EI HELVETTI MITÄ "TYPERYYTTÄ" ....sarjanhan pitäisi kuvata "lähes" minuutilleen kaikkea ....
Miten ihmeessä joku Jenni voidaan leikata kuudessa minuutissa?!?!?!?!?
Miten ihmeessä joku Jenni voidaan leikata kuudessa minuutissa?!?!?!?!?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
...sitä hissiä väsättiin varmaan puolenvuotta.
Mistäkähän olet saanut päähäsi, että sarjan pitäisi vastata lähes joka minuuttia? Eihän se mitenkään mene niin, kun yhdessä puolentunnin jaksossa saattaa hujahtaa muutamakin päivä. Kohtausten välillä on joskus isompia ja pienempiä välejä, ei tämä mikään 24 ole. Eikä hissiä nyt puolta vuotta ruudussa rakennettu. Aika vaan tuntuu pitkältä, kun välissä oli joulutauko.
voiko tyhmempää asiaa ihmetellä?
Juuri siinä että se etenee "oikeassa" ajassa, eli ainut tilanne jolloin sarjassa "hypätään" muutama minuutti on mainoskatkot.
Aikoinaan kun oli salkkarimainos "Kaikki naapurit ovat vähän outoja" (tota lausetta EI muuten saa talossa asuvien ihmisten sukunimistä edes tehtyä...) niin silloin joku seliti et sarja etenee minuutilleen
Ei siinä sentään reaaliajassa edetä, vaan kohtausten
välillä aika kuluu.
Salkkareissa ei ole realismia, vaan erilaisia aiheita
käytetään vain koska ne puhuttavat.
Annikan syömishäiriö parani pikkuajassa, vaikka
todellisuudessa se vaivaa todella pitkään.
Jennin sairaudessa tuskin mainitaan, millaisia
kipulääkkeitä leikkauksen jälkeen joutuu popsimaan. Hän joko paranee aivan naurettavan
pienessä ajassa, tai hänet vastaavasti "tapetaan"
epäuskottavan nopeasti.
Lesbo- ja homojuttuja pistetään mukaan vain koska
ne puhuttavat.
Kaikki avaavat oven n. 3s päästä ovikellon soittamisesta,
joten he taitavat kytätä oven takana että joku soittaisi
kelloa.
Ajatella JOS kuvattais niin näytettäiskö niitä nukkuvia henkilöitä sillä aikaa? "Tässä nukkuu Ulla ja seinän takana nukkuu Kasper.." x)
Nyt kyllä olet BTK ymmärtänyt asian väärin. En tiedä onko jossain joku joskus sanonut sarjan etenevän "lähes" minuutilleen, mutta jos on niin sanonut niin on ollut väärässä. Sarja on normaalia draama siinä missä esimerkiksi vaikka Kotikatu tai Käenpesä. Kaikissa näissä kohtauksien välissä kuluu aikaa, joko minuutteja tai tunteja, joskus ehkä jopa päiviä. Ajankulkua voi arvioida kohtausten tapahtumien perusteella, miten suoraa jatkoa ne ovat toisistaan ja jne.
Ajattele asiaa yksinkertaisesti. Jos sarja etenisi "lähes" minuutilleen niin yhdessä jaksossa mentäisiin eteenpäin noin puoli tuntia. Tällöin yhteen päivän kuluisi 48 jaksoa! Itse olen huomannut, että yksi jakso tapahtuu yleensä yhden päivän sisällä, joko aamusta iltaan tai illasta seuraavaan aamuun.
Ja pakko vielä kommentoida sitä mitä joku sanoi ovikellon soitosta. Ei puolen tunnin ohjelmassa kolmea sekuntia enemmän aikaa käytettäväksi oven avaamiseen. Tottakai joissain asioissa ojotaan ja pyrittään menemään nopeasti, jotta itse tarinan kerronnalle jää enemmän aikaa!
Sarjassa ei olisi aikaa näyttää oven avaamista, mut on aikaa kuvata jotain Vikinglinen laivoja, raitiovaunuja, lokkeja taloja, jotka ei liity sarjaan mitenkään
ekan kerran ja sitä ei näytetä. Ne on jo menossa avaamaan sitä ovea kun soitetaan toisen kerran. Siks se näyttää siltä että ovat 3 sekunnissa avaamassa.
ratikat sun muut... siis niitä käytetään ohitussiirtyminä jos tiedät mitä se tarkottaa. esim. kuvataan seppoa kaupalla ja sit näytetään jotain muuta vaikka silja linea lähtemässä satamasta ja seuraavks siirrytään vaikka hölkkääviin aaroon ja lasseen.
Lokit, laivat ja raitiovaunut ovat kuvakerronnallisia asioita eli oleellisia. Kuten mainittiinkin niitä käytetään muunmuassa ohitussiirtyminä. Niitä käytetään myös esimerkiksi päivän vaihtuessa illaksi tai näytettäessä jotakin tavallisuudesta poikkeavaa kuvauspaikkaa. Esimerkiksi lähtevät laivat kertovat ainakin Helsinkiläisille, että puisto jossa ollaan on luultavasti Kaivopuisto. Kuvakerroontaa siis ei turhuutta.
Ovikellon soiton näyttäminen ei oikein palvele muuta kuin äärimmäistä arkirealismia. Sellaisesta ei sarjassa kuitenkaan ole kyse.
Siinäpä uljas termi. Upeat naurut ainakin lohkesi näin myöhäisillan ratoksi. :D :D :D
oikea termi. koulussa katos on opetettu multimediaa. hauska termi mutta minkäs sitä nimelle voi. hauskaa että sulla oli hauskaa :D
Tarkoitta sitä kun joudutaan leikkaamaan vaikka eteisestä toisaalle.
että oletko oikeasti tyhmä, jälkeenjäänyt vai muuten vain idiootti?
tommosen kysyminen vaatii oikeesti tyhmyyttä..hyvä ohjelma ois kun seurattais puoli tuntia kouluun kävelyä tai nukkumista
tää oli typerin kysymys mihin oon koskaan törmänny
hehe kato leffa elephant jos kaiken pitää edetä minuutilleen ^^
Bilteman.tummennuskalvo eli lyhyemmin BTK on kaikkea näitä kolmea :D