus.Klikkaamalla netistä esim. Golden mean tai Fibonacci numbers saadaan paljon vanhaa ja varmennettua tietoa tämän matemaattisen lain evoluutiotakin orientoivasta "voimasta":
http://www.mcs.surrey.ac.uk/Personal/R.Knott/Fibonacci/fibnat.html#spiral
Fibonaccin sarja 1,1,3,3,5,8,.., jonka peräkkäisten jäsenten raja-arvo kultainen leikkaus on:
http://www.math.jyu.fi/~kahanpaa/Ong/ONG-Ohj-04.pdf
Kultainen leikkaus on siis mukana vaikuttamassa kaikkialla, missä satunnaisjakaumia muodostuu, esim määräämässä montako viallista ruuvia ruuvitehtaan tuotteissa on, jos koneet ovat kunnossa..
Jos kultainen leikkaus on siis mukana vaikuttamassa kaikkialla, missä satunnaisjakaumia muodostuu, ja evoluutiossa mukana satunnaisjakautuma, niin eikö kultaisen leikkauksen suht. useallinen ilmentyminen ole suorastaan odotettavaa?
kultainen leikkaus on esimerkiksi todella "tehokas voima" organisoimaan nanostruktuureja, mm. DNA:ta:
http://www.foresight.org/Conferences/MNT10/Abstracts/Matija/
Näitä kun silmäilee, tuntuu kuin itsekin olisi aalto matematiikan meressä..
http://www.soulinvitation.com/globalscaling/
Haulla "Golden mean and DNA" löytyy näköjään paljon sekä kevyempää että raskaampaa aiheesta.
Eli kultaisen leikkauksen mukaiset muodot / rakenteet ovat pysyvimpiä tai muuten edullisia ja näin ollen luonnon valinnassa pärjäävä ominaisuus.
Samasta syystä on eduksi ympäristön hahmottamisen kannalta tai muuten mieltyä kultaista leikkausta kohtaan, siksi kaikki suosivat kultaisen leikkauksen mukaisia pariutumiskumppaneita.
ainakin minun mielestäni, koska visioni mukaan niin evoluutio kuin koko maailmankaikkeuskin todella toimivat määrätyillä "urilla", joihin pienimmän vaikutuksen laki systeemit "pakottaa"; perustuvathan kaikki luonnon eri perusvuorovaikutuksia kuvaavat matemaattiset luonnonlait pienimmän vaikutuksen periaatteeseen:
http://www.tieteessatapahtuu.fi/0304/pekonen.pdf
Ja kultaisen leikkauksen ajatellaan olevan tärkeässä suhteessa pienimmän vaikutuksen periaatteeseen (Kaivaraisen teoriassa peräti kaiken järjestymisen päämäärä!) Suomen etevimpiin kvanttifysiikan tuntijoihin kuuluva Keijo Kajantie vieläpä vihjaa, että pienimmän vaikutuksen periaate olisi yhteydessä maailmankaikkeuden hienorakennevakioihin (kuten siis myös kultainen leikkauskin?):
http://www.tieteessatapahtuu.fi/0105/kajantie.pdf
Hienorakennevakioista valaisevasti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000014170002
Kaikesta tästä kehkeytyy ainakin itselläni visio, jonka mukaan evoluutio on universumissa määrättyjä uria "pitkin" etenevä prosessi.
on myös paljon spekuloitu idea, josta kiinnostavalla tavalla puhuu esim. kirja "Tekoelämä". Itse olen aina (80-luvun alusta) tuntenut vetoa soluautomaattiperustaisiin evoluutiovisioihin. Nyt näyttää siltä, että myös esim. Stephen Wolframin soluautomaattien perimmäisenä "ajovoimana" olisi tuo kultainen leikkaus!
http://forum.wolframscience.com/showthread.php?threadid=168
Sitä suuremmalla syyllä tuo matemaattinen prinsiippi on kaikessa vaikuttamassa - piilevänä tai jo todettuna.