Rastat??

Oisin kysyny vaan sellasta että miten rastoja voisi tehdä kotona itse tai minkälaisin ainein??

Ja jos menis johonkin kampaamoon niin mitä maksais, mulla on olkapäille asti olevat hiukset??
Kuinka kauan ne kestää ennen kun ne alkaa harottaa ja ne täytyy leikata pois...??

Jos joku ystävällinen vois vähäsen kertoa mulle...??
45151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kerron nyt siis koko elämäntarinani. Mulla on rastat. 1 vastaus kysymykseen: miten rastoja voisi tehdä kotona itse tai minkälaisin ainein??
- vastaus- Ne voi tehdä kotona näin: Otat hiustupsun, kieritä sitä, tupeeraa, kieritä, tupeeraa jne. Sitten laitat permisainetta. voi ite päättää kuinka ohkasia tekee. Eli tarvitset siis permanenttiainetta! Olen myös huomannut, että hiustupsun tupeeraminen käy parhaiten harvennussaksilla. Siis sillä "kampa" puolella.


vastaus kysymykseen kaksi:
"Ja jos menis johonkin kampaamoon niin mitä maksais?"
-mulla maksoi 210 euroa. Mulla oli vähän lyhyemmät hiukset ku sulla, mutta laitoin myös väriä samalla päähän. Että ehkä jotain parin sadan euron pintaan...

vastaus kysymykseen kolme:
"Kuinka kauan ne kestää ennen kun ne alkaa harottaa ja ne täytyy leikata pois...??"
-ne kestää vaikka läpi koko elämän jos hoidat huolella. Aina kun tulee juurikasvu, niin tupeeraat ja kierität vaan joka rastan erikseen. Tai sitten maksat kampaajalle samasta vaivasta.
Ei ne ala harottaa. En kylläkään tiedä mitä tuolla "harottamisella" tarkoitit. Lisäksi valmiisiin rastoihin voi kampaajalla ottaa myös pidennetyt rastat, kätevää. Älä mene nukkumaan hiukset märkinä. (voi homehtua, iu!)
-ja pikku vinkki vielä. Jos aiot tehä ne rastat kotona, niin pese hiuksia pari viikkoa mäntysuovalla, et ne hiukset kuolee ja tulee kuiviks. Si on helpompi tupeeraa ja tehä ne rasmukset!

-kiitos.-

Äänestä

tietääkö kukaan että tehdäänkö jyväskylän jossain parturikampaamossa rastoja?

Äänestä

Jos et halua leikata hiuksiasi sitten kun haluat rastat pois, niin suosittelen ostamaan hiuskuitua, ja tekemään siitä rastat. Ne on helppo kiinnittää letittämällä, ja niitä ei tarvitse leikata pois, vaan purat vain letit. Hiuskuituja ja valmiita rastoja löydät sivuilta www.cybershop.fi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anzika kirjoitti:

Oisin kysyny vaan sellasta että miten rastoja voisi tehdä kotona itse tai minkälaisin ainein??

Ja jos menis johonkin kampaamoon niin mitä maksais, mulla on olkapäille asti olevat hiukset??
Kuinka kauan ne kestää ennen kun ne alkaa harottaa ja ne täytyy leikata pois...??

Jos joku ystävällinen vois vähäsen kertoa mulle...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu