göringin lupaus

ju-87

"Suomessa tunnettiin uhka "lopullisesta välienselvittelystä". Saksan valtakunnanmarsalkka Göring oli helmikuussa 1940 neuvonut Suomea tekemään rauhan nopeasti ja esittänyt lupauksen, että Suomi oli saava takaisin kaiken, mitä se joutuu menettämään, koron kanssa." Eli suomea sidottiin saksan rinnalle jo talvisodan lopussa.

7

556

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vm-38

      Göring on voinut sanoa jotain tuollaista, mutta olisi hupakkomaista antaa kohteliaille sanoille liikaa merkitystä. Talvisodan aikana Saksalta ei liiennyt sympatiaa Suomelle, ja jollain tavalla heidän piti suhteita hoitaa. Todelliset sitovat sanat annetaan neuvottelupöydässä, jossa molemmat osapuolet tietävät, mistä on kysymys.

      • Saksa oli tehnyt NL kanssa sopimuksen (kaikki tietää kyllä minkä) ja ei halunnut sitä vielä rikkoa koska valmistelut ei ollut valmiit hyökkäykseen neukkuja vastaan. Saksalle varmasti sopi sekin että Suomi olisi mukana hyokkäämässä neuvostoliittoa vastaan kun kaikki olisi valmista. Vaan miten olis käyny jos neuvostoliitto olis miehittäny koko suomen, olisko saksa hyökänny suomenlahden rannikolta ja norjasta neuvostoliittoa vastaan, jolloin koko suomi ois joutunut taistelukentäksi. Tai jos ei oltais lähetty Saksan kelkkaan, olisko silloin Saksa tehny maihin nousun suomeen?


      • Suomen
        hekokaivuri kirjoitti:

        Saksa oli tehnyt NL kanssa sopimuksen (kaikki tietää kyllä minkä) ja ei halunnut sitä vielä rikkoa koska valmistelut ei ollut valmiit hyökkäykseen neukkuja vastaan. Saksalle varmasti sopi sekin että Suomi olisi mukana hyokkäämässä neuvostoliittoa vastaan kun kaikki olisi valmista. Vaan miten olis käyny jos neuvostoliitto olis miehittäny koko suomen, olisko saksa hyökänny suomenlahden rannikolta ja norjasta neuvostoliittoa vastaan, jolloin koko suomi ois joutunut taistelukentäksi. Tai jos ei oltais lähetty Saksan kelkkaan, olisko silloin Saksa tehny maihin nousun suomeen?

        miehitys olisi ollut Saksalle eduksi. Suomi olisi sitonut suuria venäläisjoukkoja ja vienyt ne pois Moskovan ratkaisutaisteluista...


      • Suomen kirjoitti:

        miehitys olisi ollut Saksalle eduksi. Suomi olisi sitonut suuria venäläisjoukkoja ja vienyt ne pois Moskovan ratkaisutaisteluista...

        Olis mielenkiintoista tietää millainen hyökkäys suunnitelma Saksalaisilla ilis ollu tuossa tilanteessa. Olisiko hyökätty Neuvostoliittoon ainoastaa tuolta etelämpää vai olisko Saksalla ollut halu levittää rintamaa pohjoisemmaksi suomen alueelle esim. myöhemmässä vaiheessa . Miehitetty suomen aluehan olis jääny pahasti Saksan selustaan.


    • huhhuhh

      ..eli Suomen ja Neuvostoliiton välisen hyökkäämättömyyssopimuksen repiminen hyökkäys ilman sodanjulistusta 30,11,1939 oli kyllä pahempi juttu, kuin jonkun Göringin poliittinen veto. Hukkuva tarttuu mihin tahansa oljenkorteen.

    • Vaka Vanha

      Näinhän se asia on, mutta oliko Suomella lopulta vaihtoehtoja talvisodan lopussa.

      Rauhaan oli taivuttava, sodan jatkaminen niillä voimilla mitä oli jäljellä olisi johtanut valtion tuhoon.

      Suomi haki tukijoita joka puolelta, mutta niitä ei löytynyt, vain tämä verhottu lupaus tulevasta kumppanuudesta lähiaikoina.

      Yksin revanssiin hakeminen Venäjältä olisi ollut vieläkin typerämpi teko, eikä lopulta ollut mitään takeita siitäkään oliko tämä uusi Moskovan raja 1940 sittenkään vielä se raja johon Venäjä tyytyy.

      Venäjää ei historiassa tunneta sellaisen maana, joka pitäisi lupauksensa ja joka puhuisi totta ...

      • näkökulma!

        Mikä olisi valtio, joka tunnetaan historiassa siitä, että se puhuu totta ja pitää lupauksensa?

        Suomi sai hyvää mainetta maksamalla velkansa, mutta sitten tietysti Ryti petti Saksan... hmm..

        Mutta millainen on muiden maiden rehellisyys- ja luotettavuusindeksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      125
      4587
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3805
    3. 209
      3095
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      94
      2949
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      63
      2771
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      111
      1540
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      4
      1528
    8. 60
      1276
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1029
    Aihe