No, niin! Nyt se sanottiin

TV:ssä suoraan

Suomi saa lintuinfluenssa rokoteeta noin puoli vuotta epidemian puhkeamisen jälkeen neljäntenä listalla. Tosiasia on ett puolet sairastuneista kuolee!
Voisi se Hyssälä ja muut Tantat keskittyä todellisiin ongelmiin ja jättää jotkut tupanpolttajat rauhaan.

Jos meillä on 5 milj asukasta ja niistä sairastuu puolet 2,5 milj ja niistäkin puolet kuolee. Rokotus tulee niitä säästyneitä varten puoli vuotta perästä päin. Ihan äsken uutisista kuultua!

8

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • non-matematic

      Sanottiinko jossain että puolet suomalaisia sairastuu? Mistä se tiedetään etukäteen, kristallipallostako? Onko jossain maassa puolet kansasta sairastunut?

    • ei tarvitse

      Käydä yt-neuvotteluja kun ylimääräiset poistuu manan majoille.

    • Bonjaatko

      Aikanaan niin se menee turhaa levität hysteriaa.

    • nitroniisku

      Eihän ne edes tiedä sitä että auttaako se rokote koko lintutautiin. Sitä ennen voi ehtiä jäädä vaikka auton alle ja kupsahtaa kolarin tuottamiin vaurioihin.

    • Marion.T

      eiköhän me olla euroopan kärkijoukkoa joka rokotuksen saa, ei se nyt sentään vielä niin paha ole.

      Paniikki pois ja normaalia elämää - please!!!

      • .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

        tai muita västäräkkejä kopeloimaan, potkikaa sivuun!


    • kun on tullakseen. Hysteria ei siinä auta.
      Laita jäitä hattuun ja hyväksy tosiasia, ettei rokotetta pystytä kehittämään ennen kuin saadaan materiaalia sen kehittämiseen.
      Entä sitten?
      Kaikenlaisia tauteja on tullut ja mennyt. Huolehditaan sitten, kun on sen aika. Toimitaan järkevästi ohjeiden mukaan, tehdään parhaamme suojellaksemme läheisiä ja itseämme. Toistaiseksi ei ole mitään estettä, miksemme voisi jatkaa omaa elämäämme normaalisti eteenpäin.

      Jos hirveästi pelottaa, ainahan voi lukkiutua kotiinsa, varata evästä vaikka vuodeksi tai pitemmäksikin aikaa ja eristäytyä ulkomaailmasta. Broilereitakin voisi ostaa pakastimen täyteen, kun ne vielä ovat terveitä ja edullisia.

      Otetaan rauhallisesti, emme tiedä mitä on tulossa - onneksi. Kuolema voi tulla vastaan ihan toisella tavoin kuin pelkäämme - vaikka huomenna. Keuhkosyöpä voi tappaa tupakanpolttajan ennenkuin lintuinfluenssa ehtii iskeä - jos iskee ollenkaan ihmisiin laajamittaisesti.

      • Zenja

        ...nyt ihmeessä rauhallisesti.

        Tauti tulee jos on tullakseen, ei siinä turha hysteria auta. Jos kuolleita lintuja löytää niin niitä ei ole pakko mennä sorkkimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      529
      1703
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      857
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      843
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      786
    5. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      701
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      657
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      656
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      588
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      523
    Aihe