Imagine there's no heaven,
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...
Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...
Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...
You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...
Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...
Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...
You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.
Vastaukset 34
Vanhimmat
..... :)
Passiivinen ateismi saisi kyllä ihmeitä aikaan. Tuntuu järjettömältä miten ihmisiä on tapettu mielikuvitusolioiden ja -paikkojen vuoksi.
laulussaan Taivaan. Sillä tuollainen paikka on Taivas. Ei eri uskontoja, ei nälkää, eikä kärsimystä. Ei sotia, vaan kaikki elävät rauhassa rinnakkain.
Niinpä niin, passiivinen ateismikin siis haaveilee Taivaasta?
maapallon ihanuuden ilman uskonsotia.
Mutta minä uskon hänen kuvaamansa maailmantilan tai paikan olevan kuten Taivas. En minäkään haluasi, että maailmassa olisi MITÄÄN sotia, uskonsodat mukaanlukien.
Lennon varmaan kuvaa mainitsemaasi asiaa, mutta samalla hän haaveilee (kuten varmaan lähes kaikki ihmiset) paikasta tai maailmantilasta, jossa ei olisi mitään pahuutta. Vai olenko väärässä? Kristityt uskovat, etta sellainen tila on totta ja se on taivas, mutta toinen asia onkin, että onko sellainen mahdollinen maan päälle ihmisten toimesta saada? Kuinka realistista sellainen olotila maailmaan on saada?
Jokaisen ihmisen tulisikin katsoa itseensä, voisiko se muutos lähteä itsestä? Täällä palstalla kun seuraa mielipiteitä ja vastauksia puolin ja toisin, Lennonin kuvaama maailma on hyvin kaukana...:)
Biisi on kaunis ja sanat myöskin. Maailma ilman sotiakin olisi.
Ei taivas vaan maanpäällinen paratiisi. Sellainen olisi Lennonin kuvailema maailma, jollei olisi uskontoja ja uskonsotia. Sodat ovat poikkeuksetta uskonsotia. Mietipä sitä. Silloin jalkasi palautuvat maan pinnalle ja ajatuksen juoksusi realisoituu.
Se on maapallo, josta itsekin haaveilen. Se on maapallo, joka ei ole realistinen... ihmisen itsensä takia.
"Jokainen sota on uskonsota. Jokainen usko, joka johtaa sotaan, on harhausko."
(Yrjö Kallinen)
Moi !
Kyllä Lennon kuvaa ihan sitä miten maan päällä eläminen olisi ihanteellista jos ei olisi uskontoja, ei sotia,...
Pässit hihhulit yrittävät tämänkin kääntää omaksi mantrakseen.
--
"Ei eri uskontoja"
Miksi ihmeessä taivaassa pitäisi olla mitään uskontoa? Tarvitseeko jumalan ego vahvistusta kuolleiltakin ihmisiltä?
Uskoa voi olla myös ilman uskontoa. Tuskin esim. Hitlerin hyökkäys Ranskaan, Tanskaan tai Norjaan oli uskontojen sotaa. Sen enempää kuin talvisotakaan. Sodat eivät siis lopu siihen, että uskonnot lakkaavat olemasta.
lähtenyt torjumaan, että uskon asioilla soditaan. Hyvä niin! Koska en itsekään lähde 'uskontoa' syyttämään sodista vaan ihmisten uskomista ja siitä johtuvaa fundamentalista suhtautumista asioihin. Kyllä lutherilaisuus oli laajenemassa Hitlerin myötä. Asiasta on keskusteltu tällä palstalla laajasti parisen kuukautta sitten, joten se siitä. Oma uskon asia oli Stalinillakin. Eiköhän kyseessä ollut Stalinin ja Neuvostoliiton kannalta Euroopan etupiirirajojen uudelleenasettelusta... Hitlerillä asettelun lisäksi myös uskonnollisesta fundamentalismista.
Kyllä usko oman rodun/kansan/valtion paremmuuteen ja muiden pahuuteen/huonouteen on aivan yhtä paha kuin usko 'oikeaan tuonpuoleiseen'.
Tämä tarkennoksena, kun en tiedä mitä kaikkea tarkoitat uskomisella.
Uskon asiat ovat kullakin moninaiset. Useasti se oma usko 'korkeimpaan' (olkoon vaikka Pepsi-purkki) työnnetään symbolisesti mukaan, jolla sitten lähdetään ratsastamaan. Osoittaa järjen/hengen köyhyyttä.
"Niinpä niin, passiivinen ateismikin siis haaveilee Taivaasta?"
Ja aktiivinen ateismi ja kaikki muutkin. :) Ihmiselle on näköjään luontaista haaveilla onnen tilasta jolloin ei tarvitse hampaat irvessä pyrkiä johonkin tai pyytää/antaa anteeksi omia ja toisten tekoja. Tilaan jossa kenenkään ei tarvitse todistella mitään. Paikkaan, jossa voi vain olla.
Ehkä jonain päivänä ihmiskunnan kehitys johtaa siihen että ihmiset luovat taivaan. Ihan vahingossa. Uskonto haihtuu turhana ja palvelleena ilmiönä pois. Ja silloin tarkkanäköiset ihmiset havaitsevat tähtien välissä tietoisuuden, joka lähettää konkreettisia todistettavia viestejä. "No niin, nyt olette valmiita tajuamaan maailmankaikkedesta jotain oleellista..."
Scifiä. Haihattelua, mutta rentouttavaa sellaista.
Kuinkas moneen sotaan ihmiset on lähteneet buddhalaisuuden yllyttämänä ? Ainiin, mutta se ei ollutkaan mikään uskonto..vaan jotain parempaa..hih
Hmm, ehkä krisseleiden jumala ei näyttäydy heidän taivaassaankaan, vaan jatkaa samaa kuurupiiloa kuin täälläkin. Jumala on kuollut, mot.
Toi oli hienosti sanottu, appploodit !
Kodin, uskonnon ja isänmaan puolesta sitä kai Suomen sodissakin taisteltiin. Vastapuolen motiivit eivät tainneet olla yhtä selvät, mistä johtuen kai menestyskin vähän takkusi. Vaan voinee niitä -ismejäkin uskontoihin hyvin rinnastaa.
"Sodat ovat poikkeuksetta uskonsotia."
Ensimmäinen maailmansota ei ollut, Toinenkaan ei ollut.
Afganistanissa sotivat heimot, juuri tänään oli Turun sanomissa juttu.
Etelä-ja Väli-Amerikan sodat eivät ole luonteeltaan uskonsotia, Israelin ja Palestiinan konfliktia värittää uskonnollisuus, mutta siellä taistelevat elintilasta myös kaksi kansaa, arabit ja juutalaiset.
Suomen ja Nuvostoliiton välinen sota ei ollut uskonnollinen.
Pohjois-Korean ja Etelä-Korean sota ei ollut.
Vietnamin sota ei ollut.
Irakin hyökkäys Kuwaitiin ei ollut, eikä myöskään Iranin ja Irakin välinen sota.
Balkanin kriisi (Bosnian sota) oli luonteeltaan eri uskontoa edustavien välinen sota, mutta kyse oli etnisistä lähtökohdista ja itsenäisyysvaatimuksista. Uskonsodaksi sotaa ei tee se, että taistelevien osapuolien valtauskonnot ovat esim. kristunusko ja islam. Jos sodan syynä on esim. maapläntin omistus. Sotaa voidaan yrittää oikeuttaa uskonnolla (Bush), mutta se on peitetarina koko jutulle useimmiten.
Irakin sota ei ole, vaikka niin väitetään. Siellä on Irakin öljyvarat takana ja hurahtaneen Bushin vallanhalu.
Mietipä noita, niin jalkasi palautuvat maan pinnalle. Kuinka moni sota onkaan POIKKEUKSETTA (mikä tarkoittaa, ettei ole poikkeuksia) uskonsota?
Jalkani ovat hyvin maanpinnalla, haluatko listan muista ei-uskonsodista?
Tutsit ja hutut tappoivat toisiaan, asiaan ei liittynyt mitään uskontoa, ainoastaan etninen puoli.
"Se on maapallo, josta itsekin haaveilen. Se on maapallo, joka ei ole realistinen... ihmisen itsensä takia."
Tässä olet varmaan aivan oikeassa.
"tähtien välissä tietoisuuden, joka lähettää konkreettisia todistettavia viestejä. "No niin, nyt olette valmiita tajuamaan maailmankaikkedesta jotain oleellista..." "
ei olekaan tähtien välissä, vaan jo nyt kaikkialla? Koen tuskaa siitä, että kristinuskon ja nimen omaan uskonnon (ulkoisen harjoittamismuodon) historia on td. pilannut koko jutun eivätkä ihmiset halua nähdä (koska katsovat vain menneisyyteen) mitä Jumala tai Korkeampi Tietoisuus, ihan miten vaan, haluaa meille jo nyt sanoa.
Moni unohtaa (itsekin) että vaikka kristityt sanovatkin Raamatun olevan Jumalan sanaa, Jumala ei ole yhtäkuin Raamattu. Raamattu on Jumalan kirjoitettua sanaa, mutta siten kuin ihminen on Sanan ymmärtänyt. Raamattua kirjoittaneet ihmiset eivät olleet sanelukoneita ja siksi Jeesus sanoi, ettei riitä, että tuntee kirjoitukset. Pitää tuntea myös Jumalan Voima.
Jokainen, joka haluaa sen konkreettisen todisteen saada, eikä tarvitse vain haaveilla siitä, saa sen jos pyytää.
"Ehkä jonain päivänä ihmiskunnan kehitys johtaa siihen että ihmiset luovat taivaan."
Eikö tämä korota ihmisen Kaikkein Ylimmäksi Olennoksi? Että Ihminen Loisi taivaan? Olisi siis Luoja?
Ilmanko ihmisillä on vaikea uskoa Jumalaan, koska silloin ei enää olisikaan Kaiken Luoja...;)
niinpä niin... ikuista mitäpä jos onkin näin eikä olekaan noin.
Mulle riittäisi 'maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto!' Enpä usko, että ainakaan kristillisin ajatusrakentein siihen päästään.
"Mulle riittäisi 'maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto!' Enpä usko, että ainakaan kristillisin ajatusrakentein siihen päästään."
Vaan tahdon asia...;)
"ei olekaan tähtien välissä, vaan jo nyt kaikkialla?"
No tähtien välissä vaan kuulostaa siistiltä :) Voisi tietysti leikkiä ajatuksella että esim. kasvien dna:ssa alkaisi näkyä tietoisia viestejä olennolta nimeltä Maapallo...
"Eikö tämä korota ihmisen Kaikkein Ylimmäksi Olennoksi? Että Ihminen Loisi taivaan? Olisi siis Luoja?"
Nimenomaan. Ei siis ketään yksilöä vaan koko ihmiskunta yhdessä olisi luoja. Joka ei tietenkään haluaisi vahingoittaa itseään - eli toisia ihmisiä.
"Ilmanko ihmisillä on vaikea uskoa Jumalaan, koska silloin ei enää olisikaan Kaiken Luoja...;)"
En ihan ymmärtänyt tuota. Harvallapa on oletuksena että 'minä olen kaiken luoja'. Jumalaan on vaikea uskoa lähinnä varmaankin sen takia että se on toisten sanelema olento, joka haluaa tiettyjä asioita ja vihaa toisia. Vaikka itse olennosta ei näy merkkiäkään.
Sinänsä jumalaan on mielestäni helppo uskoa. Ovathan jumalat saavuttaneet kohtuullista suosiota ihmiskunnan keskuudessa. Mutta on onneksi myös helppo olla uskomatta mihinkään tiettyyn jumalolentoon jonka pitäisi olla ainoa pelastus.
jää vain tahdon ilmaisuksi.
"En ihan ymmärtänyt tuota. Harvallapa on oletuksena että 'minä olen kaiken luoja'. Jumalaan on vaikea uskoa lähinnä varmaankin sen takia että se on toisten sanelema olento, joka haluaa tiettyjä asioita ja vihaa toisia. Vaikka itse olennosta ei näy merkkiäkään."
Kun ihminen uskoo Jumalaan, hän uskoo myös siihen, että on Joku suurempi. Että onkin, joku Jonka tahdosta on kiinni elämmekö vai kuolemmeko, ettemme olisikaan Ylin päätäntävalta maailmankaikkeudessa, vaan ainoastaan Jonkun palvelijoita, ystäviä, lapsia ihan miten vaan. Ja kaikki Hänen silmissään samalla viivalla, riippumatta ansioistamme tai siitä kuinka "hyviä" tai "huonoja" olemme. Muutenhan ihminen mittaa toista helposti juuri tekojen mukaan ja omista teoista ylpistytään, useimmiten.
Hänen silmissään ainoa ratkaiseva kriteeri on, että uskommeko Häneen vai itseemme maailman Luojana.
"Jumalaan on vaikea uskoa lähinnä varmaankin sen takia että se on toisten sanelema olento, joka haluaa tiettyjä asioita ja vihaa toisia."
Tästä samasta syystä Ihmiseen on hyvin usein vaikea uskoa...;)
"Nimenomaan. Ei siis ketään yksilöä vaan koko ihmiskunta yhdessä olisi luoja. Joka ei tietenkään haluaisi vahingoittaa itseään - eli toisia ihmisiä. "
Kuinka realistisena pidät tätä mahdollisuutta? Jos peilaat ihmiskunnan historiaa suhteessa nykytilanteeseen? Mihin kehitys on todellisuudessa johtanut? Kuinka humaaneja olemme noin niinkuin globaalisti?
Kuinka lähellä onkaan raamatussa kuvatut joukkosurmat nykypäivänäkin? Ja aikaa on ollut oppia, mikäli evoluutiohon on uskomista...
Kysymys kuuluukin, onko raamattua tuskallista lukea sen takia, koska näemme siellä oman sisimpämme, kapinoivissa, uppiniskaisissa, synnissä viihtyvissä ja sotaisissa hahmoissa? Eikä väkivallan tarvitse aina olla fyysistä...;)
Kuinka paljon ihminen on TODELLISUUDESSA muuttunut raamatun ajoista?
Mies kävelee Kaarinan puistoalueelle ja ampuu exänsä kylmän rauhallisesti. jne.
Kun katsoo uutisia, vähenee usko humaaniin maailmaan joka päivä enemmän.
Ja tulee Jeesuksen vuorisaarna mieleen, kuinka päinvastoin me ihmiset elämmekään.
"Autuaita ovat rauhantekijät.".....
"Ylin päätäntävalta maailmankaikkeudessa, vaan ainoastaan Jonkun palvelijoita, ystäviä, lapsia ihan miten vaan. Ja kaikki Hänen silmissään samalla viivalla,"
Juu, tuohan on pelkästään luonnollista. Minun mielessäni "Hän" on kuitenkin "Se". En pidä oikeutenani projisoida inhimillisiä psykososiaalisia (ja sukupuolisia) ominaisuuksia johonkin maailmankaikkeuden luojatahoon / -prosessiin.
"Hänen silmissään ainoa ratkaiseva kriteeri on, että uskommeko Häneen vai itseemme maailman Luojana."
Me voimme olla maailman Luojia jos emme ole maailma Tuhoojia. :)
"Kuinka realistisena pidät tätä mahdollisuutta? Jos peilaat ihmiskunnan historiaa suhteessa nykytilanteeseen? Mihin kehitys on todellisuudessa johtanut? Kuinka humaaneja olemme noin niinkuin globaalisti?"
Epätodennäköistä. Veisi tuhansia vuosia. Henkistä evoluutiota. Ehkä tulee totaalinen tuho sitä ennen.
"Kun katsoo uutisia, vähenee usko humaaniin maailmaan joka päivä enemmän."
Ihmiset ovat petoja. Ja kun oman petonsa tunnistaa, sitä voi käyttää vaikkapa luovana energiana (kokonaan sitä ei saa tuhottua).
Niin, yksijumalaiset uskonnot ovat levinneet maailmanlaajuisiksi ja syrjäyttäneet suurelta osin esim. luonnonuskonnot. Nyt tappamista ei tarvitse pyytää anteeksi sodan jumalata vaan ihan yleistyypiltä, joka hoitaa kaikki synnit pois.
josta mm. Gandhi innoitti omaa filosofiaansa.
"Nyt tappamista ei tarvitse pyytää anteeksi sodan jumalata vaan ihan yleistyypiltä, joka hoitaa kaikki synnit pois."
Jos noudattaisimme Kristuksen esimerkkiä, tappamista ei olisi. Mutta me emme pysty siihen. Gandhi vei Vuorisaarnan opetuksen hyvin pitkälle käytäntöön, kuten myös Martin Luther King Jr.
Uskominen Kristukseen ja syntien anteeksi saamiseen perustuu siihen, että ihminen haluaa tehdä parannuksen ja olla tekemättä syntiä enää anteeksiannon jälkeen. Siksi tuo sinun näkemyksesi (joka varmasti monille on totta) on hieman ontuva. Tarkoitus ei ole pyytää anteeksi ja jatkaa samoja tekoja kun on anteeksi saanut. Raamatussa sanotaan:"Kääntykää pois synneistänne ja tehkää parannus." Pahoille teoille pitää siis kääntää selkänsä ja pyrkiä luopumaan niistä kokonaan Jumalan avulla.
Jeesuksen opetukset eivät anna oikeutusta mihinkään tappamiseen, minkään asian nimessä. "Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu." Jeesuksen opetus on hyvin selkeän pasifistinen. Hän tuomitsee koston, vihamiesten vihaamisen jne. Hän käskee vastaamaan pahaan hyvällä jne.
Miksi me emme noudata näitä ohjeita? Koska ihminen meissä on itsekäs ja vallanhaluinen, peto, kuten mainitsit. Ja tämä sama Ihminen käyttää uskontoa, rahaa, valtaa, mitä vaan tekosyynä sotimiseen. Synti ja pahuus aiheuttavat kärsimystä, mutta niiden valta on murrettu, jos ihmiset vain uskoisivat siihen. Niistä voi vapautua, kokonaan. Siitä evankeliumissa on kyse.
Ihminen ei itse pysty sitä tekemään, mutta Jumalan avulla se on mahdollista eikä muutosta tee ihminen, vaan Kristus ihmisessä uskoontulon jälkeen. Miksei tämä näy uskovissa? Koska mekin annamme sille ihmiselle enemmän tilaa kuin Kristukselle. Ja, paholainen toimii myös uskovien kautta, jos emme pidä katsetta ristissä. Hän pyrkii jatkuvasti luomaan riitaa seurakuntiin ja uskoviin, on muuten ilmeisen hyvin onnistunutkin siinä...;)
Kyllä mie ainakin annan tilaa "kristukselle". Parhaani mukaan. Ettei olisi sellaista ihme nyhjäämistä ja kiukuttelua ja ärhentelyä. Ja vieläpä omasta vapaasta tahdosta, en edes tarvitse mitään taivaspaikkaa tai jumalaista kokemusta.
Lennon taisi olla kommunisti...
Lennonilla oli vähän senkaltaisia taipumuksia. Mutta jäsenmaksut jäivät kyllä maksamatta. Sillä katso, kommunisti joka jättää jäsenmaksunsa maksamatta muuttuu luokkapetturiksi. Se taas joka ei koskaan ole maksamista aloittanutkaan ei ole kommunisti lainkaan.
Kommunismi on oikein toteutettuna luultavasti tämän telluksen tallaajille toimivin konsepti. Todistakaa että olen väärässä. Harmi, ettei kukaan ole kunnon kommunismia vielä käytännössä vielä toteuttanut. Yhdysvaltojen levittämä/harjoittama diktatuuri/demokratia on kaukana ihanteellisesta yhteiskunnasta.
Lennon tietää mistä laulaa ! Auuuuuts kun on upee piisi, uuudestaan !
Imagine there's no heaven,
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...
Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...
Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...
You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.
*laulaa mukana*
You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one