harhaoppiset luterilaiset!

Miksi esikoislestadiolaisuudessa luterilaiset ovat harhaoppisia? Silti el:n omat saarnaajat ovat oppimattomia ja saattavat puhua mitä sattuu, omia mielipiteitään? Luterilaisuutta syytetään ulkokultaisuudesta ja "laiskasta kristillisyydestä" tuntematta koko oppia.
3234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Esikoislestadiolaiset ovat luterilaisia, evankelis-luterilaisia jopa. Tutustu el opetuksiin ja päättele, tuntevatko he Lutherin oppia.

Luterilaisuutta ei suinkaan "syytetä ulkokultaisuudesta ja 'laiskasta kristillisyydestä" vaan osaa kansankirkkoamme - juuri niitä, jotka siellä puhuvat omia mielipiteitään ja järkeilyjään, ei Jumalan Sanaa. Jumalan Sanan saarnaamiseeen ei tarvita oppineisuutta vaan kokemuksia uskosta ja kristillisyydestä. Vain kouluja käymällä ei yksikään paimen voi ketään ohjata autuuden tielle.

Äänestä

Esikoislestadiolaiset kyllä pitävät kaikki varmasti itseään luterilaisena, ja varmasti ihan yhtä hyvin perustein kuin ns. kirkkouskovaiset. Joten tuskinpa kukaan esikoislestadiolainen sanoo luterialisia harhaoppisiksi, koska silloin puhuisi tavallaan itseään vastaan. Tarkoitatko näillä "luterilaisilla" ns. kirkkouskovaisia eli herätysliikkeisiin kuulumattomia luterilaisia?

Saattaa olla, että monet esikoislestadiolaiset eivät tiedä, mitä Luther todella opetti, mutta vielä suurempi tietämättömyys vallitsee yleisesti myös näiden herätysliikkeisiin kuulumattomien luterilaisten keskuudessa. Nimitys 'luterilainen' on säilynyt, mutta juuri muuta ei. Poikkeuksiakin kyllä löytyy.

"Laiskasta kristillisyydestä" en ole koskaan kuullut, enkä tiedä mitä sillä mahdetaan tarkoittaa. Ulkokultaisuudella kai tarkoitetaan sellaista kristillisyyttä, jossa puhutaan paljon omista teoistaan korottaakseen itseään muiden silmissä. Sellaista varmaan esiintyy kaikissa joukoissa.

Äänestä
  • Nehän ovat lestadiolaisia. Laestadius höpötti ihan omiaan, ja Purnu. Älkääs nyt sotkeko sikaa ja rottaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luterilainen kirjoitti:

Miksi esikoislestadiolaisuudessa luterilaiset ovat harhaoppisia? Silti el:n omat saarnaajat ovat oppimattomia ja saattavat puhua mitä sattuu, omia mielipiteitään? Luterilaisuutta syytetään ulkokultaisuudesta ja "laiskasta kristillisyydestä" tuntematta koko oppia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu