...paljon parempi paikka ilman uskontoja. Paljon älytöntä on tehty uskon nimessä. mm. ristiretket ja muslimien itsemurhapommitukset. Onko järkeä tappaa muita tai tappaa itsensä humpuukin nimessä?
maailma olisi...
Advocatus Diaboli
11255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jotta muistaisimme tärkeitä asioita. Uskonnot ovat käsitejärjestelmiä jotka on kirjattu jotta muistaisimme. Uskontojen käsitejärjestelmiin on sisällytetty myös ihmisyyden varjoisten kujien pelkojen haamuja. Arvioi, pohdi, puntaroi ja pidä kiinni siitä mikä on totta, hyvää ja kaunista. Kun sisäistät, voit unohtaa ulkoiset käsitejärjestelmät.
-pohtija
www.sunpoint.net/~aajajii
Hyvyys ja Totuus eivät kuulu yhteen kauneuden kanssa. Eräs suomalainen taiteilija totesi jokin aika sitten, että itse asiassa kauneus ja _tuho_ kulkevat käsi kädessä.
Se on kauneuden tuhoisaa hypnoosia jos uskoo kauneuden olevan osa Totuutta ja Hyvyyttä. Kauneudella on usein varsin helppo taivuttaa ihminen valheeseen. Leo Tolstoi sanoi: "Kauneuden käsite ei ole vain hyvyyden kanssa yhteensovittamaton vaan pikemminkin sille vastakohtainen, koska hyvyys usein liittyy himojen voittamiseen, kauneus puolestaan on kaikkien himojemme perusta."
Totuus tuhoaa illuusion ja illuusio on kauneuden tärkein edellytys. Jos uskomme perustuu esteettisiin elämyksiin, tai edes saa niistä vahvistusta, niin uskomme on valheellista.
Muuten olen pitkälti samaa mieltä. Koetelkaamme kaikkea ja pitäkäämme se mikä on hyvää.
>Onko järkeä tappaa muita tai tappaa itsensä humpuukin nimessä?
"Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä." (Joh.15:13)
http://www.geocities.com/CapitolHill/Senate/5796/sodan_teologiaa.html
Tässähän olemme jo myöhempien, johannekselaisten Jeesuksen seuraajien seurassa. On näkyvissä tapahtunut eriytyminen: evankeliumissa tulee esille jo jonkinlainen Jeesuksen seuraajien elitismi. Maailma ei ole ymmärtänyt.
"YSTÄVÄINSÄ edestä..."
Vielä suurempaa olisi antaa henkensä vihollistensa ja vainoojiensa edestä. Vai tohtiiko evankelistan kanssa väitellä?
On mielestäni provosoivaa Luojaamme kohtaan se, että yksi Hänen luoduistaan (siis sinä) esittää mielipiteenään, että ilman Luojan tuntemista maailma olisi parempi paikka asua...
Mainitsemasi hirmuteothan juuri todistavat mihin mielettömyyksiin ihmiset joutuvat, kun EIVÄT TODELLA TUNNE AINOAA PELASTAVAA JA ARMAHTAVAA JUMALAA eli Häntä, jonka nimi on ADONAI JESHUA MESSIAS.
Jeshua opetti mm. seuraavaa:
- Rakasta Korkeinta yli kaiken.
- Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.
- Rakasta vihollistasi.
- Kosta paha hyvällä.
- Älkää tehkö pahalle vastarintaa.
- Anna jokaiselle, joka sinulta anoo äläkä kiellä tarvitsevalta hyvää milloin sitä tehdä voit.
- Kaiken minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te myös samoin heille, sillä tämä on Laki ja Profeetat.
Viimeisten 5500 vuoden aikana on maapallollamme käyty 14 500 laajamittaista sotaa eli liki 3 sotaa vuosittain.
Uuden Testamentin mukaan meitä Jeshuan pyhiä odottaa ihana 1000-vuotinen Rauhanvaltakunta täällä maan päällä ja sen jälkeen loputon rauha ja lepo Korkeimman luomassa uudessa taivaassa ja uudessa maassa Hänen lapsinaan.
Kenenköhän omana ja missäköhän sinä aiot silloin asustella ?
Keskustelun aloittaja ei maininnut missään vaiheessa Jumalaa.
Hän puhui uskonnoista.
Kaveri mainitsi ristiretket ja muslimiterroristit.
Olet aika sokea, kun et löytänyt siitä selvää Jumalan arvostelua. Kyllä nimittäin Kristinuskon takana on elävä Jumala, eikä mikään legenda. Teot nimittäin todistavat siitä. En nyt viittaa niihin VÄÄRIIN tekoihin, joita on tehty Kristinuskon nimissä, vaan lähimmäisen rakkauden tekoihin, joihin Jeshua meitä kehoittaa.
Onhan esim. puukko itsessään ihan neutraali, eikä ole puukon vika jos sitä käytetään murha-aseena. Ei ole myöskään Kristinuskon ja Raamatun vika, jos sitä käytetään väärin.
Uudessa Testamentissa mainitaan jopa, että itse Jumala lähettää maailmaan VÄKEVÄN EKSYTYKSEN (esim. evoluutio ja suuri pamaus eli alkuräjähdys sekä sosiaalidarvinismi etc.), että kaikki ne uskoisivat valheen, jotka eivät ota vastaan rakkautta totuuteen voidakseen pelastua.
Siispä pidä varasi, että lopulta seisot oikeassa joukossa Jeshuan opetuslapsena, muutoin sinut piru perii...
Jos Jumala on olemassa, hän on olemassa ilman uskontojakin. Onko uskonnoilla monopoli Jumalaan?
Eikö pyrkiminen pelastukseen ole itsekkyyttä ja eksytystä?
> Jos Jumala on olemassa, hän on olemassa ilman
> uskontojakin. Onko uskonnoilla monopoli Jumalaan?
Niinpä. Uskontoja kuitenkin tarvitaan, jotta ihmiset tietäisivät tien tietoisuuteen Jumalasta, Jumalan yhteyteen. Uskonnot julistavat meille jumalallisen viisauden siitä miten meidän pitää tässä maailmassa elää. Uskonnot tahtovat avata ihmisten silmät näkemään maallisen kestämättömyyden ja tarjoavat vihjeen siitä mikä on kestävää ja miten se voidaan löytää.
Ja kestävää on vain rakkaus. Mutta minkälainen rakkaus? :
Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei
kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile,
ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan,
ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa,
ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee totuuden voittaessa;
kaikki se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo,
kaiken se kärsii.
Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta profetoiminen vaikenee,
ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto käy turhaksi.
Sillä tietomme on vajavaista, ja profetoimisemme on
vajavaista, mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa.
(1. Kor. 13)
> Eikö pyrkiminen pelastukseen ole itsekkyyttä ja
> eksytystä?
Onhan se. Pyrkiminen taivaaseen on jo este sinne pääsemiseen. "Vaikka jakaisin kaiken omaisuuteni nälkää näkeville ja vaikka antaisin polttaa itseni tulessa mutta minulta puuttuisi rakkaus, en sillä mitään voittaisi." (1. Kor. 13:3) Ja kuten edellä mainittiin: rakkaus ei etsi omaa etuaan.
Tosin ihmiset ja tietyt etupiirit ovat historian saatossa pyrkineet omimaan monia uskontoja saadakseen vallan ihmissieluihin ja alistaakseen ihmismassat palvelemaan itseään. Varoittava esimerkki tästä on room.kat.kirkko. Myös Suomen ev.lut.kirkko on kärkkäästi pyrkinyt hallitsemaan ihmisten omiatuntoja ja tuomitsemaan muut, lähinnä vapaat kristilliset uskonsuunnat harhaoppeina.
Kirjoitit "Jos Jumala on olemassa, hän on olemassa ilman uskontojakin." - Asia on juuri näin, mutta Korkein on ilmoittanut itsensä vanhana aikana eli eKrs. Juutalaisille Tanakh'in kautta ja sen myötä kaikille muille kansoille Pyhien Kirjoitustensa kautta, joita nimitämme Vanhaksi Testamentiksi. Oikeampi nimi niille olisi Vanha Liitto. Tuo uskonto on nimeltään "Mooseksen usko". Erotukseksi siitä Korkein antoi KAIKILLE KANSOILLE uuden uskonnon Poikansa Yeshuan tuodessa sen mukanaan taivaasta maan päälle. Tämä uskonto on nimeltään Kristinusko ja sitä on hyvä kutsua nimellä Uusi Liitto erotukseksi Vanhasta Liitosta.
Uskonnoilla ei ole monopolia Jumalaan, vaan Kristinuskon tehtävänä on tehdä Jumalan todellista olemusta tunnetuksi kaikille kansoille ja kaikille ihmisille Uuden Liiton kirjoitusten kautta Pyhän Hengen voimassa. Jumala on rakkaus Poikansa uhrin perusteella.
Pyrkiminen pelastukseen on verrattavissa tilanteeseen, jossa esimerkiksi valtava hehkuva tulivuori pumppaa sulaa laavaa kidastaan ja ihmisten, jotka asustavat sen läheisyydessä on KIIRUUSTI RIENNETTÄVÄ sieltä pois PELASTAAKSEEN HENKENSÄ !
Tämä maailma on Jumalan sanalla tallennettu tulella ja tulikivellä tuhottavaksi jumalattomien ihmisten kadotuksen ja tuomion päivänä. Jumala itse kutsuu kaikkia ihmisiä TOTISEEN PARANNUKSEEN eli kääntymään pois syntisistä teoistaan ja hakeutumaan turvaan Yeshua Messiaan lunastustyön turviin ja tulemnaan Hänen verellään vihmottaviksi.
Pelastusmahdollisuus on siis vielä tarjolla. Ota Jumalan pelastusrengas vastaan ja anna koko elämäsi Yeshualle, niin löydät rauhan ja anteeksiannon sielullesi. Sen koettuasi tahdot, kuten minä, tehdä tätä verratonta sanomaa tiettäväksi kaikille omaisillesi ja koko maailmalle vähät välittämättä siitä, että sinua tullaan pilkkaamaan ja sinut leimataan aivovaurioksi tai muuksi vastaavaksi !
te uskonnon arvostelijat otatte aina esille jonkin 1000 vuotta vanhan asian (ristiretket)?
Lähimmän 500 vuoden aikana länsimaissa käydyissä sodissa ei uskonnolla ollut enää tekemistä, vai mikä uskonto oli mielestäsi syypää II maailmansotaan, 1809 Suomen sotaan ym. ym. Sodat ovat lähes aina olleet poliittisia. Hallitsijat ovat aina käyttäneet uskontoja saadakseen kansan taakseen. Tästä on paljon esimerkkejä myös nykyaikana: Hitler: "Jumalan nimeen, me tulemme hallitsemaan maailmaa!" Jenkin joka tilanteessa: "Jumala on puolellamme!"
Uskonto ei ole uskovaiselle ihmiselle humpuukia. Teet ensimmäisen suuren virheen jos luulet niin.
Sanoit itse hyvin: " Paljon älytöntä on tehty uskon nimessä"
totta, uskonnon nimessä, mutta ei vuoksi.