Sokeaa palvontaa

uskonnolliset ideologiat eivät perustu luovaan ajatteluun, vaan "hurskaiden rabbien pyhinä" pitämien opinkappaleiden sokeaan palvontaa itsenäisen syvällisen pohdinnan kustannksella. Korkealentoiseksi kultuurimuodoksi sitä ei voi kehua.
7201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joillakin miljoonilla on tarve palvoa ja kumarrella kuvia ja auktoriteetteja ja reuhata järjettömästi kuin omaa tahtoaan jumalanaan pitäen, sillä uskjo on tahdon asia, yltämnättä puhtaan mielteen yleviin sfääreihin, koska tahto on se jumala, joka heitä orjapiiskurin tavoin ykisilmäisesti käskee, jotkut älykkäämmät yksilöt ovat uusliberaaleja intellektuelleja individualisteja jotka kulkevat omia polkujaan taakseen katsomatta asettaen kaikki opinkappaleet ja auktoriteetit kyseenalaiseksi, ja jotka eivät älyltään näeolioissa vain niiden nälittömiä tai välillisiä, edes mahdollisia suhteita tahtoon, vaan näkevät maailman ja eksistenssin tarkoituksetta.

Äänestä

olen ymmälläni.
(Benjamin Hoff)
Miksi juuri ihminen pitää itseään ylivoimaisena eläimenä.

Äänestä

pysy luuloissasi, sinä haluat vain riidellä enkä halua tulla siihen mukaan.

Äänestä
  • Uskoa ei synny omin voimin koska vain Jumala voi sen lahjoittaa ihmiselle. Sen takia maailmassa on paljon omituisia ja virheellisiä luuloja eikä tyhmyys estä tyhmää pilkkaamasta Jumalaakaan, mutta se jää Jumalan tuomittavaksi...!

    Äänestä

  • mie vain kirjoitti:

    Uskoa ei synny omin voimin koska vain Jumala voi sen lahjoittaa ihmiselle. Sen takia maailmassa on paljon omituisia ja virheellisiä luuloja eikä tyhmyys estä tyhmää pilkkaamasta Jumalaakaan, mutta se jää Jumalan tuomittavaksi...!

    ""Jumala voi sen lahjoittaa ihmiselle""

    Näinhän sinä vain luulet koska sinulle on opetettu niin. Onneksi en ole uskis.

    PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... USKONNON OVAT NAURETTAVIA ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ...

    Äänestä

  • Teemu Hokkaaja kirjoitti:

    ""Jumala voi sen lahjoittaa ihmiselle""

    Näinhän sinä vain luulet koska sinulle on opetettu niin. Onneksi en ole uskis.

    PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... USKONNON OVAT NAURETTAVIA ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ...

    Huomaan että ole mennyt jo hieman sekaisin vastustaessasi uskontoja, mutta tiedoksesi siitäkin huolimatta että se, että ihminen toisaankin tulee ja voi tulla uskoon on toisaankin Jumalan lahja ihmiselle!

    Äänestä

sinä tarkoitat luovalla ajattelulla ja korkealentoisella kulttuurilla?

Ja kun tutkimusten mukaan ihmisen ajattelu koostuu yli 80 %:sti negatiivisista ajatuksista jääkö silloin edes tilaa syvälliseen pohdintaan.

Ja mitä syvälliseen pohdintaan eri ilmiöiden perimmäisestä luonteesta tulee, tämänkaltainen pohdinta tarvitsee aina perehtymistä sitä koskevaan tietoon aina pohjamutia myöten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelen siis olen kirjoitti:

uskonnolliset ideologiat eivät perustu luovaan ajatteluun, vaan "hurskaiden rabbien pyhinä" pitämien opinkappaleiden sokeaan palvontaa itsenäisen syvällisen pohdinnan kustannksella. Korkealentoiseksi kultuurimuodoksi sitä ei voi kehua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu