Alusvaatemalliministeri Tanja Karpela on koko ministeriuransa ollut tunnettu siitä, että hän ei ole saanut mitään otetta ministeriönsä toimialasta. Työ valtioneuvostossa on ollut aivan liian vaativa homma tälle tyttöselle ja hän on sen itsekin myöntänyt pienissä piireissä.
Tämän substanssin täydellisen puuttumisen takia Karpela on halunnut olla muulla tavalla julkisuudessa. Milloin on halattu äiti Ammaa, milloin taas on oltu kontallaan paavin edessä.
Karpelan lomailusta veronmaksajien rahoilla Torinossa tuli hänelle jälleen paljon kielteistä julkisuutta. Karpelan julkisuuden hallintaan erikoistunut avustajajoukko ja kalliit imagokonsultit pantiin miettimään vastakeinoja. Nopeaksi tavaksi keksittiin panna alusvaatemalliministeri esiintymään eduskuntaan sopimattomassa asussa.
Karpela tarttui innolla ajatukseen ja tuli eduskuntaan ohjesäännön vastaisessa reisitaskuhousuissa. Puhemiesneuvosto on aiemminkin antanut kansanedustajille huomautuksia sopimattomasta asusta. Aikoinaan kansanedustaja Bremerin kesäisistä shortseista annettiin huomautus.
Nyt eduskunnan puhemiehistön olisi syytä antaa vakava huomautus eduskuntaa selvästi pilkkanaan pitävälle Tanja Karpelalle. Karpelan olisi tämän lisäksi tehtävä julkinen anteeksipyyntö.
Karpelan tyylitaju petti lopullisesti
4
310
Vastaukset
- !!!
Saisi se tuo Jäbä sinuakin huomauttaa joskus paskanjauhamisesta, kun se "demariluusereitakin" muistaa sellaisesta sättiä, vaikkei se edes voi tietää, mitä ne muut paskanjauhajat sinun lisäksesi on.
Mutta sinähän olet kokkari.
Ei Jäbä silloin huomauta asiattomuuksista.. Kirjoitin jo eilen tähän avaukseesi vastineen, mutta koko ketju näyttää poistetun. Siis lyhyesti vielä.
Karpelan pukeutumiseen ovat kiinnittäneet paheksuen huomiota Kokoomuksen nirppanokkanaiset Leena Harkimon johdolla. Nämä ovat ilmeisesti ymmärtäneet kansanedustajan tehtäväksi seurata kollegojen pukeutumista. He hoitavat tehtävänsä sanelmavuorteen ja lenita-airiston -omaisesti tarkkailemalla kansanedustajan kävelytyyliä, pukeutumista ja sukan värin sopimista muuhun asukokonaisuuteen. Jos tässä ollaan heidän etikettinsä väärällä puolella, se on merkki siitä, ettei edustaja ota tehtäviäänkään tarpeeksi vakavasti.
Tämä on sitä pikkuporvarillista teennäisyyttä, joka ainakin meikäläistä vituttaa yli kaiken. En olisi uskonut, että joku miehenpuolikaskin menee näiden leidien retkuun. Pisteet tällä kertaa Karpelalle. Toivotaan, että pyllistää näille kokkaripyhimyksille eduskunnan naisten vessassa oikein näkyvästi.- mitä äijä puuhailee..
STTK, webmaster Aulis Anttila
p. (09) 1315 2231, gsm 0400 415 524, [email protected]- Emeritus
...mitä Aulis (Ratamo, yxvaan, aua, Rautalehti, Känä, jne.) puuhailee, kirjoittelee tyylitajuttomia juttuja eri keskustelupalstoille niinkuin on tehnyt jo kymmenkunta vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302265
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261978Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121529Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121377Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951076
- 17997
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks116759