vuokra

asunnot Länsi Pasilassa.Minkälaista asunto aluetta.Helsingiin töihin tuleva maalais poika,tohtisko sinne tulla.Kun pelottaa niin kamalasti,kun ei ole ollut missään isossa paikassa koskaan.Pyydän sanokaa rehellisesti, niin ei tarttis heti kassinsa kans takaisin palata kotiansa.
8743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voita tuo kynnys ja homma sujuu varmasti.

Pidä mielessä tämä asia. Suurimmatkin kaupungit maailmassa on suunniteltu ihmisiä varten ja niissä on ihmisen helppo liikkua.

Kaupungissa on paljon ihmisiä neuvovia opasteita ja helpotuksia. Ei kaupunki ole mikään viidakko, vailla mitään järkeä.

Siitä vaan muuttamaan, kyllä se sujuu!

Äänestä

Kielioppia korjaillaan vähäsen.

asuntoalue on yhdyssana, pilkun ja pisteen jälkeen tulee väli, ja sana Helsinki taipuu Helsinkiin ei Helsingiin. soo soo.

Äänestä

Hyvät kulkuyhteydet joka suuntaan, keskuspuisto vieressä, keskusta lähellä... Sinne vaan.

Äänestä
  • Keskuspuiston kautta kesäisin kävellen (15-30 min)
    tai pyörällä (5-10 min) keskustaan. Suosittelen
    lämpimästi.

    Ratikalla (10 min), busseilla (10 min) ja junalla
    (3-4 min).

    Äänestä

niin siinä on tosiaan Keskuspuisto lähellä. Eli kerrostalojen betoniviidakostakin löytyy äkkiä iso metsäalue=) Älä pelkää.

Äänestä

Aloittajan viestistä paistaa liikuttava nöyryys, tahto oppia, haluta uutta, ei niinkään tienata (ainakaan heti) omaisuuksia.

Ko. ajattelutapa puuttuu vaativalta perus-helsinkiläiseltä "mulle kaikki heti"-sukupolvelta.

Muuta vain, aina voi kysyä ihmisiltä neuvoa. Jos ei alkuun muuten, niin vaikka sitten tämänkaltaisilta palstoilta=)

Äänestä

Pasilahan on iha nastaa mestaa...Ite oon muuttanu vuosi sitten Imatralta tänne suunnalle töiden perässä ja hyvin on pärjänny..Ei muuta ku tänne vaan...

Äänestä
  • Kiitos oikein paljon ,että jaksoitte vastata tähän viestiin .Paljon helpottanu maalais pojan päätöstäni,ja auttanut minua etten enää jännitä niin paljon, kun sain asiallisia vastauksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asunnoton kirjoitti:

asunnot Länsi Pasilassa.Minkälaista asunto aluetta.Helsingiin töihin tuleva maalais poika,tohtisko sinne tulla.Kun pelottaa niin kamalasti,kun ei ole ollut missään isossa paikassa koskaan.Pyydän sanokaa rehellisesti, niin ei tarttis heti kassinsa kans takaisin palata kotiansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu