Venäjän hyökkäyksen vaara kasva koko ajan. Mitä Suomessa oikein odotetaan ? Uusia Mainilan laukauksiako ? Meininki alkaa olla sama kuin Talvisodan alla kun kukaan ei uskonut, että katastrofi on tulossa.
Heti Natoon !
huolestunut.
9588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mitäs menit äänestämään sitä halosta?
Äänestänyt Halosta !
Kerropas ensin mitä meillä on sellaista mikä
naapuria kiinnostaisi ja mitä ei itsellään olisi?
Mitä puolustettavaa työttömällä vuokralla asuvalla
aktiivisella työnhakijalla,vailla sosiaaliturvaa
olevalla pienyrittäjällä,oman onnensa nojaan jätetyllä vanhuksella ym.
Samat tarjoukset ja paremmatkin löytyy muualta
euroopasta!
Keinottelijat ovat jo metsäteollisuudella hankitun
kansallisomaisuuden pörssissä pelanneet tai
vieneet Kiinan kommunismin kehittämiseen!
Se onkin kova paukku,kun miljardikansa ryhtyy
lakkoon elinolojensa kohottamiseksi!
Annetaan ensin kansalliset turvatakuut vähäosaisten perusturvaan ja työllistymiseen!
Katsotaan onko sitten puolustettavaa!
Sovitaan puolustusvero alle 2000€/kk ansaitsevat
vapaus verosta koska ei varallisuutta!
Ja lisäksi alle 100000€ omaisuus verosta vapaaksi!
Näiden rajojen yläpuolella vero progressiivinen!
Miten niin? Oletko mahdollisesti säikähtänyt viime päivien uutisia siitä kuinka Venäjä siirtää tutkiaan Latviasta Suomen itäpuolelle tai palauttaa alueelle murto-osan siitä materiaalista, joka sieltä poistui NL:n romahduksen myötä?
Ei siinä ole mistään mullistavasta tai yllättävästä asiasta kyse: Täysin tiedossa ollut ja ennakoitu juttu. Arvatenkin tätä tulevat jotkut NATO-intoilijat käyttämään liittymisen perusteena. Sekin on minusta nähtävä ennemmin epätoivoisena yrityksenä: muut jäsenyyttä tukevat argumentit kun alkavat loppua.
ne aina Kaliningradista lentäessään loukkaakin Suomen ilmatilaa, kun niillä on niin 60-lukulaiset radarit.
Täytyyhän ne nyt jonnekin upottaa, kun ei enää sovi edes Barentsinsinmerenkään ydinsukellusveneiden romuja pohjaan laskea romuttumasta.
Karjalan koivikot ovat romujen oikea sijoituskohde, sillä se hämää imperialistista Suomea.
Meininki on se, etä Venäjä on kyllästynyt olemaan toisen luokan suurvalta. Putin haluaa oman suosionsa takia takaisin supervalta-aseman.
Venäjän massat tukevat sitä kuten Suomenn kiekkofanit maajoukkueen hypettämistä. Nämä asiat ovat rinnasteisia todellakin. Kansallinen itsetunto vaan vaatii eri mittakaavojen tapahtumia.
koska Venäläisillä taktisia -ohjuksia jotka lentävät mihin tahansa Suomen maanperälle 10 minuutissa! Nato on kaukana ja silloin on jo myöhäistä tulla apuun.
Eikö ole hyvä, jos joku tarvittaessa tekee kostoiskun kuitenkin ?
Venäjällä pitäsi olla paitsi kyky, myös tahto tuohon. Jotta tahtoa olisi, täytyisi hyökkäyksestä olla suuremmat hyödyt kuin haitat.
Vaikea nähdä, että tälläinen tilanne syntyisi nykyisilläkään järjestelyillä.