joku "vinoilija" kyseli jotain sellaista,minkä voi lukea Raamatusta,eikä sitä siis tarvitse selittää sen kummemmin.
Aadam ja Eeva luotiin ensin,olivat siis ensimmäiset ihmiset maanpäällä.
kaikki me muut,olemme heidän jälkeläisiään,eikä siis luotu homoja erikseen,vaan kun nämä ensimmäiset lankesi syntiin,niin synti toi mukanaan kaiken nekatiivisen ihmisen elämään.
Synti tuottaa jatkuvasti turmiota ihmisen kukistamiseksi,se on saatanasta lähtöisin oleva pha,se on kuin syöpä joka turmelee,niinpä homouskin on synnin seurausta,ei Jumalan luomaa,niinkuin poikalapsi itselleen uskottelee,ja se on Jumalan pilkkaa sekin,Jumala ei luo mitään pahaa eikä vahingollista eikä kieroutunutta,niinkuin homous on seksuaalisene kieroutuma ihmisen olemuksessa,ei se ole sen kantjan syy,vaan syntiinlankeemuksen seurausta.
Jeesus on parantaja,siksi Jeesus tuli,että voisi korjata synnin seuraamukset !
Aadam ja Eeva luotiin ensin,olivat siis ensimmäiset ihmiset maanpäällä.
kaikki me muut,olemme heidän jälkeläisiään,eikä siis luotu homoja erikseen,vaan kun nämä ensimmäiset lankesi syntiin,niin synti toi mukanaan kaiken nekatiivisen ihmisen elämään.
Synti tuottaa jatkuvasti turmiota ihmisen kukistamiseksi,se on saatanasta lähtöisin oleva pha,se on kuin syöpä joka turmelee,niinpä homouskin on synnin seurausta,ei Jumalan luomaa,niinkuin poikalapsi itselleen uskottelee,ja se on Jumalan pilkkaa sekin,Jumala ei luo mitään pahaa eikä vahingollista eikä kieroutunutta,niinkuin homous on seksuaalisene kieroutuma ihmisen olemuksessa,ei se ole sen kantjan syy,vaan syntiinlankeemuksen seurausta.
Jeesus on parantaja,siksi Jeesus tuli,että voisi korjata synnin seuraamukset !
Vastaukset 25
Vanhimmat
kuulleet jo useampaan kertaan että homous on synti. Onko kivaa kun saa poikalapsen suututtettua perinpohjin siihen pisteeseen että naama punottaa ja suonet otsassa rutisee???
Nautitko siitä? Mitäs jos unohtaisitte nuo riitelyt aikakin vähäksi aikaa. Voisitte aloittaa verenpaineen tasauspäivät... Eli vaikka poistat viestisi etkä härnää sillee poikalasta!?
Olet kerinnyt jo kunnioitettavaan ikään joten jo tuossa iässä viimeistään pitäisi asioihin suhtautua sopivan lupsakkaasti. Viisaampi lopettaa. Osoita että se olet sinä...
neuvosta ! Ihan hyvä huomautus sinänsä .
Annoitkos ohjeen myös "umpiheterolle",vinoilemisestaan,tahtoo vaan olla niin,että oli mistä vaan kyse,niin minä se olen aina syntipukki,kun kerran annat hyviä neuvoja,niin jakele niitä tasapuolisesti! hänelle tämä vastaus olikin,ei varsinaisesti poikalapselle,se nyt vaan liittyi kysyjän kysymykseen
Vastaa nyt, kun kerran täällä hillut: MISSÄ kohdassa Raamatussa ILMAN SINUN TULKINTAASI on selvästi sanottu, että homous tuli maailmaan syntiinlankeemusken seurauksena? Kerro, vinoilija!
nyt vaan uskoa että teidänlaiset hinurit ei pääse taivaaseen mitä sitä väität vastaan.
Etpä ole uskossa, kun tuollaisia ehdottelet. Ukovainen, joka todistaa Jeesuksen armotyöstä, kertoo totuuden, oli kuulija kuka tahansa ja suuttui hän kuinka paljon tahansa. On vain toivottava, että poikalapsi tulee niin murheelliseksi, että tekee Jumalan mielenmukaisen parannuksen, ettei enempää johtaisi ihmisiä harhaan.
Juu, ei antanut. Ihan itse osaa ajatella. Ja en myöskään mitenkään pakottanut sinua kertomaan että katselet Benny Hilliä. En myöskään millään tavalla pakottanut sinua kertomaan, että sinun käsityksesi mukaan ensi oli kaksi ihmistä ja sitten he siitä sukurutsauksen kautta lisääntyivät. Ihan itse nämä kaikki jutut kerroit. Nyt kuitenkin kysyn että onko siis sukurutsaus teidän mielestänne pienempi synti kuin homous? Toisenhan näistä kieltää Suomen lakikin, mutta nyt kysytään asiaa teiltä.
Mutta en usko siihen että toille pitää huomautella asiasta niin kauan että toinen joko pakahtuu tai muuten vaan halkeaa kiukkuunsa. Säästetään poikalapsen hanpaita sen verran ettei hänen niitä tarvitse aina kiristellä...
Tuomio tulee sitten viimeisenä päivänä jos on tullakseen mutta se ei ole meidän käsissä. Jokainen on syntiä tehnyt joten samalla tavalla tuomio voi kohdata ketä tahansa...
Sinne pääse rasistitkaan, eli helvettiin joudutte yhdessä.
MIKSI sinulle homous on "nekatiivinen# asia? Seksualisuus on ihmiselle luotu, niin heterous kuin homouskin. MISSÄ sanotaan, että homous on syntiinlankeemuksen seurausta - missä kohdassa Raamattua se TARKALLEEN sanotaan? Vastaan: se sanotaan SINUN rasistisessa päässäsi, ei muualla.
Homous ei ole sen pahempi asia kuin heterouskaan. Paitsi sinulle, joka pelkäät homoutta, koska kai et sitten ole oikein sinut oman seksuaalisuutesi kanssa. Mikään muu ei selitä sitä, että aina vain oma-aloitteisesti palaat aiheeseen, jsoat et tajua tuon taivaallista ja josta et ota luotettavaa tietoa vastaan.
Homofobia on kieroutuma ihmisen päässä, ja mm. siksi on EU:ssakin alettu vakavasti taistella sitä vastaan.
se homous ole se kieroutuma tai oikeemmin se on persoonallisuus häiriö ja sulla on sellainen sä et vaan halua myöntää sitä. Ajatteles asiaa entä jos voisit parantua siitä. Voihan sitä hetki edes ajatella ei sillä ajattelulla itsestään mitään menetä.
Luonnonkansojen keskuudessa homoseksuaalisuus on harvinaista ja halveksittua. Esim. Etiopiassa homoseksualistia sanotaan yhä koiraksi, niin myös jo Vanhassa ja Uudessa testamentissa. Mooseksen laissa (5 Moos 23:18-19) miespuolisen homoseksualistisen prostituoidun palkkaa sanotaan ”koiran palkaksi”, vaikka uusi raamatunsuomennos on häivyttänyt tämän ilmauksen. Johanneksen ilmestyksen mukaan (22:15) ”uuden Jerusalemin” eli ikuisen pelastuksen ulkopuolella ovat ”koirat”, joilla tarkoitetaan juuri homoseksualistisesti eläviä. Luonnonkansojen keskuudessa miehet kasvattavat pojista miehiä, naiset tytöistä naisia. Siksi näillä jo varhaisesta iästä asti on samastumiskohteita omassa sukupuolessaan.
Vanhassa Israelissa ja Jeesuksenkin ajan juutalaisuudessa homoseksualismi oli käyttäytymisenä harvinaista tai tuntematonta.
ja se on oma valintasi, mutta älä puolustele syntejä, koska tulet joutumaan vastuuseen niistä. Varjele itsesi, että et joudu vastaamaan heistäkin, jotka johdatit kadotuksen tielle, antamalla heille luvan elää synnissä ja saastassa.
Sinulla on aikaa vielä, tee parannus ja tunnusta syntisi.
on "halua tervehtyä". Olet kuitenkin väärällä tiellä. Et ole välttämättä sairas eikä tervehtymisen haluaminen silloin ole tarpeen. Tyhmyydestä ei tervehdytä, se on synnynnäistä ja useimmiten pysyvää.
Totta kai. Nyt heti. Tunnustan. Että olen väärässä. Joudun helvetin tuleen. Jossa minua pistellään kuumalla raudalla persauksiin. Kun tein. Tälläisen synnin. Että menin puollustamaan. Ihmisen seksuaalisuuden eri värejä. Saastassa eletään. Mutta kerro sinä nyt. Että luuletko sinä tosiaan. Että jumala on kiinnostunut. Siitä mitä aikuiset ihmiset. Tekevät kikkeleillään? Eikö sillä jumalalla. Ole yhtään parempaa. Tekemistä?
Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi. ja kehoitti heitä olemaan hedelmälliset ja lisääntymään. tässä vaiheessa ei ollut vielä syntiä maailmassa. kunnes Adam ja Eeva lankesivat syntiin ja tämän seurauksena ei ole olemassa ihmistä, joka ei syntiä tekisi.
Raamatussa on ilmaistu selkeästi, että miehen makaaminen miehen kanssa on Jumalalle kauhistus. Jumala loi naisen miehelle ja miehen naiselle.
homoseksuaalisuuden synti on selvästi ilmoitettu Raamatussa, kuinka jotkut miehet ovat luopuneet luonnollisesta yhteydestä naiseen....niin Jumala hylkäsi heidät kelvottoman mielensä valtaan tekemään sopimattomia...
mutta aivan kaikilla ihmisillä on mahdollisuus saada syntinsä anteeksi kuten homoseksuaalisuus Jeesuksen Kristuksen kautta. Hän on tie, totuus ja elämä. ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin Hänen kauttansa.
minä en sinua tuomitse-mutta Jumalan Sana ilmoitta a selvästi, ettei Hän luonut tuota asiaa ja että se on Hänelle kauhistus.
Aika moneen kohtaan ketjussa kävit vaihtonimimerkilläsi latomassa saman litanian. Niin, muutama kommentti:
Jumala loi miehen ja naisen. Homokin on mies ja lesbokin on nainen. Siis Jumala loi heidätkin.
"selvöästi ilmoitetuksi" sanomasi kohdat ovat kovin tulkinnanvaraisia ja sidoksissa mm. aikansa maailmankuvaan. No, ota sinä rasismillesi tuki sitten vaikka niistä. Minusta lähimmäisenrakkaus on tärkeintä, sinusta -viha, jota viestit.
Homosta ei ole kukaan heteroksi muuttunut, puhuitpa nyt sitten anteeksiannosta mitä tahansa. homoseksuaalisuus on synti vain, jos heteroseksuaalisuuskin on synti. Onko? Jos ei ole, sinun jumalasi on epäoikeudenmukainen sadisti ja syrjinnän puolella. Kristinuskon Jumala ei sellainen ole, teidän helluntailaisten jumala voi ollakin. No, olkaa lahko-oppeinenne...
en vastaa sinulle mitään,enkä avaa sinun viestejäsi,että turhaan mulle viesteilet ! Ja voit vapaasti harrastaa ihan mitä haluat,en missään nimessä halua olla sinun "onnesi" pilaaja.
"Oletko valmis,kun Jeesus tulee? Jeesus on pelastaja !"
Äläpä sitten myöskään puhu asioista, joista et tiedä! Jos kerran sinulta ei saa kysyä tarkennuksia ja perusteluita, on parasta, että lopetat kirjottelun kokonaan.
MISSÄ kohdassa Raamattua sanotaan, että homoseksuaalisuus tuli maailmaan syntiinlankeemuksessa? Joku muukin saa vastata, koska Ritari ei osaa.
tuli maailmaan lankeemuksen seurauksena. Myös homous. Ei siinä ole mitään poikkeusta...
Sattuu nyt vain olemaan niin, että homoseksuaalisuus ja heteroseksuaalisuus ovat saman seksuaalisuuden kaksi eri ilmenemismuotoa, kaksi seksuaalista suuntautumista. Toinen siis SINUN tulkintasi mukaan ilman muuta, ilman eri mainintaa Raamatussa, on syntiä, toinen ei.
Homous ei ole synti. Typeryys lienee sitä.
Fundamentalistinen uskonnollisuus on tahallista idiotiaa. Todistit sen mainiosti.
ja sanoi olkaa hedelmälliset ja lisääntykää. kuitenkin nämä kaksi ihmistä lankesivat syntiin, jonka seurauksena maailmaan on tullut monenlaista pahuutta ja myös vääristymää seksuaalisuuden alueella.
Raamattu sanoo esim. älä makaa miehenpuolen kanssa niinkuin naisen kanssa maataan. ja Taivaaseen ei pääse mikään synti, eikä synnissä elävä ihminen. synti on Jumalalle kauhistus. Raamatussa sanotaan mm. etteivät miehimykset pääse Taivaaseen. siis miesten kanssa makaavat miehet. minä en tuomitse homoja vaan Jumalan oma Sana selvästi osoittaa, ettei homous ole koskaan ollut Jumalasta eikä Jumalan tahto.
tutustu Raamattuun poikalapsi ja lue mitä siellä sanotaan asiasta. en todellakaan tuomitse sinua vaan toivon, että saat avun ja Jeesus tulisi sinunkin elämäsi Herraksi.
-rakkaudella eräs uskova nainen
on synti. Se on ilmoitettu selvästi.
Ihan sama jos käy huorissa kunhan ei ole homo...
Jumala on tarkoittanut seksin avioliittoon.
esim.homoseksuaalisuus.
3.Mooseksen kirja 18:22. Älä makaa miehenpuolen kanssa niinkuin niasen kanssa maataan; se on kauhistus.
Vanhan Testamentin aikana tällaisesta teosta oli vielä kovat rangaistukset. 3.Moos. 20:13. Jos joku makaa miehenpuolen kanssa niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät pitää rankaista kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
mutta nyt uuden liiton aikana, meillä joka ikisellä on mahdollisuus saada armo ja anteeksiantamus Jumalalta synneistämme Hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen kautta. sillä ei ole olemassa sellaista ihmistä, joka ei ole syntiä tehnyt. kaikki synnit kuten homoseksuaalisuus voidaan saada anteeksi Jeesuksen Kristuksen kautta. kuitenkin kun ihminen saa synnit anteeksi ja tulee uskoon, Herra sanoo hänelle: mene äläkä enää syntiä tee.
Room. 1:27-28.
Samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
minä en homoseksuaalisuutta tuomitse vaan se ei ole Jumalan mielen mukaista. Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi.
Koskas rupeat rakentamaan keskitysleirejä?