onko suuri taistelu kirja lukemisen arvoinen. olisin nimittäin saamassa sellasen. ihan mielenkiinnosta lukisin sen.
suuresta taistelusta
18
747
Vastaukset
Ei se ruumiillisesti tapa, mutta jos olet uskossa tai etsikkoajassa, se voi tappaa hengellisesti, jos et lue sitä arvostellen Raamatulla. Ei tuollaisiin väärien profeettojen Raamatun vastaisiin kirjoihin pidä suhtautua liian kevyesti, koska niissä ei ole ainoastaan se sanallinen eksytys, vaan myös pahat eksyttävät henget vaikuttavat niiden kautta.
- lukijan osassa ollut
Ihan pakanana luin, joten lue ajatellen. Antaahan se vastauksia kysymyksiin, mutta itselläsi on kuitenkin päätösvalta miettiä, miten siihen reagoit.
Rauhanheippa
Suuri Taistelu on monille elämänsä tärkein kirja Raamatun jälkeen.
Käytä omaa arvostelukykyä enakkoluulottomasti.
Huomaa miten se opettaa ja siteeraa Raamattua kaikessa.
Kirja kertoo yuskonpuhdituksen ajoista aina maailman loppuun saakka.
Paljon hyvää ja tärkeää tietoa, mm. miten välttää ja tunnistaa lopun ajan eksytykset.
Löydät Raamatun opetuksen.
Paljon hyvää tietoa käytännön kristillisestä elämästä.
Kun olet rehellinen, et voi kuin ihastella kirjaa.
Eräs helluntaipariskunta vilpittömiä Herran palvelijoita molemmat, sanoivat:
"Jos tämä ei ole Jumalasta, ei sitten mikään."
Siunausta
jari laurila- niin sitten on......
jo mennyt sivuun totuudesta.
EGW kirjoittaa asioita ohi Raamatun ilmoittaman määrän.
Ne lisäykset muuttavat Raamatun sanoman sisällön merkitystä väärään suuntaan.
Vähäinenkin hapatus hapattaa pilalle koko taikinan.
- luki-sinko
muuten tää voitto ramu onko hän uskovainen? vai miksi hän huuutaa täällä kauheasti. ei vaikuta minusta jeesuksen seuraajalta vaan mitäpä minä tiiän? siitä suuresta taistelusta oon kyllä kkinnostunut ja luen varmaan sen pian. katon sitten eteenpäin.
- älä kaikesta syytä VR:a
Täällä palstalla on adventisteja jotka käyttävät muiden nimimerkkejä.
Kaikki Voitto Ramun nimiin kirjoitetut viestit eivät ole oikean VR:n tekstiä.
- Timo Flink
Kirja käsittelee Jeesuksen ja Saatanan välisen suuren taistelun vaiheita. Alkuosa erityisesti uskonpuhdistuksen aikaa ja siitä eteenpäin ja noin puolesta välistä alkaen Danielin kirjan ja Ilmestyskirjan kuvaa maailman historiasta ja lopputapahtumista. Suosittelen, että muodostat oman mielipiteesi, etkä kuuntele mitä täällä huudetaan puolesta tai vastaan.
Timo Flink- koisar
EGW:n kirjat ovat samaa sarjaa kuin kaanonin ulkopuolelle jätetyt kirjoituksetkin.
Niiden asiasisältö on todistetusti paikkansapitämätöntä.
Itselläni on muutama hänen kirjansa vanhempieni kirjahyllyssä ja avaa ne kirjat miltä aukeamalta tahansa, sieltä löytyy paikkansapitämätöntä
tekstiä.
On merkillistä että sinä teologina kirjoitat hänen kirjojensa puolesta.
EGW:kirjat ovat kristillisessä mielessä täyttä harhaoppia.
Täällä palstalla on jo riittävästi kirjoitettua todistetta EGW:n Raamatun sanasta poikkeamisistaan
etten niitä lähde lisää kirjoittelemaan.
Yksi kirja on tuossa auki edessäni ja on ihme jos joku sitä tekstiä voi pitää totuutena. - Timo Flink
koisar kirjoitti:
EGW:n kirjat ovat samaa sarjaa kuin kaanonin ulkopuolelle jätetyt kirjoituksetkin.
Niiden asiasisältö on todistetusti paikkansapitämätöntä.
Itselläni on muutama hänen kirjansa vanhempieni kirjahyllyssä ja avaa ne kirjat miltä aukeamalta tahansa, sieltä löytyy paikkansapitämätöntä
tekstiä.
On merkillistä että sinä teologina kirjoitat hänen kirjojensa puolesta.
EGW:kirjat ovat kristillisessä mielessä täyttä harhaoppia.
Täällä palstalla on jo riittävästi kirjoitettua todistetta EGW:n Raamatun sanasta poikkeamisistaan
etten niitä lähde lisää kirjoittelemaan.
Yksi kirja on tuossa auki edessäni ja on ihme jos joku sitä tekstiä voi pitää totuutena.Niin, teologina osaankin arvostaa hänen hengellistä tuotantoaan, jotka näköjään eivät teille aukene. Tosin, Paavalin mukaan hengelliset onkin tutkittava hengellisesti :)
Timo Flink Timo Flink kirjoitti:
Niin, teologina osaankin arvostaa hänen hengellistä tuotantoaan, jotka näköjään eivät teille aukene. Tosin, Paavalin mukaan hengelliset onkin tutkittava hengellisesti :)
Timo FlinkNiin, Paavali kyllä tarkoitti jumalallisia asioita. Hengelliset eli uskovat ihmiset pystyvät ymmärtämään hengellisiä eli Jumalan asioita, heissä asuvan Pyhä Hengen vaikutuksesta.
Mutta toimiihan tuo tietysti käänteisestikin: koska Ellen Gould White sai näkynsä pahoilta hengiltä, niin niitä on helpompi tutkia ja ymmärtää, jos ensin imaisee sisäänsä muutamat eksytyksen henget.
Ei-uskoville ilman pahoja henkiä oleville voivat sekä Jumalan että saatanan asiat olla vaikeita ymmärtää.
- Maijuli
Serkku pistäytyi adventistien kokouksessa.
Useat olivat todistaneet miten tulivat adventistiksi luettuaan Suuri taistelu-kirjan.- kijailija
Se on profeetta kirjailijan kirjoittama kirja ja perustuu näkyihin.
Raamattu ei tunne sellaista profeettaa.
Suuri taistelu kuuluu jokaisen adventistin perusoppikirjoihin ja sitä käytetään käännytystyössä. - Maijuli
kijailija kirjoitti:
Se on profeetta kirjailijan kirjoittama kirja ja perustuu näkyihin.
Raamattu ei tunne sellaista profeettaa.
Suuri taistelu kuuluu jokaisen adventistin perusoppikirjoihin ja sitä käytetään käännytystyössä.Hän tyrmistyi riittävästi kuulemastaan ja kertoi kaikille.
Hän säästi käynnillään meidät tuolta lahkolta. - Timo Flink
kijailija kirjoitti:
Se on profeetta kirjailijan kirjoittama kirja ja perustuu näkyihin.
Raamattu ei tunne sellaista profeettaa.
Suuri taistelu kuuluu jokaisen adventistin perusoppikirjoihin ja sitä käytetään käännytystyössä.Kirja viittaa Raamattuun ja kirkkohistoriallisiin lähteisiin. Asian voi jokainen katsoa taskupokkaripainoksen takaosan lähdeviiteluettelosta.
Timo Flink - Timo Flink
Maijuli kirjoitti:
Hän tyrmistyi riittävästi kuulemastaan ja kertoi kaikille.
Hän säästi käynnillään meidät tuolta lahkolta.Suuri Taistelu (1884 versio), kappale 37, alku:
"Jumalan kansaa neuvotaan ottamaan Raamattu turvaksi
pimeyden henkien eksyttävää vaikutusta vastaan.
Saatana pyrkii kaikin keinoin estämään ihmisiä tutustumasta
Raamattuun. Jumalan työn elpyessä hän tehostaa
aina toimintaansa. Pian hän ryhtyy viimeiseen
taisteluun Kristusta ja tämän seuraajia vastaan. Väärennös
tulee olemaan niin aidontuntuinen, että sitä on
mahdotonta erottaa oikeasta ilman Raamatun apua."
Timo Flink Timo Flink kirjoitti:
Suuri Taistelu (1884 versio), kappale 37, alku:
"Jumalan kansaa neuvotaan ottamaan Raamattu turvaksi
pimeyden henkien eksyttävää vaikutusta vastaan.
Saatana pyrkii kaikin keinoin estämään ihmisiä tutustumasta
Raamattuun. Jumalan työn elpyessä hän tehostaa
aina toimintaansa. Pian hän ryhtyy viimeiseen
taisteluun Kristusta ja tämän seuraajia vastaan. Väärennös
tulee olemaan niin aidontuntuinen, että sitä on
mahdotonta erottaa oikeasta ilman Raamatun apua."
Timo FlinkNiin, Ellenillä oli tapana varoitella harhaopeista, vääristä profeetoista ym., jotta häntä itseään ei keksittäisi arvostella ja huomata vääräksi profeetaksi ja eksyttäjäksi.
Samoin hän käski lukea Raamattua ensin sen selitettyään täysin toiseksi, niin että ihmiset eivät enää lukeneet sitä Pyhän Hengen johdossa, vaan Ellenin antaman esiymmärryksen kanssa.Timo Flink kirjoitti:
Kirja viittaa Raamattuun ja kirkkohistoriallisiin lähteisiin. Asian voi jokainen katsoa taskupokkaripainoksen takaosan lähdeviiteluettelosta.
Timo FlinkNiinhän sinäkin viittaat päivät pitkät Raamattuun, mutta omien Ellenin mukaisten väännöksiesi saattelemana.
Eipä tuo adventistin tekemä Clear Word Biblekaan (myöh. nimestä jätettu Bible pois) tyhjästä syntynyt, vaan siihen on ympätty Ellenin opit.
- on tänääkin.
Tästä linkistä sen voi katsoa, oikeaa vai väärää!
http://www.worldincrisis.org/Great-Controversy-site/st.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as643202Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna242978- 512872
- 562678
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582568Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532311Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782198- 692088
- 452082