HALME PSYKIATRISEEN HOITOON!
Read this!
291191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Halme vietiin ambulanssilla psykiatriseen sairaalaan
Kansanedustaja Tony Halmeen, 43, (ps) ryyppäämisestä alkanut sairaus on pahentunut. Hän joutui viime maanantaina vaihtamaan sairaalaa.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan yksityiseen Eiran sairaalaan edellisenä perjantaina katkaisuhoitoon hakeutunut Halme kuljetettiin maanantaina iltapäivällä sairasautolla helsinkiläiseen Auroran sairaalan psykiatrian päivystyspoliklikalle.
Siirron syy on epäselvä, mutta asiantuntijoiden käsityksen mukaan pitkän ryyppyputken seurauksena voi tulla mielenterveysongelmia, pahimmassa tapauksessa delirium, juoppohulluus.
IS:n tiedon mukaan kansanedustajan siirto tapahtui vapaaehtoisella lähetteellä. Tämä merkitsee normaalisti psykiatrista tutkimusta ja neljän päivän tarkkailua ja hoitoa.
Halme ei ole antanut lausuntoja maanantain kello 15:n jälkeen, eikä hän vastaa edelleenkään puhelimeen.
Iltalehdelle Eiran sairaalasta sunnuntaina antamassaan lausunnossa kansanedustaja Halme puhui avoimesti alkoholiongelmastaan ja juomatavoistaan. Kertomansa mukaan hän "ei paljoa tissuttele, vaan ottaa kaksin käsin".
Eduskunnalle annetun ilmoituksen mukaan kansanedustaja Halme on sairauslomalla maaliskuun 11. päivään asti.
************
Miten se polvi muuten?
Joko Tonyn polvi on kondiksessa?
Vai olikokaan siinä mitään vikaa?
Taisi vika olla ihan muualla?
..kyllä se sai ekan saikkunsa ku pakaralihas oli kipeenä, sitten polvi ja nyt tuli totuus ilmi.
Kolmiolääkkeet ja viina on todellinen syy sen sairasteluihin ollut kokoajan, itsehän se ne myönsi.
Kiva kansanedustaja teillä....
Että navan alapuolella,kun jatkuvasti vahtaat Halmetta?
Eikö enää pelaa?-Mene hoitoon!
En mä uskalla.
Sattuu viel Halme oleen samassa laitoksessa.
Kato, mä pelkään hulluja.
Nyt teidän lippulaiva makaa psykiatrisessa sairaalassa mielenterveys-ja juoppohulluus vaivoista... toimiikohan siinä möhkäleessä enää mikään osa normaalisti.
Ja palkka juoksee saikulta kokoajan.
Älkää enempää munatko iteenne ja jauhako "kaveria ei jätetä", kaverit on kavereita mutta kolleegat on täysin eri asia!
Ääniharava Halme päästetään sairaalasta vasta vaalien jälkeen. Varmuuden vuoksi...
Tony Halme hakeutui tutkimuksiin mahdollisesta psykiatrisen hoidon tarpeestaan omasta tahdosta todettuaan tarvitsevansa apua. Eli Tonyn älli pelaa varsin hyvin, koska hän pystyi ylittämään "hulluuden kynnyksen", toisin kun jotkut näillä palstoilla päätään aukovat, jotka eivät ymmärrä omaa tilaansa eivätkä osaa hakeutua hoitoon omien mielenterveysongelmiensa vuoksi.
Tonyn osalta kyseessä on inhimillinen tragedia ja on täysin moraalitonta pilkata ja ivata ihmistä sairauden ja vastoinkäymisten vuoksi.
Toivotaan, että Tony selviää ongelmistaan ja antakaamme hänelle tukemme. Ihmisiä olemme kaikki.
Sairausajan etuudet kuuluvat kaikille, joten siitäkin on turha rätistä.
Eiköhän Eiran sairaala ja lääkärit ole tehneet sille lähetteen Auroraan koska eivät ole erikoistuneet mielisairaiden hoitoon!
Sä kyseenalaistat jopa lääkärit ihannoimasi idiootin vuoksi.
Mene sinne Auroraan pitämään sitä kädestä kiinni ettei putoo sängyltä niin ehkä silmäs aukeis mikä on juoppohulluus ja psykoosi sekakäyttäjällä.
Ei se sinne "hakeutunut" vaan lähti vapaaehtoisesti kun yksityissairaalan kapasiteetti ei riitä hulluja hoitamaan.
http://www.paihdelinkki.fi/tietopankki/300_alinja/325.htm
On kovassa kondiksessa vielä sairasloman jälkeenkin.
Täysin tietoisesti itseaiheuttua sairautta.
Luepa huviksesi mitä Halme itse kirjoitti ensimmäisessä kirjassaan (s.196). Onko Halme ollut muita ymmärtämässä ja tukemassa? Ei paljon sääliä heru tollasille.
"Monet periaatteessa lahjakkaat ihmiset ei koskaan haluakaan olla mitään muuta kuin juoppoja. Kaiken saa anteeksi ja aina on tekosyyt valmiina. Ensin dokataan, sitten hävettää niin perkeleesti että ei voi olla selvin päin ja taas on hyvä syy dokata lisää"
"Juoppoja mä en sääli. Juoppo on juoppo vaikka kävisi duunissakin, jos joka päivä pitää juoda. Ei se riitä, jos duuninsa hoitaa. Pitää hoitaa elämänsäkin."
Tutkimuslähete on aivan eri asia kuin diagnoosi.
Hyvä ystäväni lähetettiin tutkimuksiin Auroran sairaalan trooppisten tautien osastolle pitkittyneen kuumeen vuoksi. Ei hänessä todettu trooppista tautia. Diagnoosiksi tuli myeloinen leukemia. Sen jälkeen seurasi sirto sädehoitoklinikalle.
Esimerkiksi aivovamma voi aiheuttaa varsin moninaisia oireita, puhumattakaan eri vammojen, sairaustilojen, myrkytyksen, lääke-, huume ja alkoholin liikakäytön yhdistelmistä.
Alustavat tutkimukset kestävät neljä-viisi päivää ammattilaisten tekeminä.
Lopullisen diagnoosin tekemiseen saattaa mennä viikkoja.
Jotkut osaavat mielestään tehdä varmoja diagnooseja lehtijuttujen perusteella. Se, jos mikä kyseenalaistaa lääkärien ammattitaidot.
Mut siinä voi tulla taas halmeen "huonomuistisuus" esille jos siltä kysytään kirjoittamastaan tekstistä, kuten ei aikoinaan muistanut miten sai laittoman aseen..
Se jätkä on PATOLOGINEN kusettaja, kusettaa just sellasia tyyppejä mikä itse on, juoppoja, aivottomia luusereita.
Ehdit ensin.
Kun minäkin olin hakemassa jotain tuollaista siitä kirjasta.
Muistin aivan oikein, että siellä Halme antaa täyslaidallisen juopoillekin sanallista antiaan.
Sieltä kirjasta (myös siitä toisesta, Tuomiopäivä) löytyy aika paljon Halmeen sanomisia, joita on kiva verrata siihen, miten Halmene omat touhut ovat synkroonissa hänen sanojensa kanssa.
Kantsii lueskella kaikkien, niin näette, millainen pelle Halme on.
Aivottomalla ei voi olla aivovammaa.
Juoppohulluuskohtaus sillä on ja mielenterveys pragaa..
Tyypillinen alkoholisteilla esiintyvä aivovaurio on Wernicken oireyhtymä, jossa tietty osa aivoista on vaurioitunut. Wernicken oireyhtymään liittyy miltei aina Korsakoffin psykoosi, jolle on tyypillistä lähimuistin lähes täydellinen katoaminen. Henkilö muistaa jollakin tavalla vanhoja asioita, mutta ei sitä mistä oli pari minuuttia aiemmin puhe. Nämä lähimuistin aukot hän täyttää satuilemalla.
Aivomuutosten lisäksi runsas alkoholinkäyttö saattaa aikaansaada ääreishermoston vaurioita. Ne ilmenevät tuntohäiriöinä ja joskus halvauksina. Tuntohäiriöt alkavat raajojen kärkiosista eli sormista ja varpaista ja etenevät juomisen jatkuessa vartalolle. Ne paranevat osittain alkoholinkäytön lopettamisen jälkeen.
Alkoholin aiheuttamat aivojen rakenteelliset ja toiminnalliset muutokset voidaan siis todeta tietokonetomografialla tai magneettikuvauksella ja lisäksi psykologisin testein. Ääreishermostovauriot havaitaan normaalissa neurologisessa tutkimuksessa ja hermojen johtonopeuksia mittaamalla.
Alkoholinkäyttöön suoranaisesti liittyviä mielisairauksia ovat alkoholipsykoosit ja vakavat vieroitusoireet, ennen kaikkea alkoholidelirium elin ”juoppohulluus” (delirium tremens). Alkoholipsykooseille ovat tyypillisiä erilaiset kuulo- ja näköharhat sekä yleinen todellisuudentajun hämärtyminen. Ne seuraavat yleensä pitkään jatkunutta rajua juomakautta ja menevät rauhoittavalla lääkityksellä nopeasti ohi. Alkoholipsykoosit ja juoppohulluus vaativat aina sairaalahoitoa.
Varsinaisten alkoholipsykoosien lisäksi runsaaseen alkoholinkäyttöön liittyy usein muita mielisairauksia kuten skitsofrenia ja masennus eli depressio. Niistä on kuitenkin vaikea sanoa, ovatko ne alkoholin aiheuttamia vai johtavatko ne runsaaseen alkoholinkäyttöön.
Tällaista sairastavako henkilö meitä edustaa eduskunnassa?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000004&conference=670&posting=22000000014518040&view_mode=threaded
heti on äänestäjät hylkäämässä, kun viikinki on vaikeuksissa. Missä on kamelia ei jätetä-henki?
Pidetään Tony eduskunnassa, hän vahva mies puolustaa heikkoja ja vähäosaisia!
Nyt vasta Tony onkin todellinen asiantuntija viinan, pillerien ja huumeiden tuhoavasta voimasta ja voi antaa selontekonsa eduskunnalle sekä oman oireyhtymänsä hoidon tilasta tässä valtakunnassa.
Toivottavasti passittavat sen vähäks aikaa vaikka hesperiaan "leppäilemään", johan tuommoinen jatkuva munailu vie asialliset pohjat puolueeltakin.
sen kirjoja voi lukee netistä, mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu...
Onhan se mukavaa vähän perehtyä siihen, mitä mieltä paksupoika on maailman asioista.
Kas tällaisia mielipiteitä paksulta pojalta löytyy:
"Eipä muuten ihme, että asiat ei etene eduskunnassa, kun puolet kansanedustajista on koko ajan poissa ja toinen puoli kännissä tai krapulassa ja päälle pidetään neljän kuukauden kesäloma ja kuuden viikon joululoma.
Mitä vittua!"
(Tuomiopäivä)
Oli se hyvä, että saatiin isovaalee viikinki eduskuntaan, niin tuli tuohonkin asiaan parannus.
Vai tuliko?
Hieno juttu! Siellä saadaan asianmukaista hoitoa. Nopea ryyppyputken katkeaminen ei ole leikin paikka."Juoppohulluus" jos iskee niin silloin lähtee homma lapasesta lopullisesti.
Halme tarttee nyt ammattiapua. Nyt tässä on pienet mahdollisuudet selvitä tästä vielä"hengissä"!
Ja sitä kesti lopun elämää. Itki ja joi. Mutta syynsä oli tämä yhteiskunnan kusetus häntä kohtaan. Herkkänä ihmisenä ei auttanut, koska uskonveljet eivät hyväksyneet hänen retkahdustaan juomiseen. Ette tekään huomaan ma.
Mutta valmiita olisitte ottamaan kaiken sen hyvän,jos Halme kykenisi ajamaan asioitanne, kuten sotainvalidien hautapaikka-asian. Mutta ettehän te sitä ymmärrä - vai.
Nuo mollaajat on niitä jotka saa raivarin jos joku Perussuomalainen tekee jotain kehuttavaa. Siitä se varsinainen kalabaliikki syntyy jos se joku on Tony.
Tonyn tabut
Ilmankos nyrkkeilevä kansanedustaja Tony Halme on niin innokkaasti ajanut huumetestejä koteihin ja kouluihin - Tonyn oma suosikkisekoitin, sekä käyttäjälle että tämän lähiympäristölle varsin ongelmallinen amfetamiini kun ei näy virtsanäytteissä ollenkaan niin pitkään kuin suhteellisen harmiton kannabis. Heroiinikin voisi olla samoilla kriteereillä hyvä vaihtoehto perussuomalaiselle hormonihirmulle, mutta se ei kyllä yleensä mahdollista ihan samalla tavalla reteää menoa.
Halme ja muut oikeaa laitaa edustavat poliittiset ajattelijat ovat toistuvasti painottaneet huumetestien antavan tärkeän viestin. Puretaanpa nyt siis kerralla nuorisolle auki miten tässä maassa oikeaoppisesti irrotellaan. Ihan olennaisinta on, ettei päihteiden avulla ainoastaan rentouduta silloin tällöin, sellaisesta tavarasta jää kiinni saman tien. Jos mömmöjä kerran vedetään niin sitten laitetaan nuppi kerralla kunnolla sekaisin, mieluiten niin että samalla voidaan vähän purkaa aggressioita. Aitosuomalainen, hankalasti testeissä näkyvä valinta on myös addiktiivista, huomattavan haitallista käyttäjän terveydelle ja liian suurina annoksina nautittuna tappavaa.
Nykyinen huumelinja on kyllä kieltämättä luonnollinen valinta oikeistolle. Uusimperialistisessa hengessä se suosii pitkälle jalostettuja tuotteita, jolloin voitot jäävät länsimaisille rikollisille tai alkoholialan suuryrityksille. Reilun kaupan kannabis ei konseptina kokoomuslaista sydäntä lämmitä.
Lopuksi on vielä pakko ihmetellä, miksi toimittajat eivät käytä niitä lehtiensä mainioita uutisarkistoja. Kun Viikinki selitteli hormonivuoriaan luonnollisena osana voimailuharjoitteluaan ei ketään tuntunut kiinnostavan miehen aikaisemmat lausunnot, joissa hän ehdottomasti ja selvästi kiistää moiseen tavaraan koskeneensa - se kun ei kuuluu painonnostoon ollenkaan. Tuoreimmat esimerkit ovat vain hetken vanhenneita ja liittyvät taannoiseen, julkisuutta kiitettävästi saaneeseen, suureen hormonijuttuun. Kyllä se Iltalehtikin voisi viimein päättää linjansa.
Hakkis | 01:30 | kommentoi
http://www.saunalahti.fi/~hohakkar/fabula/2003_09_01_archive.html
Ilmainen hautapaikka on jokaisen varattoman suomalaisen oikeus ja minun ukkini on sotaveteraani ja hänellä on ollut periaatteet hiukka toisenlaiset. Hän osti jo 1950-luvulla perheelle hautapaikan kuten teki monet sen ajan ihmiset koska silloinen sosiaalihuolto ei taanut lmaista hautausta.
Ne harvat sotaveteraanit jotka ovat vielä elossa eivät Halmeen paskapuheita kaipaa kustannuksellaan, ukkikin sanoi että kehtaa jo kiikuttaa heitä hautaan!
http://www.paihdelinkki.fi/tietopankki/100_tietolinja/116.htm
Iltapäivälehtiä lukiessa ei kyllä
saa mitään selvää mikä on minäkin päivän tilanne kullakin hetkellä lei välillä viety sairaalaan, välillä mennyt sairaalaan, viety psykiatriseen sairaalaan, onkin kotona, onkin seuraamassa kiekko-ottelua. Ei tästä saa mitään selvää. KUinka voi samanaikaisesti olla monessa paikassa ja lehtitietojen mukaan riippuen lehdestä kunto ollut päinvastainen kuin tosien lehden mukaan. TUntuu kyllä, että pääasiaon, etä lehtien irtomyynti pelaa. Jutun sisällöllä ei ole mitään väliä onko totta vai ei.