Tuolla alempana on avaus "Miten tämä tulkitaan"
Mitä tää tämmöinen on, kun kukaan ei viitsi vastata
tuohon asialliseen kysymykseen.
Minä pyydän uskossa olevia vastaamaan tähän. Miten he ymmärtävät tämän "avioliittoon kelpaamattoman"
asian.
Koska tämä on helluntailaisten palsta niin voisivat vastata.
Muuten tulkitsen sen, että eivät osaa sanaa selittää eikä sana ole muuttunut heille eläväksi.
Tai sitten tätä asiaa ei ole käsitelty hell.kokouksissa.
Mitä tää tämmöinen on, kun kukaan ei viitsi vastata
tuohon asialliseen kysymykseen.
Minä pyydän uskossa olevia vastaamaan tähän. Miten he ymmärtävät tämän "avioliittoon kelpaamattoman"
asian.
Koska tämä on helluntailaisten palsta niin voisivat vastata.
Muuten tulkitsen sen, että eivät osaa sanaa selittää eikä sana ole muuttunut heille eläväksi.
Tai sitten tätä asiaa ei ole käsitelty hell.kokouksissa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Koska minulta eilenkin poistettiin yli kaksikymmentä jykevää kommenttia,niin kyllä sinä ymmärrät,että se tekee vähän araksi kommentoimaan mitään,ei millään pahalla.
koska poistetaan vietejä Yli 20...?? EPÄREILUU.
Miksi tätä palstaa sitten pidetään? Mun ymmärtääkseni, ne jotka ovat matkalla, heille täytyy
vastata koska mistä ihmiset muuten tietävät uskon ja raamatun asioista.
Eihän näitä kysymyksiä voi keltä tahansa kysyä. En halua kysyä kuin helluntailaisilta koska osaan sitten paremmin keskustellä äitini kanssa. Haluan siis muidenkin mielipiteitä.
Olen jo yli kahdeksan vuotta ollut uskossa,joten pystyn perustelemaan kyllä asian kuin asian Sanalla,mutta minulle ei retoriikkani vuoksi avaudu ainakaan tällä palstalla mahdollisuuksia.
Anteeksi mutta sallitko jos kysyn Michael kuulut-
ko Helluntaiseurakuntaan.
Muuten olemme molemmat pohjosen poikia,mie täältä
paljon ylempää.
Ihan vaan tuli mieleen, ku siellä ollaan vaimoni kanssa pyörähetty, ku on vaimo sieltäpäin.
Olen tullut uskoon ja kastettu Oulun helluntaiseurakunnassa -ja se on kotiseurakuntani.Kuulun myös kirkkoon.Ja olen kirkkaasti uskossa kirkastettuun Vapahtajaamme Jeesukseen Kristukseen.
Samalta tasolta kuin Sodankylä , eli 80km.
länteen päin, mitäpä mie sallaamaan Kittilä.
Minäkin kotivävynä saan asustella ja toista
vuotta työkyvyttömyys eläkkeellä.
Mikäpä ootellessa kesää ja tammukkapuroja.
Muuten itse olen puoli Lappilainen, siis
äiti täys, isä Savolainen.
Mistäpä tiietään vaikka oltas sukua??
ei löydy kuitenkaan tuon seurakunnan jäsenluettelosta.
Sinulla ja "kotiseurakunnallasi" on erimielisyyksiä mm. kansallissosialististen mielipiteittesi vuoksi.
mitä kaukaa haettuja homoseksuaalisuuteen liittyviä tulkintoja aina tarvitsee hakea jos kysymyksessä on avioliittoon kelpaamattomuus. Ei kaikkea aina tarvitse kauheasti tulkita eikä hengellistää. Jeesuksen sanat viittaavat usein aikansa, aivan arkipäiväisen, raadolliseen elämään.
jakeesta selityksiä enkä ryhdy etsimään alkuperäistä aloitusta onko siihen tullut jo vastauksia, juttelenpa tässä.
Yksi mielestäni realistiselta tuntuva kun ajatellaan asiaa kulttuuriyhteydessä on tämä että kyseisenä aikana ainakin orjien tai joidenkin palvelijoiden kohdalla oli tapana kuohita nämä, muistaakseni roomalaiset käytti tällaista tapaa, voin olla väärässäkin. Näitäkö sitten sanottiin eunukeiksi. Siinä on yksi ihmisryhmä jotka on tehty "avioliittoon kelpaamattomaksi".
Sitten jos asiaa katsotaan yksilötasolla mitä tämä raamantunkohta voisi puhua henkilökohtaisesti, niin haureellisuudessa vietetty elämä useine kumppaneineen, jonka seurauksena on tunne-elämän rikkinäisyyttä ja vääristymiä, sielullisia sidoksia ja kyvyttömyyttä kohdata toinen omana itsenä, on yksi sellainen nykyaikana laajalti vaikuttava ilmiö jossa ihminen on tehnyt itsensä avioliittoon kelpaamattomaksi. Tämän asian kohdalla on kyllä sitten niin että Jumalan armo voi tehdä kelpaamattoman jälleen kelvolliseksi. Avioliitto ei edellytä täydellisyyttä vaan rakkautta ja kristillinen avioliitto on aina kristillinen sen mukaan onko kumpikin uskossa Jeesukseen että Kristus on mukana avioliitossa jo alusta lähtien johdattamassa, siunaamassa ja parantamassa. Tällöin avioliitolla on mahdollisuus onnistua vaikka kuinka rikkinäisistä olosuhteista. Mutta korostan kyllä tätä, että jos ja kun ihminen on omalla synnillisellä elämäntyylillä tehnyt itsensä avioliittoon kelpaamattomaksi hänellä ei ole enää oikeutta avioliittoon. Avioliitto ei hänen kohdalla siis perustu oikeuteen vaan puhtaaseen armoon. Siksi siinä on katsottava Jumalaan ja odotettava mitä Hän hyväksi näkee.
Niin tai näin. Jeesuksen veri on turva niin niille jotka on avioliittoon tai johonkin muuhun ihmissuhteeseen, työhön tai tehtävään kelpaavia tai kelpaamattomia, yhtälaisesti: pelastus on lahja jossa meitä ei erotella toisistamme. En tämän enempää tähän.
Luulen että tässä kuitenkin tuli jotakin keskeistä, ei ainoastaan teoretisoinnin tasolta. Kristinuskohan on ennen kaikkea elämää Jeesuksen seurassa. Tässä ja tänään. Elämämme arkipäivässä kipuineen ja iloineen - tahdonko Herran Jeesuksen sydämeni valtaistuimelle?
Ja ajatteleppas,jos koko seikkaperäinen selostus olisi sitten parin minuutin päästä poistettu?
Poistakaa kateus sydämestänne ja antakaa minunkin osallistua keskusteluun,vaikka olenkin helluntailainen,tai no,mikäs pakko se onkaan,edetkää vaikka valitsemallanne linjalla,minun tehtävänihän on toimia Herran todistajana ja julistajana,ja tiedän,ettei helmiä tule antaa sioille!
tähän odotinkin uskossa olevan maltillista vastausta.
Osaat hyvin vastata uskosi kautta näihin kysymyksiin.