Edesmenneen K.Sorsan suhteet DDR:n johdon kanssa olivat ilmeisesti paljonkin lämpimämmät kuin mitä on aikaisemmin annettu ymmärtää. Politbyroon jäsenten kanssa käytyjen neuvottelujen lomassa kaveerasi Sorsa mm. Eric Honeckerin luottomiehen Paul Vernerin kanssa. SDP:n koko johto suhtautui itään lämpimässä hengessä ja vaati DDR:n tunnustamista jo vuonna 1986..
Sorsan DDR suhteista
alkaa kuumottaa
5182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko kokoomukselta aiheet loppuneet, kun kuolleetkaan eivät saa heiltä levätä rauhassa. Hävetkää!
Laittomat ja maanpetollisetkin yhteydet on perattava puolueettoman elimen toimesta. Totuuskomissiota tarvitaan. Tämä on pysyvä trauma, jollei sotä pureta. Maanpetturit on tuomittava lain mukaan ja heidät on erotettava julkisista tehtävistään.
Valitettavasti jo kuolleidenkin tekemiset on selvitettävä vahinkoja arvioitaessa. Ei voi mitään, sen verran isosta kansallisesta asiasta on kysymys.
Myikö Paasikivi Rytin ja YYA-sopimuksella Suomen Venäjälle??
Myikö Ilkka Kanerva 1970-luvulla puoluetovereitaan kantelureisuillaan Neuvostoliitolle?
Entä Kokoomuslaiset vuorineuvokset, myivätkö he Suomen Neuvostoliitolle saadakseen kauppoja?
Tuottiko porvarit Saksasta tappajia 1918-kansalaissotaan?
Itse en ole noiden kysymysten kannalla, haluan vain esittää että kysyttävää riittää..
mutta putkiaivoilla ajateltuja lähestulkoon asiattomia asiakysymyksiä.
sairautesi...