Laitan nyt tällekin palstalle tän kysymyksen. Toivottavasti joku vastailee tyhmiin kysymyksiini..
Olen törmännyt usein asiaan, että apua pitäisi hakea vasta vuoden yrityksen jälkeen. Eikö neuvolaan voi mennä aikaisemmin puhumaan aiheesta vai eikö ne välitä vielä jos yritystä takana vasta esim viisi kuukautta?? Jos ei tiedä ovuloiko, kierto yli 35 päivää mutta säännöllinen yms... Eikö niitä oo jotain tabletteja, vai oliko kk tasaamiseksi
En usko, että jaksaisin yrittää vuoden ilman, että yrittäisin hakea jotain apua..
En tiedä olenko oikealla palstalla mutta olen jo epätoivoinen plussaamisen suhteen:(
Olen törmännyt usein asiaan, että apua pitäisi hakea vasta vuoden yrityksen jälkeen. Eikö neuvolaan voi mennä aikaisemmin puhumaan aiheesta vai eikö ne välitä vielä jos yritystä takana vasta esim viisi kuukautta?? Jos ei tiedä ovuloiko, kierto yli 35 päivää mutta säännöllinen yms... Eikö niitä oo jotain tabletteja, vai oliko kk tasaamiseksi
En usko, että jaksaisin yrittää vuoden ilman, että yrittäisin hakea jotain apua..
En tiedä olenko oikealla palstalla mutta olen jo epätoivoinen plussaamisen suhteen:(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ikävä sanoa tämä, mutta jos hyperventiloit jo tuossa vaiheessa asian suhteen, niin todennäköisesti raskaaksi tuleminen on hyvin vaikeaa. Miksi kaiken pitää tapahtua nyt ja heti? Itsellänikin on kokemusta yrittämisestä, mutta heti kun jätin panikoimisen pois, niin tärppäsi. Anteeksi vaan, mutta hieman naurattaa, kun ollaan hakeutumassa hoitoihin vaikkei olla edes puolta vuotta yritetty.
Jos et jaksa yrittää, niin mitenhän jaksat sitten herätä pahimmassa tapauksessa viiden vuoden ajan joka yö lapsen huutoon. Kannattaa oikeasti miettiä, mitkä ovat psyykkiset voimavarasi noin yleensä. Kokemuksesta voin kertoa, että varsinkin vaativan lapsen hoito on sata kertaa rankempaa kuin yrittäminen.
Ja monesta ihmisestä noi sun jutut voi tuntua tosi itsekkäiltä: täällä on varmasti tyyppejä, jotka ovat yrittäneet vuositolkulla.
älä välitä noista aiemmista kommenteista. toki voit hakea apua aikaisemminkin. aina lääkäri katsoo tapauskohtaisesti. esim. ikä vaikuttaa, jos alkaa olla 3kymppinen niin nopeammain sitten asiaan puututaan tiedän kaveripiiristä ja yksityisellä ainakin - kuukautiskierto, sitä voidaan korjata lääkkeillä jne. varsinaisiin lapsettomuushoitoihin pääsyn kriteerit voi olla tiukemmat, että ensin pitää olla niitä yrityksiä jne. verikokein voidaan selvitellä myös onko esim. kilpirauhasista johtuvaa tms. häikkää...
Olen siinä mielessä samaa mieltä, että 5 kk on kyllä vähän, ja jos asia kokoajan mielessä pyörii ja asialla stressaa, ei se natsaa. Meillä natsasi heti, kun meni hermo ja ajattelin, että ei jaksa enää stressata, tulee jos tulee, ja nyt tehdään jotain ihan muuta. Oli tarkoitus lähtä kaverin luo Pariisiin yms, mutta sitten plussasinkin.
Ja jos se mietityttää ovuloitko, osta ihmeessä ovulaatiotestejä, niin niillä se selviää jo ihan kotikonstein.
Viestistäni sai ehkä sellaisen kuvan, että ajattelin heti huomenna hakeutua hoitoon..:) En tarkoittanut ihan sitä. Olen vain ajatellut asiaa, että tosiaanko vuoden yrityksen jälkeen asiasta vois puhua.
Kyllä me jaksetaan yrittää varsinkin kun on alkanut seksi luistamaan pillereiden pois jättämisen jälkeen.
En tarkoittanut loukata ketään kauan yrittäneitä!! Itselläni on ihan lähipiirissä kaksi pariskuntaa jotka ovat yrittäneet vuoden ilman tulosta.
Kaikille odottaville onnea ja onnea kaikille yritykseen!