Seurakuntamme käytäntöjä uskoontulleelle.

HerätettyN25

1.Ensin ihminen on herätyskokouksessamme ja päättää kääntyä Helluntalaisuuteen

2.Pastorien haastattelu jossa otetaan nimi,henkilötunnus,pankkitilinumero ja luottokorttitiedot.

3.Pyhitystarkastus ja ihmisen todellisen kääntymyksen selvittäminen. Tänä aikana ihminen käy läpi täydellisen elämän suursiivouksen pastoriemme kanssa. Kaikki siveetön ja saastainen heitetään ulos ihmisen kotoa. Joko poltetaan tai myydään ja rahat annetaan seurakunnallemme. Kääntynyt viettää 48tuntia pastoriemme ympärivuorokautisessa tarkkailussa jossa esim tupakoimattomuus ja masturboimattomuus ja mahdollinen alkoholiongelma todetaan. Jos todetaan sellainen tai ihminen esim tupakoi niin pastorit suorittavat vieroittamisen takavarikoimalla tupakat,viinan,ym.

4.Kun kasteelle tarvittava pyhitysaste on pastorien avustuksella saavutettu tulee kastetilaisuus. Tässä vaiheessa ihminen on myös sanoutunut irti kaikista maailmallisista ystävistään jotka ei hyväksy Helluntalaisuutta.

5.Juhlallinen vakuutus noudattaa pastoriemme määräyksiä ja sitoutua seurakuntamme toimintaan. Ensimmäinen tehtävä meillä on yleensä siivous. Sekä ulkoa että pihalta seurakuntarakennuksemme. Myös pankkikortti ja tili pitää luovuttaa pastoriemme valvontaan jotta voimme todeta että kymmenykset tulevat maksetuksi.

4

282

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirkka iita

      Tuo kertomasi on todella kummallinen?Tunnen paljon Helluntalaisia uskon sisaria ja veljiä,ja tällaista en todellakaan ole koskaan kuullut.Voisikohan nyt olla niin että värität aika reippaasti näitä juttuja?On väärin lähteä ketään tai mitään tuomitsemaan juorujen perusteella.Sanon tähän ennemminkin,mene ja katso.Minä en ainakaan henkilökohtaiseti usko tuohon,enkä lähtisi tuolla perusteella tuomitsemaan.Kristuksen rauhaa sinulle.
      tv.Sirkka Iita.

    • Minä kuulun helluntaiseurakuntaan, eikä minulta olla koskaan henkilötunnusta ja tilinumeroita jne. pyydetty.
      Helluntaiseurakunnissa on käsittääkseni aina ollut vapaehtoinen (uhri/kymmenykset) maksut. Jokainen saa laittaa uhriin niin kuin sydämessään haluaa.

      Kyllä jokainen uskossa oleva tietää oman vastuunsa Jumalansa edessä, eikä näin ole mitenkään velvollinen olemaan pastorien kontrollissa, eikä muutenkaan velvollinen hänen talutusnuorassaan kulkemaan.
      Kristuksen askelissa ja raamattua lukien nämä riittää.

      • Seraja-m55

        Toivottavasti tuo tämän keskustelun aloitus nyt havahdutti mahdolliset täällä vierailevat helluntailaisetkin havaitsemaan, miten räikeästi täällä valehdellaan ja mustataan muita kirkkokuntia.

        Juuri tällä samalla tyylillä on meitä adventisteja ja kirkkoamme valheellisesti mustattu pitkän aikaa.

        Tästä on helppo tehdä se johtopäätös, että kaikki syytökset muita kirkkokuntia vastaan tällä foorumilla ovat pelkkää hölynpölyä, joka paljastaa hedelmillään todellisesta Kristus-uskosta osattomuutta ja ehkä myös tiettyä pelkoa, joka nousee maaperästä, jossa ollaan melko heikoilla raamatullisesti.


      • itsesi
        Seraja-m55 kirjoitti:

        Toivottavasti tuo tämän keskustelun aloitus nyt havahdutti mahdolliset täällä vierailevat helluntailaisetkin havaitsemaan, miten räikeästi täällä valehdellaan ja mustataan muita kirkkokuntia.

        Juuri tällä samalla tyylillä on meitä adventisteja ja kirkkoamme valheellisesti mustattu pitkän aikaa.

        Tästä on helppo tehdä se johtopäätös, että kaikki syytökset muita kirkkokuntia vastaan tällä foorumilla ovat pelkkää hölynpölyä, joka paljastaa hedelmillään todellisesta Kristus-uskosta osattomuutta ja ehkä myös tiettyä pelkoa, joka nousee maaperästä, jossa ollaan melko heikoilla raamatullisesti.

        Olet itsesi mustannut seuraamalla väärää profeettaa. Muita ei tarvita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      435
    Aihe