KEPUn ollessa oppositiossa Mauri Pekkarinen ulvoi eduskunassa kurkku suorana ja peruukki lepattaen alennuksia polttoaineveroon. Pekkarisen silloisen kannan mukaan korkea polttoainevero kurittaa erityisesti maaseudun ja syrjäisten alueiden asujia.
KEPU on nyt ollut hallituksessa jo monta vuotta. Onko polttoainevero alentunut?
Ei ole.
Muuta ei voi kai sanoa kuin:
KEPU PETTÄÄ AINA!
Missä KEPUn polttoaineveron alennukset?
10
294
Vastaukset
- ...
...
- hallituksessa.....
Kokkarit halusivat hallitusaikanaan Lipposen johdolla Suomeen EU:n elintarvikevirastoa.
Vanhasen ansiosta Suomeen saadaan painoarvoltaan tuplasti suurempi EU:n kemikalivirasto.Aikoinaan Keskusta teki tuosta polttoaineveron alennuksesta välikysymyksenkin silloiselle hallitukselle.
Tämäkin asia on kuitenkin näköjään Keskustalta unohtunut aivan samoin kuin heidän muutkin vaalilupauksensa.
Eikös Liisa Hyssälä luvannut 700 euron korotukset kansaneläkkeisiin? Eipä ole Keskusta mitään sillekään tehnyt.Eipä kemikaalivirasto (jos se nyt joskus perustetaan) paljon lämmitä maaseudun väkeä, joka joutuu kärvistelemään KEPUn kalliina pitämän bensiinin ja dieselin kurimuksessa.
KEPU on halunnut kurittaa erityisesti peruskannattajiaan:
Ensin lopetettiin Suomesta sokerin viljely KEPUn johdolla.
Sitten KEPUn johdolla pudotettiin maatalouden tukea 30 %.
Ja sitten KEPU pitää edelleen polttoaineen hinnat korkealla.- omatekoisella
Känä kirjoitti:
Eipä kemikaalivirasto (jos se nyt joskus perustetaan) paljon lämmitä maaseudun väkeä, joka joutuu kärvistelemään KEPUn kalliina pitämän bensiinin ja dieselin kurimuksessa.
KEPU on halunnut kurittaa erityisesti peruskannattajiaan:
Ensin lopetettiin Suomesta sokerin viljely KEPUn johdolla.
Sitten KEPUn johdolla pudotettiin maatalouden tukea 30 %.
Ja sitten KEPU pitää edelleen polttoaineen hinnat korkealla.polttoaineella. Ajelkaa te kaupunkilaiset verollisella.
- oman kylän pojilta
omatekoisella kirjoitti:
polttoaineella. Ajelkaa te kaupunkilaiset verollisella.
mutta kaupunkilaisten tankit tarkistetaan onko värillistä.
- vähissä
Känä kirjoitti:
Eipä kemikaalivirasto (jos se nyt joskus perustetaan) paljon lämmitä maaseudun väkeä, joka joutuu kärvistelemään KEPUn kalliina pitämän bensiinin ja dieselin kurimuksessa.
KEPU on halunnut kurittaa erityisesti peruskannattajiaan:
Ensin lopetettiin Suomesta sokerin viljely KEPUn johdolla.
Sitten KEPUn johdolla pudotettiin maatalouden tukea 30 %.
Ja sitten KEPU pitää edelleen polttoaineen hinnat korkealla.Paljonkos kokkeliporukka sitten vähensi polttoaineen hintaa aikoinaan? Entäs demut? Paljonko maatiloja ajettiin teuraaksi kokkelidemujen aikana?
Kiitos kokkelidemujen, että ollaan EU:ssa! - Eikö vain.
vähissä kirjoitti:
Paljonkos kokkeliporukka sitten vähensi polttoaineen hintaa aikoinaan? Entäs demut? Paljonko maatiloja ajettiin teuraaksi kokkelidemujen aikana?
Kiitos kokkelidemujen, että ollaan EU:ssa!Kysymys on siitä mitä luvataan ja vaaditaan ja miten lupaukset pidetään, jos valtaan päästään.
KEPU ja Peruukki-Pekkarinen vaativat oppositiossa välikysymyksiä tehden polttoaineveron alennuksia. Hallitukseen noustuaan KEPU on pettänyt tämänkin lupauksensa.
KEPUUN EI VOI LUOTTAA.
KEPU PETTÄÄ AINA! - löytyy
Eikö vain. kirjoitti:
Kysymys on siitä mitä luvataan ja vaaditaan ja miten lupaukset pidetään, jos valtaan päästään.
KEPU ja Peruukki-Pekkarinen vaativat oppositiossa välikysymyksiä tehden polttoaineveron alennuksia. Hallitukseen noustuaan KEPU on pettänyt tämänkin lupauksensa.
KEPUUN EI VOI LUOTTAA.
KEPU PETTÄÄ AINA!Parempi tämäkin kuin kokkeleiden UMTS-kaupat saksanmaalla.
- tässäkin asiassa
Polttoaineveroa ei ole nostettu - vaikka vaatimuksia on ollut. Eräänlaista alentamista sekin.
Biopolttoaineiden osalta Kokoomus ja SDP estivät niiden kehittämistä ja nyt kerätään veroja puhtaamman polttoaineteknologian hyväksi ja NE RAHAT OIKEASTI menevät kehittämiseen.
Liponen ja Niinistö, nuo öljyfirmojen rasvaamat ukot, estivät vaihtoehtoisten energiatuotantomuotojen kehittämisen Suomessa ja nyt ollaan pahasti jäljessä muuta maailmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837