tolleen sit rakensin roloverin, ie ei edes näytä painikkeita. Muissa selaimissa toimii ku unelma.
div#navi a {
display: block;
width: 120px;
height: 41px;
background-image: url(KUVAT/pohjaoma_01.gif);
border: 2px;
margin:0;
padding:0;
}
div#navi a:hover {
display: block;
width: 120px;
height: 41px;
background-image: url(KUVAT/rolover/images/rolovers_01.gif);
border: 2px;
margin:0;
padding:0;
}
div align="center" width="700" hight="41" margin="0" padding="0" border="0">
teen kohta ie:lle rautalankaversion ja laitan sivuni tunnistamaan selaimen, onkelmana on myös iframen sisällä oleva submitjutska joka ei oikeen sijoitu, mut jääköön se nyt vielä.
toimii loistavasti, paitsi ie:ssa
4
603
Vastaukset
- Höpö
En minäkään kovin korkealle arvosta IE:tä, MUTTA on se perkele jos sivuntekijä ei osaa välttää edes alkeellisia virheitä.
Järjestys menee näin:
1) Teet sivut kunnollisella koodilla
2) vasta tämän jälkeen voit valittaa jollei jokin (tai mikään) selain näytä kuten haluat
Pari karkeaa virhettä:
Heti body-tagin jälkeen alkaa teksti
div align="center" width="700"
Oletan että tuon divin on tarkoitus olla tagi, mitä se ei tietenkään ole ilman < -merkkiä.
Entä mikäs tää tällanen on:
Ei takuulla tolkullista html:ää! Tagit ristissä ja lohkoelementti alkaa tekstielementin sisällä ja loppuu ties missä (vai loppuuko edes). Huhhuh.
Mieti nyt hetki mitä oikein vaadit selaimilta.- Höpö
»toimii loistavasti, paitsi ie:ssa»
Ne muut näyttää väärin, jos ne näyttävät jotain tolkullisen oloista. - Pena
Höpö kirjoitti:
»toimii loistavasti, paitsi ie:ssa»
Ne muut näyttää väärin, jos ne näyttävät jotain tolkullisen oloista.a-tagin sulkeviakin tageja löytyy kaksi , vaikka alkutageja on vain yksi.
url() luulisi ottavan vastaan merkkijonoja eli ne kuvan osoitteet pitäis olla lainausmerkeissä.
url('KUVAT/jotain/jotain/joku.jpg') tai
url("KUVAT/jotain/jotain/joku.jpg")
Ehkä kannattais tehdä sivut jollain sellasella editorilla, joka osaa huomauttaa asioista. Pena kirjoitti:
a-tagin sulkeviakin tageja löytyy kaksi , vaikka alkutageja on vain yksi.
url() luulisi ottavan vastaan merkkijonoja eli ne kuvan osoitteet pitäis olla lainausmerkeissä.
url('KUVAT/jotain/jotain/joku.jpg') tai
url("KUVAT/jotain/jotain/joku.jpg")
Ehkä kannattais tehdä sivut jollain sellasella editorilla, joka osaa huomauttaa asioista.URL-osoitteita ilmoitettaessa ei ole välttämätöntä käyttää heitto- tai lainausmerkkejä.
http://www.w3.org/TR/CSS21/syndata.html#value-def-uri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37612497Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2665478Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2213993Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2402859Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov182030Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina166934Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273905No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59766