Tuntuu, et Pieksämäeltä on hävinny melkein kaikki 19-25 ikäluokkaa olevat tai ainakin 19-20 vuotiaat! Kaupungilla yleensä näkee vaan kasapäin teinejä ja vanhuksia. Joo, toki tiedän, et suurinosa on esim. intissä ja osa jatkanu opiskeluita muille paikkakunnille tai töihin, mut kai täällä joitain nuoria aikuisia vielä on..Missähän ne piileskelee? Tuntuu tosi yksinäiseltä, kun kaikki kaverit on muuttanu täältä pois ja itse joudun täällä vielä riutumaan viitisen kuukautta opiskeluitten takia :(
mihin kaikki nuoret aikuiset kadonnu?!
???
81637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jaaha...no itsekin muutin vasta heinäkuussa ja aika yksinäinen oon ollu, ehkä ujouskin edesauttaa asiaa, mutta oishan se mukava tavata jotain omanikäistä seuraa. Itsekin 20 jätkä olen.
Sä oot muuttanu tämmöseen junttikylään? Eihän täällä oo nuorelle ihmiselle mitään tarjottavaa, ainakaan mun mielestä. Vaatteetkin saa useimmiten ostaa isommista kaupungeista.. Ja se varsinkin ottaa täällä päähän, et on niin perhanan vaikee löytää uusia kavereita! Pitää kait sitten vaan yrittää tyytyä tähän yksinäisyyteen:(
Yksinäisyydelle voi itsekin jotakin tehdä. Positiivinen asenne on hyvä alku kaverin löytämiseen.
minusta kaupungillakin saisi olla jotakin ajatuksia muualta muuttaneiden sosiaalisia tarpeita kohtaan. Ei se ole helppoa uudesta kaupungista uusia ystäviä löytää käden käänteessä... no onneksi saatíin tämä palsta! Itse löysin uusia ystäviä seurakunnan järjestämän äitilapsi-kerhon kautta. Nuorille ja kaupunkiin muuttaneille voisi yrittää löytää jonkun oman juttunsa.
Muutama vuosi sitten tänne muutin etelästä. Minua aluksi vähän hämmästytti ihmisten tuttavallisuus. Luulenpa ,että täältä löytyy jokaiselle sopivat ympyrät....
Kaupungin ko. ikäluokka on tosi kanamaista :) syvällä kokemuksen rintaäänellä, valitettavasti!!! On aina ollut ja tulee aina olemaan??
siksi täältä lähdetään pois. On niitä hyviäkin tyyppejä, mutta jokin kumma syöpä vaivaa ainakin useimpia tyttöjä, käyttäytyvät rumasti ja kiusaavat muita minkä kerkeävät. Nimeltä mainitsematta, vaikka paras "kosto" olisi mainita kaikkien nimet täällä. Yök! tahiniemi kunnon käärmeenpesä...!! terveiset vaan sinne.
Onneks en asu Tahiniemessä!:) Se on totta, et täällä niitä teinixkanoja riittää! Se on myös valitettavan totta, ettei täällä ole oikein paikkoja, missä voisi tutustua muihin paikallisiin nuoriin. Munkin ympyrät kun pyörii pääasiassa kodin, koulun ja kuntosalin ympärillä niin eipä siinä ole mahdollisuutta rueta hieromaan kaveruutta kenenkään kanssa. Kaikki luokkakaveritkin on melkeinpä kaiken vapaa-aikasa töissä.
Muutin pois.. aika moni muukin tuttu on on muuttanu..