Ateistit hei!Koettakaa nyt ymmärtää kristittyjä heidän julistusinnossaan.Eihän tarvitse olla kristitty nähdäkseen kuinka täynnä maailma on eksytystä ja tuhon mahdollisuuksia.Kun ihminen tulee uskoon hän näkee sen vielä selvemmin.Ja koska hän kokee että hänellä on vastaus ongelmiin tietysti hän yrittää auttaa.Jos ihminen istuu järvellä pilkillä ja näkee jonkun kävelevän kohti sulaa,hän pudottaa pilkkinsä vaikka siellä olisi millainen saalis.Hän nousee ja JUOKSEE niin lujaa kuin pystyy pelastamaan toisen.Hän tuskin kysyy pelastettavan uskonnollista kantaa,ensin hän yrittää pelastaa. Eikä pelastajan kannalla ole merkitystä,kunhan tekee parhaansa.Sanoo ei-kristitty ei-ateisti ei-skeptikko.
ateistit koittakaa ymmärtää
maan hiljainen
211170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
sut on aivopesty
Sydämmenuskopelastaa.
Mukavasta nimimerkistäni. Luuletko sinä ihan tosissasi että minä kerkiän vielä käyttämään muitakin nimmareita kuin omaani. Tällä nimimerkillä minä vissiin olen pyörinyt teidän keskuudessanne ilosanomaa julistamassa kohta puolisenvuotta, enkä aio vaihtaa. sydämmen usko pelastaa on hyvä nikki, ei sitä tarvitse hävetä. Tiedätkö mistä toi nimmari on peräisin. aivan oikein, taitaa olla raamattu sinullekin tuttu. Sillä suun tunnustuksella ja sydämen uskolla pelastuu. Eli kun sinä aikasi luet meidän postauksiamme, tulee sinulle usko sydämeen, sinä tunnustat Jeesuksen Kristuksen Herraksi ja Jumalan ainosyntyseksi pojaksi joka sovitti maailman synnit kolkatan keskimmäisellä ristillä. Hänen verihaavainsa kautta me olemme parannetut. Hänen maahanvuotaneessa veressään on syntien anteeksi antamus. Ystävä Jeesus Kristus kutsuu sinua tänäiltana pelastuksen tielle. Anna sovittaa itsesi Jumalan kanssa, niin saat elämän joka todella on elämisen arvoista elämää jo tässä ajassa, saatika sitten taivaan isän kodissa, kun uskovaiset temmataan ylös pilvisä Herraa vastaan ja me saamme aina olla hänen kanssaan.
Jeesus sinua siunatkoon, aamen.
että yhdenkään ihmisen mielipiteitä et ole onnistunut muuttamaan haluamaasi suuntaan?
Jos minä saisin kirjoituksillani muutettua ateistien mielipiteitä, niin silloinhan heistä tulisi vain käännynnäisiä, ei uskovaisia, korkeintaan uskonnollisia ihmisiä.
Mutta jos Jumalan sana saa vaikuttaa ihmisten sydämissä, niin silloin heidän sydämiinsä tulee uskoa, sillä usko tulee kuulemisesta, Jumalan sanan kautta. Heillä on silloin mahdollisuus ottaa Jumalan rakkaus ja pelastus vastaan. Uskoon tulo on kokonaan jumalan aikansaama.
"Uskoon tulo on kokonaan jumalan aikansaama."
on suurta harhaa. Uskoon tuloon vaikuttaa merkittävästi tai sanoisin pelkästään saarnamiehen puhujan lahjat ja vastaanottajan sopiva mielentila ja elämäntilanne.
Hyvinvoivat, itsenäisesti ajattelevat ihmiset eroavat joukoittain näinä päivinä kirkosta. Muiden johdateltavat, elämässään epäonnistuneet ihmiset ovat otollista karjaa teille "pelastajille".
Sen verran myönnän, että on parempi tulla uskoon kuin ryypätä itsensä hengiltä. Mutta suosittelisin kyllä AA:ta, jossa ei saarnata mitään uskoa: pelastetaan ja pelastutaan vaan muuten.
Apua tarvitsevien kannattaa miettiä hihhulien ja oikeasti auttavien eroa.
Ei se ole kiinni ollenkaan saarnamiehen puhujan lahjoista. Tiedän monia tapauksia missä on kaveri tullut uskoon ihan omia aikaan. Yks tuli kuulemma uskoon pakettiautossa matkalla saksaan. Toisen kaverin tunnen edelleenkin erittäin hyvin, kuuluttiin ennen samaan seurakuntaan. Kertoi että hän humalassa ollessaan sanoi Jeesukselle, että jos sinä todella olet olemassa, niin muuta minun elämäni. Aamulla heräs, ihmetteli että miksi ei viina maistu, muisteli edellisen illan tapahtumia ja ymmärsi Jumalan vastanneen humalaisen rukoukseen. Muslimimaissa on imaameja kääntynyt Kristinuskoon, Jeesuksen heille ilmestyessä samalla tavalla kuin paavalillekin aikoinaan. Opettavat koraanin ja raamatun valossa Kristusta Jeesusta.
*** Hyvinvoivat, itsenäisesti ajattelevat ihmiset eroavat joukoittain näinä päivinä kirkosta. Muiden johdateltavat, elämässään epäonnistuneet ihmiset ovat otollista karjaa teille "pelastajille".***
Minäkin olen eronnut kirkosta, tosin vasta uskoontuloni jälkeen. Minusta on hulluutta maksaa kirkollisveroa jos sieltä ei saa elämän leipää...
*** Sen verran myönnän, että on parempi tulla uskoon kuin ryypätä itsensä hengiltä. Mutta suosittelisin kyllä AA:ta, jossa ei saarnata mitään uskoa: pelastetaan ja pelastutaan vaan muuten.***
Mitä taas AA han tulee ja katkaisulaitoksiin, niin minulle niistä ei ollut mitään hyötyä. Olin katkaisuhoidossa sekä Fedjassa että perniössä. Parikuukautta perniössä ollessani lupasin itselleni etten ikinä enää ryyppää. Samana päivänä kun pääsin holistilasta pois vedin niinsanotusti perseet olalle, sitä lystiä sitten kestikin taas kuukausi tolkulla. Jeesus kun vapautti viinasta, niin Hän teki sen kerralla...
Mutta mitä se ihmistä hyödyttää, vaikkei olisi koskaan maistanut alkoholia, ei se Hänen sieluaan pelasta. Jokainen tarvitsee Jeesusta niin rapajuoppo, kuin siivosyntinen kotirouvakin. Yksikään ihminen ei omilla hyvillä teoillaan voi itseään pelastaa, vaan päästäkseen taivaan lepoon ja rauhaan, hän tarvitsee Jeesusta. Sillä kaikki ovat pois poikenneet, kaikki ovat Jumalan kirkkautta vailla. En minäkään ole uskossa sen tähden ettei tarvitsisi ryypätä. Minä olen sentakia uskovainen, että minä tunnen Herran Jeesuksen hyvyyden ja rakkauden, olen saanut kokea niinpaljon kaikkea hyvää vaeltaessani hänen johdatuksessaan. En minä elä tätä aikaa varten, vaan tulevaista varten, sillä minä uskon kokosydämisesti Jumalansanan totuuksiin ja tiedän Hänen tulevan kerran noutamaan omansa pois. Lähdimpä sitten kuoleman tai ylöstempaamisen kautta, on matkani määränpää taivaan koti.
Joissa kaveri on tullut omaan käteensä. Ero hellareihin on siinä että näille kavereille jäi mielikuvitusavusteisesta omasta kivasta jotain käteenkin!!
Sulle ei jäänyt paskaakaan, paitsi se parin kilon jemma korvien välissä!
kytätä nyt toisten käteentulemisia. kertakaikkiaan jos kaverilla ei ole elämässään muuta tekemistä, niin sitten kyllä jossain Klikkaa ja todella pahasti.
Siitä tulee SYdämmenuskova!
Ottamaan Jeesuksen Kristuksen Herraksi ja vapahtajakseen. Turha sinunkaan on kadotukseen joutua, Jos et vielä ole uskossa, niin tee parannus, turha sinun on nuorta elämääsi hukkaan heittää.
Pikemminkin niin, että se uskovainen räpiköi siellä sulassa tyytyväisenä kun pysyy pinnalla ja yrittää repiä myös rannalla kävelevää ateistia mukaan räpiköimään. Uskovainen kun ei räpiköimiseltään näe eroa uppeluksissa olevassa ja rannalla kävelijässä.
Sitten kun ateisti yrittää vetää uskovaista rannalle räpiköinti vain yltyy ja uskovainen pyytää vielä ymmärtämään itseään!
uppo nalle[nasu]..
ei pelasta järvellä liikkujia miltään todelliselta vaaralta vaan Vesihiideltä.
se voi napata
"Kun ihminen tulee uskoon hän näkee sen vielä selvemmin.Ja koska hän kokee että hänellä on vastaus ongelmiin tietysti hän yrittää auttaa."
Niinhän sinä luulet. Ja niin luulevat muutkin uskovaiset, että heillä on jonkinlaista salaista ja ylimääräistä tietoa, ymmärrystä ja kykyjä, joita ei ole muilla.
Tällainen supermies/teräsnainen -kuvittelu on tietyti kivaa, mutta tosimaailmassa sillä ei pitkälle pötkitä.
Taidat olla oikeassa.Kenenkään ei pitäisi itseään ylentää.Mutta lähimmäistään pitäisi yrittää auttaa.Omien kykyjensä mukaan.Ei tarvi olla superman auttaakseen.Sanoin että uskova KOKEE että hänellä on vastaus.Ei ihminen voi kontrolloida kaikkia tunteitaan.
Entä jos juttu onkin niin päin, että se oikeassa olemisestaan varma hihhuli johtaa pahaa aavistamatonta uhriaan kohti sulaa avantoa ja tuhoa?
Pilkkijä tietää olevansa oikealla turvallisella polulla, mutta hihhuli johtaa häntä harhaan - luullessaan niin varmasti olevansa oikeassa?
Avannossa ollaan kaikki!Tai paremminkin maailman suossa.Uskova kai sanoisi synnin suossa.Itse en pidä synti sanasta.Suossa ollaan ja kiskotaan itseämme hiuksista ylös! (taidan olla väsynyt)
"ateistit koittakaa ymmärtää"
Päivä koittaa, mutta minä koetan. Aivan kuten sitten myöhemmin kirjoitatkin.
"Eihän tarvitse olla kristitty nähdäkseen kuinka täynnä maailma on eksytystä ja tuhon mahdollisuuksia."
Ei tarvitse, mutta tarvitsee olla ateisti, jotta näkee, kuinka helppoihin uskovat sortuvat muutenkin. Uskovat uskovat melkein mitä tahansa heille tyrkyttää. Erityisesti he uskovat kaiken paskan, jota muista ihmisistä heille valehtelee. Mitä pahempaa juttua heille muista levittää, täydestä menee kuin väärä raha!
Et kai itse levitä ihmisistä valheita? Pitäisin sitä jopa syntinä,näin ateistinakin.Hmmm oliko totta mitä sanoit uskovien hanakkuudesta uskoa pahoja puheita?Kuulostaa pahalta.Voi hitto .Vai oliko se pahaa puhetta ja valhetta jota levität?Huomasinpa ansasi!