Olla uskovainen ei synnytä perusteltua kantaa. Kulttuurissamme ihmiset kastetaan, koulut opettaa, mutta VALINTAA ei ole.
Palstallamme käydään kiivasta keskustelua! Mikä on hyvä -mutta vasta-argumenttien esittäjät ovat valitettavan usein heitä, jotka ovat jo eksyneet primitiivisyydn lähteille.
Jotta asia saisi uutta tuulta on pakko ottaa kantaa jäykkiin tapaoihin missä valtio harrastaa uskonnon nimissä veropolitiikkaansa.
Luulen, että tässä asiassa moni uskis on meidän ateistien kanssa samaa mieltä ja tehostaakseni lausetta otan lainauksen: "Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: "Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? Näyttäkää minulle veroraha." Niin he toivat hänelle denarin. Hän sanoi heille: "Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on?" He vastasivat: "Keisarin". Silloin hän sanoi heille: "Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on". Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois." -
Uskonto verenperintönä
4
617
Vastaukset 4
- Tarkotitko?
verot pitää maksaa että me sossupummit saamme tarpeeksi rahaa tyhjästä laadukkaaseen ruokajuomaan jonka myynti on monopolin käsissä?
- sairas
valtiolle maksaa kirkollisveron jopa Nokia
Aivan verot kuuluvat valtiolle, mutta nykysellään veroa menee kirkolle kirkollisverona. Toisinkuin ykstyisihmisellä on keinona erota kirkosta yritykset eivät pysty "eroamaan".
Kirkko tulisi erottaa valtiosta ehdoitta. Sais hihhulit rahoittaa omasta pussistaan peijaisensa.
- Gigul216
>>Uskonto verenperintönä
JuudasPastori 24.2.2006 klo 00.59
Olla uskovainen ei synnytä perusteltua kantaa. Kulttuurissamme ihmiset kastetaan, koulut opettaa, mutta VALINTAA ei ole.
Palstallamme käydään kiivasta keskustelua! Mikä on hyvä -mutta vasta-argumenttien esittäjät ovat valitettavan usein heitä, jotka ovat jo eksyneet primitiivisyydn lähteille.
Jotta asia saisi uutta tuulta on pakko ottaa kantaa jäykkiin tapaoihin missä valtio harrastaa uskonnon nimissä veropolitiikkaansa.
Luulen, että tässä asiassa moni uskis on meidän ateistien kanssa samaa mieltä ja tehostaakseni lausetta otan lainauksen: "Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: "Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? Näyttäkää minulle veroraha." Niin he toivat hänelle denarin. Hän sanoi heille: "Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on?" He vastasivat: "Keisarin". Silloin hän sanoi heille: "Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on". Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581616Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3641151- 133924
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu13742Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90548- 45529
- 45498
- 45462
