gallup kuivikkeesta...

Siis elikkä tämmönen mini galluppi
-mitä kuiviketta käytätte
-missä säilytätte sitä talvella ettei jäädy
-käytättekö lisäksi jotain muuta esim. purua olkia

Kiitos vaivasta jo tälleen etukäteen....
10587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

purua olkia.
Kärrätty yhteen tyhjään karsinaan, tosin nyt alkaa olla loppu.... Ulkoota sitten jäisestä kasasta vaan...

Äänestä

turvetta ja pahnoja... turvekasa ja pahnat ovat viereisessä vajassa (kylmätila), josta ne kärrätään talliin, saman vajan toisessa päässä on heinät...

Äänestä

-Käytän purua ja olkia
-pihalla säilytetään.

Äänestä

....käytetään (hyvä kuivike ja vähentää ilmanvaihtotarvetta)

Säilytetään joko ulkona kasassa tai kylmässä ladossa(ulkonakaan turpeesta ei kastu juuri muu kuin pintakerros)

Joskus nuukuuksissa laitetaan olkia lisäksi, vaikutus lienee lähinnä kosmeettinen.

Äänestä

-mitä kuiviketta käytätte TURVETTA
-missä säilytätte sitä talvella ettei jäädy ULKONA, EI JÄÄDY HELPOLLA JA JOS JÄÄTYY NIIN HELPPO HAKATATA PALOIKSI
-käytättekö lisäksi jotain muuta esim. purua olkia
EI

Äänestä

Meillä ollut 12v. käytössä pahna/oljet... sekä joskus alla vielä vähän purua (jos on saatavilla). Pahna ei jäädy, jos on kuivaa, mutta ladossa sitä meillä säilytetään.

Äänestä

turvetta käytetään toisella ja toisella purua. Turve olisi kyllä parempi molemmille ja ihmisille, kun puru niin kovasti pöllyää. Turve on lisäksi tosi imukykyistä. Ainut ongelma kun se likaa. Säilytetään lämpimässä, varustehuoneessa.

Äänestä

-Kutteri
- Ulkona pressun alla
- Ei muuta.

Äänestä

Meill käytetään turvetta ja on toiminu erinomasesti - maatuminen ei kestä niin kauan ku purull, joten saa nopeesti hyödynnettyy lannan pellolle, kasvimaalle tai vaikk kukkapenkkiin. Me säilytetään turvepaaleja lämpimässä (=lämpötila on plussan puolella)ja kuivassa hallissa ja niin se on mahdollisimman kuivaa ja helppokäyttöstä. 1-2 paalia samaan aikaan auki ja muut paalit nurkassa ympärillä ettei turve levii ympäri hallia.
Turpeen lisäks ei käytetä muuta.

Äänestä
  • Siellä missä hoidan käytetään purua.
    Sitä säilytetään kuivassa paikassa, semmosessa jännässä mökkelissä tai pressun alla. Ei yleensä jäädy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laku kirjoitti:

Siis elikkä tämmönen mini galluppi
-mitä kuiviketta käytätte
-missä säilytätte sitä talvella ettei jäädy
-käytättekö lisäksi jotain muuta esim. purua olkia

Kiitos vaivasta jo tälleen etukäteen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu